Autor Wątek: Czy zwierzęta mają duszę?  (Przeczytany 3503 razy)

Offline SAVER

• ++
Czy zwierzęta mają duszę?
« dnia: 2003-05-09 (Pią), 21:54 »
Osobiście uważam,że zwierzęta posiadają duszę jak każda żywa istota.
Dlaczego? Dlatego,że zwierzęta przejawiają pewien rodzaj świadomości,a niebyłoby to możliwe bez posiadania duszy.
Zapraszam do dyskusji :)                    
Członek Bractwa Czarnego Kruka

Offline Durbik

• DKMiści
  • +++++
  • Obey the Fist!
« Odpowiedź #1 dnia: 2003-05-09 (Pią), 21:57 »
Jak zwykle w tematach ezoterycznych odpowiadam: NIE WIEM. Nie żebym był jakimś agnostykiem, ale nie wiem po prostu. Może mi się wydawać to i owo, ale to tylko spekulacje.                    
Tak się teraz przekonuję - w internecie same chuje

Offline Olhado256

• +++++
« Odpowiedź #2 dnia: 2003-05-09 (Pią), 23:11 »
Niestety mogę powiedzieć to samo, co Durbik - nie mam zielonego pojęcia. Biblia i nauki chrześcijańskie karzą nam sądzić, że odpowiedź brzmi NIE i ja tą odpowiedź akceptuję, ale wcale nie jestem przekonany, czy tak jest w istocie.                    
w stanie spoczynku
JID: Olhado256@histeria.pl

Offline Pumbus

• Inteligent forumowy
  • ++++
  • no wiki no pumbus
« Odpowiedź #3 dnia: 2003-05-09 (Pią), 23:24 »
duszy może i nie, nigdy się nad ty nie zastanawiałem
że myśla, to jestem na 100% przekonany
że odczuwają emocje i mają chęci na coś lub się zastanawiają też                    
"Nikt nie powinien kwestionować wiary innych, bo żadna istota ludzka nie może oceniać dróg Boga."   ﻄ °ﮯﮦ

Offline tymbeer

• +++
« Odpowiedź #4 dnia: 2003-05-10 (Sob), 00:56 »
A co to jest właściwie ta dusza?

Jeśli to co uważasz za procesy myślowe, nie jest duszą, to co jest?                    
...

Offline Xtense

• ಠ_ಠ
  • +++++
  • ಠ_ಠ
« Odpowiedź #5 dnia: 2003-05-10 (Sob), 09:10 »
Moim zdaniem to pytanie zależy już tylko od wiary, więc albo mają, albo nie. Z drugiej strony czym my jesteśmy (patrząc na Kopa :D ), jeśli nie zwierzętami? Więc jakoby pytamy się, czy sami mamy duszę. Ja wierzę, ale tylko w Boga - na tym koniec. Resztę udało się już wyjaśnić \"naukowo, technicznie i ślicznie\" jak to Stanisław Lem napisał :D .                    
"We are the music makers, and we are the dreamers of dreams. Wandering by the lone sea-breakers and sitting by the desolate streams." --Arthur O'Shaughnessy
18:08 - .Ald: nie mam czasu na takie rzeczy
B - Człowiek Który Miał Różowego iPoda

Offline josh

• DKMiści
  • +
« Odpowiedź #6 dnia: 2003-05-10 (Sob), 09:36 »
hmmm ja się kiedyś zastanawiałem-dlaczego skoro zwierzęta np. psy potrafia kochać lub nienawidzić ludzi to nie mają duszy? Skoro potrafią wydobyc z siebie uczucia to dlaczego nie maja duszy? Niektórzy nazywają to instynktem, wyuczonymi reakcjami lub przywiązaniem-jednak czy miłość między ludzka to nie jest też w gruncie rzeczy przywiązanie???                    
"...chociażbym chodził ciemną doliną zła się nie ulęknę..."
S.P.P.U.F. || Jedi Temple || D.K.M. || Bloody Beets Clan
BBC Lives! Stay Tuned! Reactivation will come!

