Autor Wątek: Okulary czy szkła kontaktowe?  (Przeczytany 8192 razy)

Offline Durbik

• DKMiści
  • +++++
  • Obey the Fist!
Okulary czy szkła kontaktowe?
« dnia: 2003-06-29 (Nie), 22:18 »
Nie ukrywajmy - większość z nas ma taką czy inną wadę wzroku od tych damn monitorów, czy od czytania całe noce :D Dlatego zapytuję - wolicie okulary, czy soczewki kontaktowe? jak dla mnie wybór jest oczywisty - kontakty. Od okularów boli mnie łeb, trzeba je czyścić, w deszczu są nieprzydatne, mogą spaść, zostawiają znaki na ryju... Kontakty są niewidoczne, schludne... Nic tylko nosić!

Jeśli nie masz wady wzroku - pomyśl co wolałbyś nosić w razie gdybyś musiał i odpowiedz w ankiecie.                    
Tak się teraz przekonuję - w internecie same chuje

Offline Olhado256

• +++++
« Odpowiedź #1 dnia: 2003-06-29 (Nie), 22:31 »
Oczywiście, że okulary. Po pierwsze - pchanie sobie tego świństwa (soczewek) do oczu wydaje mi się dziwne. Po drugie - okulary wyglądają dużo lepiej. Po trzecie - większość ludzi woli kontakty, więc automatycznie ja skłaniam się ku okularom.                    
w stanie spoczynku
JID: Olhado256@histeria.pl

Offline Loco

• +
« Odpowiedź #2 dnia: 2003-06-29 (Nie), 22:45 »
Zdecydowanie szkła. Okularom może się przytrafić wiele niemiłych rzeczy, są niewygodne, zaparowują zimą itd. Szkła natomiast nie wypadają nawet, jeśli się w nich kąpać; nie czuć ich w ogóle, a poza tym mają mnóstwo innych zalet. Mówię to jako osoba, która nosiła przez kilka lat okulary, a przez całą resztę życia - kontakty.                    
"Chcę wyrwać mu serce i go nim nakarmić (o Lennoksie Lewisie). Chcę zabijać. Chcę rozpruwać ludziom brzuchy i pożerać ich dzieci" - Mike Tyson

Offline mucika

• +
« Odpowiedź #3 dnia: 2003-06-29 (Nie), 22:51 »
jak na razie nie mam wady wzroku,ale wolalbym nosic okulary
1. tansze (chyba)
2. jakos mnie nie bawi wkladanie sobie do oka czego kolwiek
3. bo tak :D                    
Członek BBC !:) !!!  
MUCIKA IS DA FREAKA !!!!!!!!!!!!:P

Offline TEssALI

• +
« Odpowiedź #4 dnia: 2003-06-29 (Nie), 23:00 »
Ja zdecydowanie jestem za soczewkami. Chociaz sam nie moge od 5 lat przed kompem popsuc sobie wzroku to  z checia ponosilbym sobie kontakty szczegolnie cos takiego: http://www.soczewki.com3.pl/we.php :)naprawde niektore sa fajne                    
Never say die, stand up and try.
rzeczywistość dostarcza wiecej wrażeń niż fikcja
me@da

Offline Durbik

• DKMiści
  • +++++
  • Obey the Fist!
« Odpowiedź #5 dnia: 2003-06-29 (Nie), 23:01 »
No argument o \'wkładaniu do oka\' jest koronny, naprawdę... Lol... a próbowaliście? Ja nosiłem i to i to - oko się po trzech, czterech dniach przyzwyczaja.

No i wszystkie brudy, pyłki, syfy nieziemskie etc. nie dostają sie wam do oka, bo na szkle osiadają. Kto spróbował nosić szkła, ten niechętnie wróci do okularów.                    

Offline Olhado256

• +++++
« Odpowiedź #6 dnia: 2003-06-29 (Nie), 23:13 »
No nie próbowałem. Nie czuję takiej potrzeby. Noszę okulary od dawien dawna i tak naprawdę przeszkadzają mi tylko w dwóch sytuacjach - kiedy zaparowują i kiedy ich nie mam na nosie :wink: . Może bym i spróbował soczewek, ale raz, że mnie nie stać na takie eksperymenty, dwa, że lepsze jest wrogiem dobrego, a trzy, że straciłbym integralną i dość rzucającą się w oczy część mojej twarzy. Wolę nie.                    
w stanie spoczynku

Offline TEssALI

• +
« Odpowiedź #7 dnia: 2003-06-29 (Nie), 23:13 »

No i wszystkie brudy, pyłki, syfy nieziemskie etc. nie dostają sie wam do oka, bo na szkle osiadają. Kto spróbował nosić szkła, ten niechętnie wróci do okularów.
Sugerujesz ze jezeli ktos ma uczulenie na pylki to nie bedzie mial juz z tym problmu dzieki soczewkom?                    
Never say die, stand up and try.
rzeczywistość dostarcza wiecej wrażeń niż fikcja
me@da

Offline Biernath_J

• +
« Odpowiedź #8 dnia: 2003-06-29 (Nie), 23:31 »
Okulaaaaaary. Ze szkłami wyglądasz jak żaba, a w brylach od razu jak jakiś prawda inteligent itd.

