Autor Wątek: linux = nie znam  (Przeczytany 4170 razy)

Offline B

• Lis Niebieski
  • Moderator Globalny
  • ++++
  • control over men is all
linux = nie znam
« dnia: 2009-12-01 (Wto), 11:37 »
Cze, mam tu taką fuszkę w pracy - usiłuję zrobić takiego bootowalnego pendrive do odpalania filmów.

Znalazłem takiego jakiegoś GEEXBOXA i udało mi się go zrobić tak że się już z usb bootuje i odpala ładne menu i czyta normalnie filmy zomg!

Teraz tylko potrzebuję zrobić tak, żeby nie trzeba było go trzymać za rączkę - ma odpalać film/filmy sam, z automatu, bez użycia urządzeń wejścia, i ma je puszczać w loopie. Odszukałem już plik konfiguracyjny, który steruje mplayerem - ale [badaj nazwę wątku].

Czy jest jakiś śmiałek, który by mi pomógł to zbadać? Naczytałem się już forumów, ale tam tylko linuksiarski bełkot... co mam dopisać do tego pliku konfiguracji mplayera, żeby sobie sam ten geexbox radził z wyszukaniem i uruchomieniem filmu w loopie?

Mam geexbox 1.2.4 zainstalowany na bootowalnym pendrive oraz film w avi na tym samym pendrive.

lista poleceń mplayera
coś o nowym systemie nazywania partycji
podobny problem co mój z odpowiedzią z chuja
znowu podobny problem i znowu odpowiedź...
i kolejny...
chyba jakieś rozwiązanie problemu, ale nie wiem jakie to ścieżki...
wygląda obiecująco ale nic nie kumam!

W ramach wdzięczności za skuteczną pomoc, oferuję moją fotę jak tańczę na macie z autografem.
"więc lis postanowił go wyruchać"

Offline Xtense

• ಠ_ಠ
  • +++++
  • ಠ_ಠ
Odp: linux = nie znam
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-12-01 (Wto), 12:21 »
Potrzebujesz gotowej playlisty w m3u/skryptu, który ci taką wygeneruje po znalezieniu wszystkich plików filmowych na sticku, oraz komendy dla mplayera odpalanej z inittaba (taki autoexec dla linuksuf, /etc/inittab). Jak wrócę z uczelni i mnie Ein/Ascot/ktokolwiek inny nie ubiegnie, to może ci nawet napiszę takie! \o/
"We are the music makers, and we are the dreamers of dreams. Wandering by the lone sea-breakers and sitting by the desolate streams." --Arthur O'Shaughnessy
18:08 - .Ald: nie mam czasu na takie rzeczy
B - Człowiek Który Miał Różowego iPoda

Offline B

• Lis Niebieski
  • Moderator Globalny
  • ++++
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-12-01 (Wto), 12:58 »
No byłoby w pytę... wiem czego potrzebuję, nawet sobie poznajdowałem te ustawienia startowe, mplayerowskie itd, ale co z tego, kiedy nie znam tych durnych ścieżek w stylu /mnt/chuj/ignusa

Offline Koki

• +++++
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-12-01 (Wto), 14:15 »
ma odpalać film/filmy sam, z automatu, bez użycia urządzeń wejścia, i ma je puszczać w loopie.

Ktoś tu chce komuś brzydki dowcip zrobić - nie bądź niemiły, nie na tym życie polega

Offline B

• Lis Niebieski
  • Moderator Globalny
  • ++++
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-12-07 (Pon), 14:45 »
Czemu zawsze jak pisze ktos temat np. o jakims fubarze czy winampie to zawsze przyjdzie jakis zjeb i rzuci 'A CZEMU NIE ZAINSTALOWAC LINUKSA I ODPALIC AMAROK?'

A jak juz jest prawdziwa potrzeba zalinuksowania w życiu (a w zasadzie w pracy) to jakoś chętnych na pomoc nie ma?

Offline Greybrow

• DKMiści
  • ++
  • no way
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-12-07 (Pon), 15:21 »
próbowałem z linuksem i amarokiem
i potem na nowo polubiłem xp

Offline Xtense

• ಠ_ಠ
  • +++++
  • ಠ_ಠ
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-12-07 (Pon), 15:37 »
No miałem robić a potem odkryłem, że mój pendrajw umarł :roll: .
"We are the music makers, and we are the dreamers of dreams. Wandering by the lone sea-breakers and sitting by the desolate streams." --Arthur O'Shaughnessy
18:08 - .Ald: nie mam czasu na takie rzeczy
B - Człowiek Który Miał Różowego iPoda

• +++++
« Odpowiedź #7 dnia: 2009-12-07 (Pon), 15:46 »
'A CZEMU NIE ZAINSTALOWAC LINUKSA I ODPALIC AMAROK?'

prawdziwa potrzeba

Zagadka wyjaśniona!