Offline Xtense

• ಠ_ಠ
  • +++++
  • ಠ_ಠ
« Odpowiedź #7 dnia: 2003-05-10 (Sob), 09:41 »
A co ma dusza do uczuć!? Ja napszykład w tej chwili jem śniadanie, a jakiś pies na podwórku gryzie mojego sąsiada. Czy stąd mam wnioskować, że jeśli pies sie gniewa na sąsiada, to od razu ma duszę? Co ma piernik do wiatraka? Kochając też udowadniasz, że masz duszę? Uczucia i dusza to dwie różne rzeczy, no może jedna bardziej transcendentalna.                    
"We are the music makers, and we are the dreamers of dreams. Wandering by the lone sea-breakers and sitting by the desolate streams." --Arthur O'Shaughnessy

Offline josh

• DKMiści
  • +
« Odpowiedź #8 dnia: 2003-05-10 (Sob), 09:48 »
Xtd--]A Twoim zadniem co świadczy o posiadaniu duszy?? Moim zdaniem jest to obecność uczuć no i jeszcze własna wola. Jeżeli masz jakąś inną sensowną koncepcje to z chęcią ją wysłucham... A Twój joke na temat kopa był co najmniej idiotyczny i kretyński...                    

Offline Xtense

• ಠ_ಠ
  • +++++
  • ಠ_ಠ
« Odpowiedź #9 dnia: 2003-05-10 (Sob), 10:05 »
Tak mnie uczono na religii - dusza to nie jest coś, co czuje, dusza to jest to, co jest w nas i coś co jest wieczne. Dusza, to zbiór naszych decyzji.

Od razu zaznaczam, że do Baptystów się nie liczę :D

A co do dowcipu - Taki mam dzisiaj wisielczy humor - nic mi z rana nie wychodzi...                    

Offline josh

• DKMiści
  • +
« Odpowiedź #10 dnia: 2003-05-10 (Sob), 10:12 »
Ale chyba nie uważałeś na tych lekcjach religii-bo to właśnie dzięki duszy potrafimy czuć, samodzielnie podejmować decyzje i działania-czyli to sa moim zdaniem wyznaczniki posiadania duszy. Nie twierdzę, że zwierzęta posiadają duszę tylko po prostu sie nad tym zastanawiam, bo dla mnie to jest nieco dziwne, ale nie jestem ekspertem w dziedzinie teologii, więc nie potrfię tego stwierdzić. Wcale nie twierdzę, że dusza nie jest w nas i nie jest wieczna, też tak uważam-myślę jednak, drogi Xtd, że dalej nie wyjaśniłeś mi po czy poznać posiadacza duszę Twoim zdaniem... Dalej czekam na odpowiedź...                    

Offline Pumbus

• Inteligent forumowy
  • ++++
  • no wiki no pumbus
« Odpowiedź #11 dnia: 2003-05-10 (Sob), 10:25 »
ubiorąc pod uwage moje obserwacje, to psy i koty myślą, czują, pragną i się decydują
nie wiem jak tam tylko ze świadomością, ale wydaje mi się, że ona jest wyuczona
nie powiem czy zwierząta mają duszę, dopuki nie będe wiedzieć czym jest dusza
zresztą czy wszsytki zwieząta mają duszę?
czy duszę ma pantofelek?
albo wirus?

indukcyjnie można tutaj udowodnić wiele, np. ja mam, więc mój ojciec ma
mój ojciec ma, więc jego ojciec ma
cofnijmy się tam np. 200mln lat
potem 200mln lat do przodu i wyjdzie, że Twój pies teś ma

a jak zaczniemy, od tego, że pantofelek niema, to wyjdze, że nikt nie ma                    
"Nikt nie powinien kwestionować wiary innych, bo żadna istota ludzka nie może oceniać dróg Boga."   ﻄ °ﮯﮦ

Offline Xtense

• ಠ_ಠ
  • +++++
  • ಠ_ಠ
« Odpowiedź #12 dnia: 2003-05-10 (Sob), 10:36 »
Dalej czekam na odpowiedź...