Dawno bym kontakty nosił gdyby nie rodzice. Ale nie narzekam na okulary na razie.                    
Aż wreszcie nadchodzi ten dzień
Kiedy trzeba urwać sobie głowę
I trzymać ją mocno
Mocno
Zaciśniętą pięścią

Żeby Uwierzyli

Offline Jarko

• +
« Odpowiedź #9 dnia: 2003-06-29 (Nie), 23:59 »

Sugerujesz ze jezeli ktos ma uczulenie na pylki to nie bedzie mial juz z tym problmu dzieki soczewkom?

Może się mylę ale uczulenie nie wynika bynajmniej z osiadania pyłków na oku, lecz z reakcji organizmu na to draństwo. Poza tym szkła kontaktowe, chciał bym zauważyć, nie pokrywają całej powierzchni oka więc teoria z niedostawaniem się do oka też nie jest najlepsza. :D

Wracając do tematu. ciężko mi wyczuć bo nie mam takiej potrzeby, lecz jeśli zaszła by teraz taka potrzeba żeby korygować mój wzrok (oby nie) to wybrał bym soczewki. Wybór taki tylko dlatego że ciężko by mi się było przyzwyczaić do noszenia okularów a szkła to tak jak nic nie nosić.                    
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota, chociaż co do pierwszego nie mam pewności" - Albert Einstein
aka Yoda było minęło :)

Offline igrok

• +
« Odpowiedź #10 dnia: 2003-06-30 (Pon), 00:34 »
wybor jest tylko jeden- byle... sam nosze je z 15 lat i sie przyzwyczailem.. ze niewygodne to bzdety- trza poprostu kupic pasujace do swojego lba a nie takie cool... wizja pakowania do oka czegos takiego mnie przeraza...                    
Hi I'm Igrok and I'm Jackass

Offline xxx

• ++
« Odpowiedź #11 dnia: 2003-06-30 (Pon), 08:44 »
Zdecydowanie szkła kontaktowe. Inni nawet nie wiedzą, że masz wadę wzroku. Ja nie mam wady wzroku.                    

Offline pshemozz

• +++++
  • Kurwa dupa abecadło
« Odpowiedź #12 dnia: 2003-06-30 (Pon), 09:02 »
No jasne że szkła. Ale na szczęście wzrok mam sokoli i zdaje się, że za kontaktami będę musiał się rozejrzeć za jakieś 40 lat dopiero :)                    

I chuj

Offline Syber

• +
« Odpowiedź #13 dnia: 2003-06-30 (Pon), 11:21 »
A ja nie mam takiej wady narazie :) chodz znajac zycie za pare lat bede biegal w okularkach :D hehe...                    
PP = Pierdolić Podpis

Offline KaGieBe

• +++
« Odpowiedź #14 dnia: 2003-06-30 (Pon), 11:26 »
brrrrrr... nie wyobrazam sobie, jak mialbym dlubac sobie w oku. Wystarczy, ze patrze jak to robi ojciec- ciarki przechodza. A soczewki wcale nie sa takie bezproblemowe. Ostatnio tacie w kosciele spadla i w polowie mszy gnal do domu, zeby mu sie nie zasuszyla. A przedwczoraj przy sciaganiu wypadla mu na ziemie (tak mu sie przynajmniej zdawalo). Po 15 minutach szukania okazalo sie ze przylepila sie do kranu :lol:                    
Zlo i krew... i smalec tez (nie wylaczajac entropii).

Offline gramisan

• ++
« Odpowiedź #15 dnia: 2003-06-30 (Pon), 11:30 »
Ja noszę szkło kontaktowe(w liczbie pojedynczej, bo noszę tylko na jednym oku) i jest mi z nim lepiej niż z okularami. A i nie noszę szkła, dlatego że siedzę dużo przed monitorem/telewizorem, jest to wada wrodzona(czyli od urodzenia :lol: ).                    
"Non omnis moriar"

Reset-Forever - kultowy zin

Offline Keiran

• Naczelny Ekonom
  • DKMiści
  • +++++
« Odpowiedź #16 dnia: 2003-06-30 (Pon), 11:34 »
Ja od 2 klasy podstawowki nosze okulary i sie przyzwyczailem. Jakos nie mam sily zeby sie przemoc i kupic kontakty, czesto mnie oczy pieką i wogole. A poza tym argument o pchaniu czegos do oczu mnie przekonuje :D                    

Offline Durbik

• DKMiści
  • +++++
  • Obey the Fist!
« Odpowiedź #17 dnia: 2003-06-30 (Pon), 11:57 »
Ze szkłami wyglądasz jak żaba

A ty BEZ okularów jak kret... :D Ale to juz móiłem niezliczoną ilość razy. :D:D

Poza tym szkła kontaktowe, chciał bym zauważyć, nie pokrywają całej powierzchni oka

Nawet niewiesz ile syfów osiada ci na oku codzień... A nerwowo reaguje się tylko na te, które osiadają na źrenicy, tęczówce i reszcie kolorowo - czarnej mazi... To \'białe\' jest praktycznie nieunerwione. Więc szkła kontaktowe chronią oko w sposób bardzo dobry.                    