Offline B

• Lis Niebieski
  • Moderator Globalny
  • ++++
« Odpowiedź #8 dnia: 2009-12-07 (Pon), 15:46 »
no to pozostaje zacytowac klasyka z opola:

WAS O COS PROSIC TO JAK CHUJEM TRAWE KOSIC

(chyba ze jednak ktos pomoze)

minder

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: 2009-12-10 (Czw), 00:51 »
@Koki: nie wiem, jakim cudem obczaiłeś, że gość chce komuś zrobić głupi kawał. Może po prostu chce iść na imprezę i zapuścić klipy w pętli: Nie Twoja sprawa.

@B:
Poniżej moja odpowiedź:
Osobiście przesiadłem się z mplayera na VLC, bo nie potrzebuje on do działania żadnych kodeków, a przy okazji jest tak dobry, że jeśli czegoś nie da się odpalić przez VLC, to znaczy, że prawdopodobnie w ogóle się nie da ;)

Gdybyś miał możliwość używania VLC, to wystarczy parametr --loop i już masz to zapętlone :) Dodatkowo masz tam opcję --random, która powoduje, że pliki będą odtwarzane w losowej kolejności. Więcej ciekawych przełączników w dokumentacji VLC.

Przykład:
vlc --loop --random katalog/* spowoduje ciągłe odtwarzanie wszystkich plików w losowej kolejności z określonego katalogu.

Wracając jednak do mplayera:
Parametr -loop N powoduje zapętlenie wszystkiego N razy. Wprowadzenie 0 zapętla w nieskończoność.
Parametr -shuffle powoduje odtwarzanie plików w losowej kolejności.

Przykład:
mplayer -loop 0 -shuffle katalog/*spowoduje ciągłe odtwarzanie wszystkich plików w losowej kolejności z określonego katalogu.

Więcej opcji znajdziesz w instrukcji do mplayera.

Co do ścieżek w systemach uniksowych (Linux, *BSD, MacOS X):

Filozofia działania jest nieco inna niż w systemach z rodziny Microsoft. Podstawą systemu plików jest tzw. "korzeń" (root) reprezentowany przez ukośnik: /
Wszystkie ścieżki bezwzględne w tych systemach zaczynają się od /
Potem idzie już normalnie, z tym że separatorem katalogów jest także ukośnik. Przykładowa ścieżka do pliku: /home/minder/Dokumenty/arkusz.ods
Ważna uwaga: Powiedzmy że ze względów historycznych systemy uniksowe rozróżniają wielkie i małe litery, więc np. katalog "Pliki" to zupełnie co innego niż "pliki" lub "PLIKI" - o tym trzeba niestety pamiętać. Początkowo jest szok, po dłuższym używaniu człowiek już nawet o tym nie pamięta, a czasem wręcz wnerwia się, że w Windowsach jest zepsute ;)

Dobra, wracamy do omawiania systemu plików. W Windowsach każdy nośnik danych otrzymuje swoją literkę (w szczególności partycje dysku traktowane są jako osobne nośniki), np. C:\ H:\ itd. W systemach uniksowych tego nie ma - dowolny nośnik można "podpiąć" w dowolnym miejscu systemu plików - bardzo uniwersalne rozwiązanie, ale nie będę teraz uzasadniał dlaczego. Ważne jest to, że nośnik (np. partycja), z której system został uruchomiony w 99% przypadków podpięta jest do katalogu głównego (czyli / ). Czyli jeśli na owym uruchamialnym pendrive umieścisz pliki w katalogu np. "filmy", to po uruchomieniu systemu z pena powinny być one widoczne w katalogu "/filmy". W takim przypadku odtworzenie wszystkich filmów w mplayerze wyglądałoby tak:
mplayer /filmy/** oznacza dowolny ciąg znaków. W powyższym przykładzie mplayer odtworzy wszystkie pliki w katalogu /filmy

Jeśli używany przez Ciebie system stosuje jakieś inne rozwiązania, to wybacz, ale nie chce mi się przekopywać dokumentacji tylko po to, by sprawdzać taki detal ;) Z drugiej strony, jeśli faktycznie jest inaczej i znajdziesz to w dokumentacji, to uzbrojony w podaną powyżej wiedzę będziesz już w stanie sobie sam poradzić :)

Mam nadzieję, że powyższa odpowiedź przybliża Cię do rozwiązania problemu. Jakby coś jeszcze było niejasne, to pisz - mejla znasz.