No więc nie powiesz mi chyba, że zwierzęta nie mogą podejmować decyzji? Z tego wnioskuję, że jeśli Bliblia (tutaj uważałem :D ) mówi, że tylko CZŁOWIEK może mieć duszę, to dlaczego zwierzęta podejmują decyzje? Ergo albo my nie mamy duszy, albo mają ją zwierzęta, co przeczy biblii, więc przeczy naszej wiarze i tym samym samo istnienie duszy wisi na włosku. Bo jak możemy wierzyć w coś, w czym nawet Biblia nie jest pewna?                    

Offline ignus

• DKMiści
  • +++
« Odpowiedź #13 dnia: 2003-05-10 (Sob), 11:05 »
przeciez kazda istota ma dusze i swiadomosc.
tak samo jak kazda istota czuje i mysli.                    

Offline Syber

• +
« Odpowiedź #14 dnia: 2003-05-10 (Sob), 11:09 »
ja poczlem za ogulem i naprawde nie wiem czy maja dusze ??? chodz czasem mysle ze tak...bo zwierzaki nie sa przedmiotami...                    
PP = Pierdolić Podpis

Offline Steffek

• +++
« Odpowiedź #15 dnia: 2003-05-10 (Sob), 11:11 »
Nie wiem. Bo niby z kad mam wiedziec :D Ale mimo to (niestety dla mojego sp. Kanrka i zyjacego jeszcze Kota) uwazam, ze chyba jednak nie maja. To, ze mysla na swoj sposob, kojarza fakty nie znaczy, ze maja dusze. Sa jako tako wyposaznoe w procesy myslowe za co odpowiada mozg. Nie maja jednak pelnej swiadomosci i umiejtenosci odrozniania dobra od zla. Wiem, ze zwierzeta zyja w grupach i maja w nich swoje nie pisane prawa moralne, ale to sa podstawowe prawa cieki ktorym dane jednostki moga przetrwac. Bardzo zadko zdarza sie jakas bez interesowna pomoc wsrod zwierzat.

Nie jestem do konca pewien swoich teori, ale wiem, ze myslenia nie mozna interpretowac jako posiadanie duszy.                    

Offline gramisan

• ++
« Odpowiedź #16 dnia: 2003-05-10 (Sob), 13:30 »
Hmm...pytanie zmusiło mnie do refleksji. Bo jeżeli zwierzęta mają dusze, to czemu je jemy? Jeżeli mają to czy wszyscy nie powinniśmy siedzieć za morderstwo ze szczególnym okrucieństwem? I wreszcie, jeżeli ją tak naprawdę posiadają to czy Biblia kłamie?                    
"Non omnis moriar"

Reset-Forever - kultowy zin

Offline josh

• DKMiści
  • +
« Odpowiedź #17 dnia: 2003-05-10 (Sob), 13:45 »
Czy ktoś ma ten fragment gdzie jest napisane, że zwierzęta nie posiadają duszy??? Prawdę mówiąc to wątpię, żeby Biblia klamała-w koncu sama zdefiniowała pojęcie duszy...                    

Offline Steffek

• +++
« Odpowiedź #18 dnia: 2003-05-10 (Sob), 13:50 »
Albo mi sie wydaje, albo mieszacie pojecia... :| Co z tego, ze zwierzeta w pewnym stopniu rozumuja, sa swiadome, dokonuja wyborow itp. ??? Co to ma wspolnego z dusza? Takie cechy jakie posiadaja zwierzeta mozna przypisac im umyslowi, nie duszy. Dusza to druga czesc czlowieka, niesmiertelna. Dusza to rzecz (o ile mozna nazwac ja rzecza) ktora umozliwia nam zycie wieczne, to czesc nas. Nie ma ona nic wspolnego z cechami jakie wykazuja zwierzeta (kojarzenie itp.). Dlatego tez nie wiem dlaczego mowicie, ze zwierzeta maja dusze poniewaz wykazuja specyficzna inteligencje?                    