Offline xxx

• ++
« Odpowiedź #18 dnia: 2003-06-30 (Pon), 12:04 »
Szkła kontaktowe są najlepsze:
1.Nie widoczne
2.Wygodne
3.Nie trzeba tak uważać jak z okularami.                    

Offline Loco

• +
« Odpowiedź #19 dnia: 2003-06-30 (Pon), 12:22 »
brrrrrr... nie wyobrazam sobie, jak mialbym dlubac sobie w oku. Wystarczy, ze patrze jak to robi ojciec- ciarki przechodza. A soczewki wcale nie sa takie bezproblemowe. Ostatnio tacie w kosciele spadla i w polowie mszy gnal do domu, zeby mu sie nie zasuszyla. A przedwczoraj przy sciaganiu wypadla mu na ziemie (tak mu sie przynajmniej zdawalo). Po 15 minutach szukania okazalo sie ze przylepila sie do kranu :lol:

Kontakty wypadają BARDZO rzadko. Prawdą jednak jest to, że są cholernie trudne do znalezienia, jeżeli już wypadną. Co do \"dłubania\" w oku - jakiś niecały miesiąc zajmuje nauczenie się tego, jak je wkładać. Potem już się przyzwyczajasz i wtedy  a)pakujesz sobie palce do oczu bez grymaszenia, B) zakładasz szkło jednym szybkim ruchem

Polecam.                    
"Chcę wyrwać mu serce i go nim nakarmić (o Lennoksie Lewisie). Chcę zabijać. Chcę rozpruwać ludziom brzuchy i pożerać ich dzieci" - Mike Tyson

Offline tymbeer

• +++
« Odpowiedź #20 dnia: 2003-06-30 (Pon), 12:50 »
Okulary. Szkieł nie próbowałem, bo nie miałem takiej potrzeby. To już kwestia przyzwyczajenia. :)                    
...

Offline McBoss

• +
« Odpowiedź #21 dnia: 2003-06-30 (Pon), 13:14 »
nie mam wady wzroku, ale nosze czasem okulary [ciemne] gdy słońce jest... :P
niewiem czy są też ciemne szkła kontaktowe, niewidziałem takich :]

ehm, tak ogolnie jesli chodzi o okulary czy szkła [te jasne] to wolałbym szkła... :)
niewidać ich <-- to jest wielki plus dla nich...                    
. . . [ | ] . . .

Offline Bienio

• +
« Odpowiedź #22 dnia: 2003-06-30 (Pon), 13:18 »
Wole okulary, ponieważ nie znosze mieć czegoś w oku... a wade wzroku to mam i to sporą...                    

Offline Olhado256

• +++++
« Odpowiedź #23 dnia: 2003-06-30 (Pon), 13:58 »
Argument, że szkieł nie widać, jest IMO bezsensowny. To jest wada, a nie zaleta. Tak, jakby się człowiek chował ze swoją wadą wzroku. A wiadomo nie od dziś, że gorszy wzrok = więcej miejsca w mózgu na przetwarzanie danych. Ja w okularach wyglądam yntelygętnie i nie mam zamiaru się rozstawać z nimi :P                    
w stanie spoczynku

Offline McBoss

• +
« Odpowiedź #24 dnia: 2003-06-30 (Pon), 14:27 »

A wiadomo nie od dziś, że gorszy wzrok = więcej miejsca w mózgu na przetwarzanie danych

jedno z drugim nie ma nic wspólnego, chyba że to jest żart...            [jak i dalsza wypowiedz?] ;)

i czy jeśli ktoś nosi szkiełka to ma inną wade ? [raczej nie]
[z tego winika, że i szkiełka dodają inteligencji]                    
. . . [ | ] . . .

Offline Durbik

• DKMiści
  • +++++
  • Obey the Fist!
« Odpowiedź #25 dnia: 2003-06-30 (Pon), 14:41 »
No prawdą jest że niektórzy ludzie w okluarach wyglądają po prostu lepiej. Na przykład wyobraźcie sobie ministra Hausnera bez okularów... Chyba bym się porzygał :D                    

Offline Bienio

• +
« Odpowiedź #26 dnia: 2003-06-30 (Pon), 14:45 »
A wiadomo nie od dziś, że gorszy wzrok = więcej miejsca w mózgu na przetwarzanie danych.

Czyli jak komputer: słabe programy=więcej miejsca na dysku? Za dużo przed komputerem siedzisz...                    