P.S.
Odpowiedź, którą podlinkowałeś wcześniej wcale nie jest "z chuja", tylko jej nie zrozumiałeś, bo pytający siedział przy Linuksie dwa dni dłużej od Ciebie ;) Jeśli chcesz odpalać tylko muzykę (pliki *.mp3), to nie trzeba bawić się w żadną grafikę, najwyżej podać parametr, który wyłącza video (żeby się nie rzucał przy sprawdzaniu). Gorzej, jeśli chcesz uruchomić film w środowisku graficznym i nie bardzo wiesz jak. Rozwiązania są minimum dwa:

1. Nie uruchamiać środowiska graficznego i skorzystać ze specjalnego trybu graficznego. Aktualnie nie pamiętam, ale mogę do piątku sprawdzić.
2. Skonfigurować system do automatycznego uruchamiania środowiska graficznego. Wtedy żeby automatycznie uruchamiać określone polecenie, trzeba napisać prosty skrypt i wrzucić go w pliki startowe środowiska graficznego. Szczegóły później, bo już późno ;)

P.S. 2
Jednak nie dało mi spokoju, że czegoś nie pamiętam i znalazłem rozwiązanie do pierwszego punktu. Tutaj zwycięża jednak mplayer, bo nie znalazłem do VLC odpowiedniego modułu.

Jeśli nie chcesz uruchamiać środowiska graficznego, to możesz odpalić filmik w specjalnym trybie graficznym, tzw. "buforze ramki". Jeśli sprzęt nie jest koszmarnie wolny, to może wystarczyć.Odpowiedni parametr do mplayera to: -vo sterownik opcje Sterowników jest kilka i nic nie stoi na przeszkodzie, byś wypróbował je wszystkie ;)
#fbdev
#fbdev2
#directfb
#vesa
#svga

Ten ostatni jest o tyle fajny, że można mu wpisać tryb graficzny, jakiego ma użyć. Pozostałe tryby wymagają grzebania w ustawieniach rozruchowych - czarna magia, naprawdę módl się, żeby tryb svga działał ;) No ale jeśli przyjdzie konieczność, to oczywiście pomogę Ci to przewalczyć.

Przykład:
mplayer -vo svga 1024x768x16M /filmy/*odtworzy wszystkie pliki w katalogu "/filmy" używając ekranu o rozdzielczości 1024x768 o palecie 16mln kolorów. Oczywiście możesz próbować większych wartości. Film powinien odtworzyć się na pełnym ekranie i zostać odpowiednio przeskalowany (raczej proporcjonalnie, ale jeśli coś nie będzie po Twojej myśli, to przejrzyj dokumentację - WSZYSTKO da się ustawić)

Użycie tego trybu (bez uruchamiania pełnego środowiska graficznego) ma ten plus, że jest bardzo szybkie i mniej wymagające dla sprzętu - powinno pójść nawet na jakimś starym gracie.

No, to chyba tyle :D
« Ostatnia zmiana: 2009-12-10 (Czw), 01:41 wysłana przez minder »

Offline pedro

• DKMiści
  • +++++
« Odpowiedź #10 dnia: 2009-12-10 (Czw), 01:03 »
(zomg, wtf)

Offline sah

• Administrator
  • ++++
« Odpowiedź #11 dnia: 2009-12-10 (Czw), 01:05 »
omg produktywny post na ppk!

Offline B

• Lis Niebieski
  • Moderator Globalny
  • ++++
« Odpowiedź #12 dnia: 2009-12-10 (Czw), 01:15 »
Nie no, widzę że jednak muszę przybliżyć temat bardziej, bo aż szkoda że ktoś mi tu elaboraty pisze nie na temat, skoro mógłby na temat!

Jest taka duża plazma na ścianie i do niej podłączony komp. Zadaniem tego zestawu jest odtwarzanie kretyńskich filmów, prezentacji i innej propagandy, cały bity dzień. Komp wstaje o 9 i idzie spać o 21 (ustawione w biosie) ale coś słabuje, winda się zaczyna sypać, i rozwiązanie którego wcześniej używałem (mplayer w autoexecu) przestało się sprawdzać, bo winda ma problemy ze wstaniem.