Offline Olhado256

• +++++
« Odpowiedź #27 dnia: 2003-06-30 (Pon), 15:19 »
McBoss =] okulary i szkiełka korygują oczywiście tą samą wadę wzroku. I ani okulary, ani szkiełka nie dodają inteligencji, czy też w żaden inny sposób nie wpływają na pracę mózgu. Ale już wada wzroku tak. Spójż na niewidomych - mają cholernie wyostrzone pozostałe zmysły, bo część mózgu odpowiedzialna za wzrok została \"zagospodarowana\" przez inne zmysły, oraz przez, że tak to ujmę, \"moc obliczeniową\". Nie wiem na ile naukowa i udowodniona jest ta teoria, ale wyczytałem ją w jakiejś wcale mądrej gazecie i wydaje mi się logiczna. Zresztą ludzie, którzy oceniają ludzi po wyglądzie, często mają zakodowane okularnik = inteligent.                    
w stanie spoczynku

Offline McBoss

• +
« Odpowiedź #28 dnia: 2003-06-30 (Pon), 16:18 »
no teraz mi też sie wydaje to możliwe i logiczne... :)
ale niechce mieć wady wzroku... ;)
może gdybym ją miał to bym po raz drugi nie namieszał w Countingu :D:-):D                    
. . . [ | ] . . .

Offline morgurth

• ++
« Odpowiedź #29 dnia: 2003-06-30 (Pon), 17:16 »
brylki... kontakty sa kosztowne, trudne do znalezienia gdy wypadna, oraz \"obsluga\" i utrzymanie soczewek jest kosztowne, przez krople i inne rzeczy, zeby soczewka nie draznila galki. okulary nie potrzebuja tego.
\"okularom moze stac sie wiele zlych rzeczy\", jasne, jak skaczesz z balkonu na glowke, to moze tak. ja nosze okulary od 4 klasy podstawowki (nie mam wady wzroku od kompa, ale od niedorozwoju galki ocznej, mam po prostu za mala galke, wiec swiatlo nie jest ogniskowane na siatkowce jak powinno. wada przestala sie powiekszac jak tylko przestalem rosnac) i jakos nic jeszcze im sie nie stalo nic zlego. czesciej juz zmienialem bo musialem zmienic szklo niz sie uszkodzilo.
kop22, jesli masz kompleksy z noszeniem okularow, to zapewniam cie ze tez tak mialem, ale mi szybko przeszlo (jak nie widzi sie gdzie sie idzie to nic dziwnego :) )

DODANE-zapomnialem dodac, ze nie kazdy moze nosic kontakty. sa pewne przeciwwskazania, ktorych niestety nie znam, ale ktore spelnial moj kumpel. dowiedzial sie o tym, po noszeniu kontaktow przez blisko 3 lata, od prywatnego okulisty. w panstwowym osrodku korekcji wzroku, jakos fakt ten umknal uwadze dr. okulisty.                    

Offline igrok

• +
« Odpowiedź #30 dnia: 2003-06-30 (Pon), 17:22 »
anty okularowcami sa albo ci co maja zlodne wyobrazenie ze kontakty sa latwiejsze i wygodniejsze w urzyciu albo ci co maja jakies wiejski przekonanie ze w okularach to pierdoly/inteligenty i pedaly chodza, na mysl ze musieli by nosic bryle odrazu zaczynaja sie modlic a jak juz wpadna (okazuje sie ze maja problem z oczmi) wybieraja kontakty... Nobo trzeba jakos zamaskowac ten fakt przed kolegami dresami zeby niespasc w blokowej chierarchi... Oczywiscie jest tez pewien typ pan ktore nilubia okolarow gdyz maja wyobrazene jak powyzej ale to one licza wartosc czlowieka w ilosci paskow na dresie i grubosci karku- jakos niezaluje ze takie namnie nieleca :P

Pomine fakt ze bryle sa lepsze/latwiejsze w uzyciu- po prostu : mnie kobiety z gropy mowia (a na 25 os w grupie jest 3 facetow ze mna ;)) ze 10 razy lepiej wygladam w brylach natomiast koles ktory niemusii nosic okolarow tzn niema tak powaznej wdy wzroku mowi ze odsetek poderwanych panienek derastycznie spada gdy niema okularow... dlamnie to decyduje :D                    

Offline Olhado256

• +++++
« Odpowiedź #31 dnia: 2003-06-30 (Pon), 19:28 »
U mnie odsetek poderwanych panienek i z okularami i bez jest zerowy, natomiast znałem gościa, który nosił okulary \"zerówki\", czyli ze zwykłymi szybkami zamiast soczewek, bo uważał, że dzięki temu będzie uważany za inteligenta.

A co do tego, że okularom się wiele może stać - wydaje mi się, że nie są one bardziej podatne na uszkodzenia, niż soczewki. Ja noszę okulary od jakichś 6-7 lat, czyli niezbyt długo, mam już trzecią parę, pierwsza mi się faktycznie rozwaliła, bo ktoś mnie trzepnął niechcący ręką w twarz, okulary spadły i jedna soczewka wyleciała, drugie zmieniłem, bo potrzebowałem mocniejszych szkieł. Czyli raczej niewiele im się dzieje, a jak się ma soczewki plastikowe, a nie szklane, to już w ogóle luzik - nie idzie tego potłuc. Te, co mam, spadały mi na ziemię z 10 razy i nic. A leciutkie są takie, że ich nie czuję na nosie.                    
w stanie spoczynku

Offline Durbik

• DKMiści
  • +++++
  • Obey the Fist!
« Odpowiedź #32 dnia: 2003-06-30 (Pon), 20:47 »
Ja miałem 2 pary okularów - pierwsze okazały sie obsolete, bo wada mi się cały czas pogłębiała. Drugie leżą w szufladzie do tej pory... W moim przypadku więc kontakty są o wiele, wiele tańsze... Bo kiedy kupujesz trzymiesięczne soczewki, to nieważne jakie one są - 0,5 czy 3, cena jest jedna. A szlifierka co pół roku nowych szkiełek to hohoho by była. Do tego płyn all-in-one co 4 miesiące.