Wiedziałem że są takie linuksy co startują z pendrive i umieją grać filmy - dla mnie rozwiązanie w pytę z wielu powodów, wymienię 2:

1. komp może prawie cały zdechnąć a to powinno chodzić
2. żeby zmieniać te filmy/prezentacje/cokolwiek, to wystarczy pendrive wyciągnąć z kompa, zanieść do swojego kompa, zgrać rzeczy, wsadzić z powrotem - ponieważ komputer odtwarzający te filmy jest ponad 3 metry nad ziemią, na gridzie a wchodzenia po drabinie gmerania przy tym zakurzonym syfie mam dość

tak więc wracając do tematu - zupełnie obojętne jest dla mnie jakie będzie rozwiązanie końcowe. Czy to będzie linuks, czy jakaś winda zhakowana pendrajwowa, czy nawet dos - ma chodzić samo, z buta i grać te bzdury przez te 12h dziennie w kółko. I jak mnie nie będzie w pracy, to jeszcze lepiej żeby byle kto z pracowników mógł wyciągnąć tego pendrive, wrzucić rzeczy, wsadzić go do kompa i puścić żeby grało.

Ten cały geexbox na razie ładnie mi się odpala ale wymaga obsługi - trzeba wybrać z menu żeby grał film i gra go jednorazowo (fail czyli). Myślałem nawet o kupnie pilota bezprzewodowego do kompa i wtedy można by ten film puszczać ręcznie jak się komputer włączy - bez wchodzenia na durną drabinę! Z tym że loopowanie/playlisty i tak i tak trzeba zrobić.

Offline Ascot

• Patrycjusz
  • ++
« Odpowiedź #13 dnia: 2009-12-10 (Czw), 01:41 »
żeś minder postem dojebał :D
(ostrzegałem, że PPK to leśne dziadki internetu, przechuje i buce)
« Ostatnia zmiana: 2009-12-10 (Czw), 01:49 wysłana przez Ascot »

Offline B

• Lis Niebieski
  • Moderator Globalny
  • ++++
« Odpowiedź #14 dnia: 2009-12-10 (Czw), 01:51 »
Przepiękny post, pełen mentorskiego profesjonalizmu i jako że koki i patryk śpią to nikt nie napisał 'spierdalaj' itd! Jest dobrze!

Offline Ascot

• Patrycjusz
  • ++
« Odpowiedź #15 dnia: 2009-12-10 (Czw), 01:55 »
Przepiękny post, pełen mentorskiego profesjonalizmu i jako że koki i patryk śpią to nikt nie napisał 'spierdalaj' itd! Jest dobrze!
I nikt się nie przyczepił do stosowania przez mindera zaimka osobowego z wielkiej litery

Offline Greybrow

• DKMiści
  • ++
  • no way
« Odpowiedź #16 dnia: 2009-12-10 (Czw), 08:48 »
omg produktywny post na ppk!
niedawno świat miał ulec zagładzie, dziś jest inaczej!?

Offline Rivil

• +
« Odpowiedź #17 dnia: 2009-12-10 (Czw), 10:49 »
minder podal skrypty ktorych potrzebujesz (szczegolnie ten
Cytat: minder
mplayer -vo svga 1024x768x16M /filmy/*
) a tutaj masz jak go zautobootowac -> http://www.techrecipes.net/linux/automatically-run-program-on-linux-startup.html
Śmierć jednego człowieka przygniecionego przez drzewo to tragedia, śmierć stu milionów na wojnie to czysta statystyka.

Cheers mate! :D

Offline Diabellus

• DKMiści
  • ++
« Odpowiedź #18 dnia: 2009-12-10 (Czw), 11:09 »
żeś minder postem dojebał :D
(ostrzegałem, że PPK to leśne dziadki internetu, przechuje i buce)

No to widzę komu dajemy bana za ściąganie ludzi którzy traktują poważnie PPK.

@Koki: nie wiem, jakim cudem obczaiłeś, że gość chce komuś zrobić głupi kawał. Może po prostu chce iść na imprezę i zapuścić klipy w pętli: Nie Twoja sprawa.
Aż kurwa zacznę bronić Kokiego. Nie wiem jakim cudem obczaiłeś, że B chce zrobić coś na poważnie, ale mam dla ciebie radę jeśli masz zamiar pisać takie posty na PPK: SPIERDALAJ
« Ostatnia zmiana: 2009-12-10 (Czw), 11:11 wysłana przez Lupin »
I chuj.