Co ciekawe: od kiedy noszę szkła kontaktowe stało się właśnie to, czego nie dokonały okulary - wada zatrzymała się w rozwoju. Bo chyba nie podlega dyskusji, ze soczewka kontaktowa lepiej koryguje niż okulary. Nie ma nagłych ruchów mięśni akomodacyjnych (zmiana ostrości) - a to ich rozregulowanie właśnie powoduje krótkowzroczność.

Igrok: nie wiem co to jest \'złódne\' co prawda... Może chodzi o ZŁUDNE? Jeśli tak, to znam z autopsji obie formy korekcji wzroku. I noszenie okularów kojarzy mi się teraz tylko i wyłacznie z bólem głowy, który miałem. I nie był on bynajmniej powodowany złymi oprawkami, bo po ich wymianie było to samo. Odkąd noszę szkła - odpadł ten problem.

A co do przeciwwskazań - jeśli po 3 tygodniach noszenia oczy będą piekły, będą zaczerwienione - trudno. Kontakty nie są dla ciebie. Ale innych powikłań da się uniknąć. Jeśli nie nosi się soczewek podczas snu (szybkie ruchy gałki w fazie REM, nie dotyczy drzemki, raczej głębokiego snu) wszystko powinno być w porządku.                    

Offline igrok

• +
« Odpowiedź #33 dnia: 2003-07-01 (Wto), 00:54 »
Durbik- lol rotfl i co tam jeszcze jest... bardziej sie nieusmialem... poprostu miales zlego \"doktora od oczu\"... zajebista teoria- soczewki lecza okulary nie :rotfl: wiekszosci niema co kometowac bo jedynie do jackass\'ow sie nadaja...
fakt okolary a zwlaszcza szkla sa cholernie drogie ale ja swoja pare mam dobre 5 lat a niejedna w nich bujke i koncert przezylem... widze ze czytasz to jeszcze poczytaj o roznicy miedzy - a +... zeszta nos se co chcesz mnie i podejzewam reszte to nieopchodzi ale niewmawiaj ludzom ze okulary sa drozsze od soczewek, czy ze soczewki spelniaja swoja role a bryle nie...

Apstrachujac juz od kometarza ja zawsze mialem dziwna fobie, choc oczywiscie nie dlatego wybralem okulary, a mianowicie sytuacje kiedy majac soczewke dostaje w oko np piescia i one mi pekaja w oku...                    

Offline Olhado256

• +++++
« Odpowiedź #34 dnia: 2003-07-01 (Wto), 08:47 »
igrok =] Musisz być tak niekulturalny i agresywny w stosunku do innych? Skoro cię nie obchodzi czy Durbik woli okulary, czy soczewki, to po kiego wała czytałeś jego post w ogóle? Forum służy do dyskusji, do wymiany opinii. Jeśli cię nie interesują opinie innych to załóż sobie bloga i w nim pokazuj światu jaki jesteś mądry. A co do soczewek pękających w oku - widziałeś ty kiedyś taką soczewkę? One nie są ze szkła dude. Poza tym - wyobraź sobie, że masz okulary, a ktoś cię wali pięścią w oko. Gdyby mu się udało rozbić soczewkę, to na 100% masz szkło/plastik w oku.                    
w stanie spoczynku

Offline igrok

• +
« Odpowiedź #35 dnia: 2003-07-01 (Wto), 12:25 »
Wez ze sie \"q odp\" ... sam wyznajesz zasade ze pewne rzeczy traktuje sie domyslnie... no dobra niech ci bedzie- zle sie wyrazilem: Durbik, wybaczmoja niescislosc, interesuje mnie twoja opinia ale nie twoj wybor/toj styl zycia... poto tu jestem by przynajmniej czytac ludzkie opinie ale nie przespie nocy tylko dlatego ze ktos chodzi w soczewkach czy w okolarach.
Olchedo przestan cwaniakowac i idz czep sie innego ogona- qwa gosciu zlam ze se soczewke od okolarow a od kontaktow- obie plastikow... nietwierdze ze takie wypadki sie czesto zdazaja byc moze wogole ale zdaje mi sie ze prawdopodobenstwo jest wyzsze w przypadku kontaktow, pozatym opowiedzialem tylko swoja fobie...                    

Offline Durbik

• DKMiści
  • +++++
  • Obey the Fist!
« Odpowiedź #36 dnia: 2003-07-01 (Wto), 13:17 »
No Igrok nie będe komentował twojego zachowania, bo mi się nie chce.

Skomentuję tylko twoją niewiedzę: soczewka kontaktowa jest z żelu, nie ma w niej żadnego nieruchomego elementu. Jest doskonale sprężysta (trzeba mieć power w rękach żeby ja rozerwać, ja zawsze się w to bawię jak skończy się czas użytkowania). Soczewka rozciąga sie do 4, 5 centymetrów i potem wraca do poprzedniego stanu. Nie da się jej złamać ani zgnieść. Rozerwana dalej może służyć, ale nie polecam, bo zachodzi tu ta zmiana akomodacji którą opisałem, a czego ty widocznie nie zrozumiałeś. Otóż twoim okiem i jego ruchami sterują mięśnie akomodacyjne. Najważniejsze są te, które naciskają gałkę oczną tak, aby przyzwyczaiła sie do akurat obserwowanej dali/bliży. W przeciwieństwie do innych mięśni - im szerszy zakres ich ruchów, tym gorzej dla nich. Zaczepione są one dość niekonwencjonalnie, więc mogą się rozciągać. Tak powstaje krótkowzroczność. A okulary u krótkowidza hamują tę wadę po prostu wyłaczając mięśnie akomodacyjne z pracy. A więc w momencie kiedy zdejmujesz okulary (lub choćby patrzysz spod nich), twoje akomody muszą ni z gruszki ni z pietruszki zapieprzać jak dzikie, bo zmieniła sie perspektywa... I właśnie to jest minus okularów. Soczewki kontaktowe przylegają go oka - to własnie dzięki temu przy wadzie -3,5 mogę nosić kontakty -2,5. Po prostu lepiej skupiają światło, bo są bliżej oka. Poza tym nie da się spod nich spojrzeć, co ogranicza dzikie ruchy mięśni akomodacyjnych. Mięśnie te przy założonych szkłach ruszają sie tak, jak przy zdrowym oku, bo nie mają wyboru. A naprawa wady zachodzi na dnie oka, przez nadbudowę zbyt odsuniętego miejsca skupiania światła. No, chyba że ktoś ma zbyt wysokie ciśnienie w gałce ocznej, wtedy nic mu już nie pomoże.

A to o kontaktach tańszych od okularów napisałem myśląc O SOBIE. Bo ja wiem, ze dla mnie tak jest. Sądzę, że nie dla wszystkich. Więc nie musisz się podniecać bardzo aż myślę.

|| Przykład mojej niegrzeczności proszę. Twojej za to mam na pęczki.
\\/                    

Offline igrok

• +
« Odpowiedź #37 dnia: 2003-07-01 (Wto), 15:04 »
No Igrok nie będe komentował twojego zachowania, bo mi się nie chce.

Znalazla sie swieta matka teresa co to zawsze jest grzeczna...
A pieprzyc o ogniskowej to ci sie chcialo?- choc oczywiscie twoja sprawa co piszesz. nie zawszebrachu soczewki byly ciagliwe wiec niecwaniakuj- choc to tez twoja sprawa...
Ja tez zaznaczylem iz rozbicie soczewi to tylko moja fobia i traktowalem to chumorystycznie zwlaszcza ze fobia ma to dosiebie ze lubi byc bezpodstawna...                    

Offline Keiran

• Naczelny Ekonom
  • DKMiści
  • +++++
« Odpowiedź #38 dnia: 2003-07-01 (Wto), 19:07 »
Czesciowo obaj macie racje, ale wyrazacie sie dosc niekulturalnie. Ja tego nie bede wycinal ale jak sie tym wkurzyl to poleca posty, oj poleca :D
Durbik - duza czesc krotkowzrocznosci jest spowodowana nie miesniami ale zlym ksztaltem oka. Soczewka tez mi na to pomoze?                    

Offline Durbik

• DKMiści
  • +++++
  • Obey the Fist!
« Odpowiedź #39 dnia: 2003-07-01 (Wto), 19:25 »
Pomóc to nic nie pomoże. Zły kształt masz właśnie przez niewłaściwe ciśnienie tego płynu całego. Ale powstrzyma rozwój wady. Naprawiać się to dopiero zacznie, jak oczy zaczną się na starość plusować.                    

Offline Keiran

• Naczelny Ekonom
  • DKMiści
  • +++++
« Odpowiedź #40 dnia: 2003-07-01 (Wto), 19:26 »
Wiesz, mi wada juz jakis czas temu stanela, a nawet troche sie zmniejszyla. Teraz mam -4.5 na obu                    

Offline sah

• Administrator
  • ++++
« Odpowiedź #41 dnia: 2003-07-08 (Wto), 15:45 »
Jedyny problem z soczewkami jest taki że oko nie ma jak zza nich oddychać. Przeczytałem gdzieś że jednak im mniej się nosi soczewki tym lepiej. A że bardziej podobam się sobie bez okularów - chodzę po mieście w soczewkach.