Offline B

• Lis Niebieski
  • Moderator Globalny
  • ++++
« Odpowiedź #19 dnia: 2009-12-10 (Czw), 11:28 »
Nie wiem jakim cudem obczaiłeś, że B chce zrobić coś na poważnie,

no bo to jakby z definicji... B = powaga, to proste!

Offline Ascot

• Patrycjusz
  • ++
« Odpowiedź #20 dnia: 2009-12-10 (Czw), 12:20 »
No to widzę komu dajemy bana za ściąganie ludzi którzy traktują poważnie PPK.
Ja tu z chęcią pomocy B a oni mnie chcą banować :<
Wam pomagać to jak chuja w wulkan wkładać  :B:

• +++++
« Odpowiedź #21 dnia: 2009-12-10 (Czw), 12:41 »
Nie martw się Karol, Mikołaj to na pewno zauważył i wie komu prezent się należy!

Offline Ascot

• Patrycjusz
  • ++
« Odpowiedź #22 dnia: 2009-12-10 (Czw), 13:24 »
Nie martw się Karol, Mikołaj to na pewno zauważył i wie komu prezent się należy!
:biały samochód:

Offline Durbik

• DKMiści
  • +++++
  • Obey the Fist!
« Odpowiedź #23 dnia: 2009-12-10 (Czw), 22:04 »
zaimki z wielkiej litery? gdzie? komu zajebać?
Tak się teraz przekonuję - w internecie same chuje

minder

• Gość
« Odpowiedź #24 dnia: 2009-12-11 (Pią), 00:22 »
:facepalm: podejrzewałem, że lepiej pisać na PW. Dziękuję za uwagę.

Offline sah

• Administrator
  • ++++
« Odpowiedź #25 dnia: 2009-12-11 (Pią), 00:42 »
:facepalm: indeed

Offline Durbik

• DKMiści
  • +++++
  • Obey the Fist!
« Odpowiedź #26 dnia: 2009-12-11 (Pią), 07:53 »
po prostu nie możesz się znać na ppk na czymś bardziej niż koki na strzelankach, ja na ortografii, pedro na polityce, a sashh na grach tanecznych!
Tak się teraz przekonuję - w internecie same chuje

Offline Greybrow

• DKMiści
  • ++
  • no way
« Odpowiedź #27 dnia: 2009-12-11 (Pią), 08:49 »
i wypisał się chłopak...

Offline pedro

• DKMiści
  • +++++
« Odpowiedź #28 dnia: 2009-12-11 (Pią), 12:01 »
(ihihihih)

• +++++
« Odpowiedź #29 dnia: 2009-12-11 (Pią), 13:38 »
Nie wiem jakim cudem obczaiłeś, że B chce zrobić coś na poważnie, ale mam dla ciebie radę jeśli masz zamiar pisać takie posty na PPK: SPIERDALAJ

Offline Greybrow

• DKMiści
  • ++
  • no way
« Odpowiedź #30 dnia: 2009-12-12 (Sob), 02:22 »
is this thread now officially closed?

Offline Diabellus

• DKMiści
  • ++
« Odpowiedź #31 dnia: 2009-12-12 (Sob), 14:49 »
Nie wiem jakim cudem obczaiłeś, że B chce zrobić coś na poważnie, ale mam dla ciebie radę jeśli masz zamiar pisać takie posty na PPK: SPIERDALAJ

SIEG HAIL
I chuj.

Offline B

• Lis Niebieski
  • Moderator Globalny
  • ++++
« Odpowiedź #32 dnia: 2009-12-12 (Sob), 14:56 »
Po kolejnych próbach zmuszenia linuxszmaty do działania (nieudanych) oraz dwóch próbach zmuszenia xp do działania (z pendrive, nieudanych), wkurwiłem się, wymieniłem ten komputer co to odtwarza na jeszcze chujowszy i starszy i zostało zmaganie się z autologinami, autostartem i commandline wszelakich playerów.

Żaden nie działał (mpc nie zdekodował 1 filmu, vlc zgłaszał jeden film jako uszkodzony i nie chciał bezobsługowo błędu pominąć), w końcu udało się z smplayerem (choć była jazda z ustawianiem playlisty i loopa). Powinno podziałać przez weekend, w poniedziałek będą pewne poprawki (bo np. nie zainstaloałem sterowników karty graficznej i FPS tych filmów jest trochę słaby mhihihii).

Jak się to wszystko uda, to minderowi wystawię pośmiertny pomnik PPK-style, bo jego zaangażowanie pomogło mi!