W domu trochę oczy zaczynają boleć... No i nie dostrzegam tak łatwo małych punktów (np. pryszczy na nosie).                    

tereska

• Gość
« Odpowiedź #42 dnia: 2003-07-09 (Śro), 18:31 »
no cóż, ja okulary zaczęłam nosić w trzeciej klasie podstawówki i zmieniałam je co jakieś pół roku.Teraz mam wadę -5.Od roku noszę soczewki i co tu dużo mówić, niechętnie zakładam okulary.soczewki są po prostu wygodniejsze.nie muszę ich cały czas czyścić, i wcale nie są takie strasznie drogie.Jasne-jak kupisz sobie kolorowe to jasne, że zapłacisz dziesięc razy więcej niż za zwykłe.No i w soczewkach lepiej widze.Okulary mam -4,75 (przy wadzie -5) a soczewki -4,5.I widzę naprawdę lepiej.Jestem za soczewkami.
a jeśli chodzi o pchanie sobie paluchów do oka-soczewkę zakłada się jednym szybkim i zrecznym ruchem a nie dlubie sie tam!                    

Offline Kokeeno

• ++
« Odpowiedź #43 dnia: 2003-08-01 (Pią), 22:11 »
Hmm, krótka analiza (jako wieloletniego \'uradowanego\' posiadacza okularów):
wady okularów: psiekrwie trzeba myć  :-D no i parują w zimie po wejściu do autobusu... Poza tym, na szczęście noszę leciutkie (w porównaniu z poprzednimi) i nie przeszkadzają (przynajmniej nie zostawiają śladów)... Podobno wyglądam też mniej głupkowato (sprawa gustu) - zacznę chyba zbierać opinie o mnie: pawian, czubek, wariat... hmmm, same zalety  :-D
szkiełka - może poza obrzydzeniem, którego bym i tak nie miał, jako człowiek skrajnie nieobrzydliwy. to wadą jest cena - wiecie ile kosztują szkła cylindryczne??? kocham mój astygmatyzm, o którym dowiedziałem się zresztą całkiem niedawno, w Korei (bo jakoś okuliści, którzy mnie badali przez ostatnie 10 popapranych lat, nie potrafili wykryć tej rodzinnej wady, lamy...)                    
"Live For The Moment"
Ólóbiony małpiszon Jedi Temple

Offline Kokeeno

• ++
« Odpowiedź #44 dnia: 2003-08-01 (Pią), 22:17 »
Skomentuję tylko twoją niewiedzę: soczewka kontaktowa jest z żelu, nie ma w niej żadnego nieruchomego elementu.

Nie wszystkie - co powiesz o twardych soczewkach (takich do użytku na jeden rok)?

A naprawa wady zachodzi na dnie oka, przez nadbudowę zbyt odsuniętego miejsca skupiania światła. No, chyba że ktoś ma zbyt wysokie ciśnienie w gałce ocznej, wtedy nic mu już nie pomoże.

Hmm, chciałbym zobaczyć tą naprawę wady... Bo przy minusach to już pomoże tylko operacyjna korekta (może być laserowa)... U mnie w każdym razie jest coraz gorzej... -0,5; -1.0; -2.0; -3.0; -3.5; -3.75; -3.25 ale za to dodatkowo astygmatyzm -0.25... Na szczęście od kilku ładnych lat skończyło się pogłębianie wady (przestałem rosnąć)...                    
"Live For The Moment"

Offline Keiran

• Naczelny Ekonom
  • DKMiści
  • +++++
« Odpowiedź #45 dnia: 2003-08-01 (Pią), 22:18 »
Ja mam astygmatyzm ale tak leciutki ze nie nosze cylindrycznych szkiel w okularach, wiec soczewki ot nie bylby prblem. chyba nawet sie przerzuce na nie. choc z drugiej strony dziewczyny mowia ze w okularach wygladam lepiej :D                    

Offline Kokeeno

• ++
« Odpowiedź #46 dnia: 2003-08-01 (Pią), 22:40 »
Ja mam astygmatyzm ale tak leciutki ze nie nosze cylindrycznych szkiel w okularach, wiec soczewki ot nie bylby prblem. chyba nawet sie przerzuce na nie. choc z drugiej strony dziewczyny mowia ze w okularach wygladam lepiej :D

No właśnie  :-D W każdym razie, ja w okularach troszkę mniej przypominam prosiaczka  :-D
A jeśli chodzi o astygmatyzm, to lepiej jednak nosić odpowiednie szkła - u mnie \"stwierdzono\" wcześniej \"zaburzenia widzenia przestrzennego\" - przez co \"ścinałem zakręty\" podczas jazdy... No cóż, mylono się, wystarczyły słabsze szkła, za to cylindryczne, a nie sferyczne...                    
"Live For The Moment"

Offline Simon

• +
« Odpowiedź #47 dnia: 2003-08-04 (Pon), 19:22 »
Narazie nie mam tego problemu (sam nie wiem jak to możliwe), ale pewnie wybrałbym  kontakty.                    

Offline Szmugiel

• +
« Odpowiedź #48 dnia: 2003-08-05 (Wto), 08:22 »
Nie wiem czy kontakty zstąpią tradycyjne okulary (ja mysle, ze nie). Okulary zawsze bedą urządzeniem polepszającym wzrok i tyle  :biggt:  :biggt:  :biggt:  :biggt:                    
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota, chociaż co do pierwszego nie mam pewności  ”Albert Einstein

Jest 1% tego, co wiesz; 4% tego czego nie wiesz; 95% tego, czego nie wiesz, ze nawet nie wiesz.

Offline _lili_

• +
« Odpowiedź #49 dnia: 2003-08-29 (Pią), 19:11 »
okularki, okularki, okularki :D sama nie nosze i zadnych zmian na razie nei przewiduje, ale.. yh.. powiedzmy, ze lubie chlopakow w okularach  8)  .. i jakby sie tak wszyscy na szkielka przerzucili, to co ja bym zrobila :wink:                    

Offline Eyria

• +
« Odpowiedź #50 dnia: 2003-08-29 (Pią), 19:37 »
Ja nie mam jakichś problemów z oczkami... ale moja koleżanka nosi soczewki i zdecydowanie woli je od okularów...
1. Niektórym nie pasują okulary (chociaż przyznam, że szczęściarzom dodają troche IQ do wyglądu)
2. Soczewki są bardziej \"poręczne\" :wink:
3. Mogą podkreślać kolor oczu lub też dawać różniaste wzorki (niektóre są naprawde super)  :biggt:                    
\"Nee iikoto mo waruikoto mo subete tashite\" -> \"Good thing and bed things both happen\" Gravitation

Offline Xtense

• ಠ_ಠ
  • +++++
  • ಠ_ಠ
« Odpowiedź #51 dnia: 2003-08-29 (Pią), 19:45 »
Ja tam stawiam na okularki - w nich człowiek czuje się pewniej itp. itp. :)

Poza tym fajne są przyciemniane :D                    
"We are the music makers, and we are the dreamers of dreams. Wandering by the lone sea-breakers and sitting by the desolate streams." --Arthur O'Shaughnessy
18:08 - .Ald: nie mam czasu na takie rzeczy
B - Człowiek Który Miał Różowego iPoda

Offline Kokeeno

• ++
« Odpowiedź #52 dnia: 2003-08-29 (Pią), 19:50 »
3. Mogą podkreślać kolor oczu lub też dawać różniaste wzorki (niektóre są naprawde super)  :biggt:

Kwestia gustu... A soczewki z wzorkami nosi się tylko od święta i raczej nie po zmroku, bo zwykle poważnie utrudniają widzenie czegokolwiek (ale jak wyglądają :twisted:)...                    
"Live For The Moment"

Offline Eyria

• +
« Odpowiedź #53 dnia: 2003-08-29 (Pią), 20:55 »
No wsumie racja  :-D

Ale chyba nie zaprzeczysz, że wzorki są coraz to fajniejsze :twisted:

I jak już mówiłam nigdy nei próbowałam czegoś takiego nosić :wink:                    
\"Nee iikoto mo waruikoto mo subete tashite\" -> \"Good thing and bed things both happen\" Gravitation

Offline Kokeeno

• ++
« Odpowiedź #54 dnia: 2003-08-29 (Pią), 21:17 »
No wsumie racja  :-D  

Ale chyba nie zaprzeczysz, że wzorki są coraz to fajniejsze :twisted:

I jak już mówiłam nigdy nei próbowałam czegoś takiego nosić :wink:

Można ponosić zerówki, ale tak, żeby kogoś postraszyć świecącymi w ciemnościach tęczówkami  :-D                    
"Live For The Moment"

Offline Olhado256

• +++++
« Odpowiedź #55 dnia: 2003-08-29 (Pią), 21:50 »
Nie no, te kolorowe soczewki to jest obciach. Jak widzę blondynę z wściekle niebieskimi oczami, to mi się od razu Dune przypomina... :lol:                    
w stanie spoczynku

Offline Eyria

• +
« Odpowiedź #56 dnia: 2003-08-29 (Pią), 23:25 »
Trza znać umiar  :D Ale też widziałam takie osóbki :twisted:

A co do zerówek to powinno się mieć zaświadczenie od optyka, że one nie zaszkodzą... coś w tym stylu                    

Offline Kokeeno

• ++
« Odpowiedź #57 dnia: 2003-08-30 (Sob), 09:33 »
Trza znać umiar  :D Ale też widziałam takie osóbki :twisted:

A co do zerówek to powinno się mieć zaświadczenie od optyka, że one nie zaszkodzą... coś w tym stylu

Co do zerówek - to powinno się przespacerować - nie do optyka - ale do lekarza okulisty, który zbada, czy przypadkiem nie występują przeciwskazania ze względu na alergię i dobierze właściwe szkła - to w końcu nie są okulary ze szkłami 0 - nawet w celu \"upiększania\" warto zadbać o własne zdrowie...                    
"Live For The Moment"

Offline Koki

• +++++
« Odpowiedź #58 dnia: 2003-08-30 (Sob), 09:36 »
Co jak co, ale soczewki \'oczy kota\' bym spróbował ;)

Ale i tak oddaję głos na okluary.                    

Offline Syber

• +
« Odpowiedź #59 dnia: 2003-09-01 (Pon), 09:55 »
A slyszalem ze takie okulary sloneczne kupowane na stoiskach za 10 zl czy tam za 15 to tylko niszcza wzrok ??? czy to prawda ??? oprucz tego sa beznadziejne - wiem cos otym bo niedawno mi sie takie rozwalily ><\"                    
PP = Pierdolić Podpis