Offline josh

• DKMiści
  • +
« Odpowiedź #19 dnia: 2003-05-10 (Sob), 13:55 »
Drogi Steffku ja mam do Ciebie to samo pytanie-skoro nasze przypuszczenia co do możliwości posiadania duszy Ci nie pasują-to jak ty byś stierdził czy one ją mają?? A tak poza tym ja twierdziłem, że mogą posiadać duszę bo najprawdopodobniej mają uczucia-to jest najważniejsze... Ale czy mają?? Hm myślę, że tą kwestię tutaj nie rozwiążemy i dyskusja na ten temat jest jednak mocno dywagacyjna i wydumana-nie stwierdzimy tego-ale pocieszcie się-po śmierci wszystko powinno stać się jasne i pewne... :wink:                    

Offline Steffek

• +++
« Odpowiedź #20 dnia: 2003-05-10 (Sob), 14:04 »
Drogi Steffku ja mam do Ciebie to samo pytanie-skoro nasze przypuszczenia co do możliwości posiadania duszy Ci nie pasują-to jak ty byś stierdził czy one ją mają??

Nie wiem... Moze tego poprostu nie da sie stwierdzic? Nie mozna przeciez sprawdzic co jest w telewizji obwonchujac telewizor.                    

Offline josh

• DKMiści
  • +
« Odpowiedź #21 dnia: 2003-05-10 (Sob), 14:22 »
Także widzisz, krytykujesz nasze domysły ale sam nie masz innych do zaproponowania. Ale za to masz rację, że nie da się  tego stwierdzić-sądzę, ze to jest nie do zbadania ani stwierdzenia.                    

Offline Xtense

• ಠ_ಠ
  • +++++
  • ಠ_ಠ
« Odpowiedź #22 dnia: 2003-05-10 (Sob), 14:32 »
Tak - Steffek ma racje. Nie można stwierdzić czegoś bez odpowiedniego \"zmysłu\". W tym wypadku omawiamy wysoce teologiczną i transcendentalną rzecz. Zresztą taka refleksja... Co mnie to wszystko obchodzi? :wink:                    

Offline pedro

• DKMiści
  • +++++
« Odpowiedź #23 dnia: 2003-05-10 (Sob), 15:18 »
Odpowiem tak: moim zdaniem NIE. Dyskusja jest bez sensu.                    

Offline SAVER

• ++
« Odpowiedź #24 dnia: 2003-05-10 (Sob), 21:14 »
przeciez kazda istota ma dusze i swiadomosc.  
tak samo jak kazda istota czuje i mysli.

Tak samo ja uważam. Zresztą po długich obserwacjach zwierząt domowych - mam psa i 3 koty , muszę stwierdzić,że zwierzęta posiadają nawet głębokie uczucia, których nie da się zamknąć sucho w pojęciu instynktu.
Choćby przywiązanie do człowieka - to jakim uczuciem i zaufaniem darzą człowieka świadczy o tym,że myślą świadomie,czują itd.
To z kolei skłania do refleksji,że jednak mają duszę i przechodzą po śmierci na \"drugą stronę\".
A poza tym Bóg nakazał ludziom nie krzywdzić zwierząt jako mniejszych braci. Coś w tym jednak jest.

Odpowiem tak: moim zdaniem NIE. Dyskusja jest bez sensu.

Mógłbyś to nieco rozwinąć? :)                    
Członek Bractwa Czarnego Kruka

Offline pedro

• DKMiści
  • +++++
« Odpowiedź #25 dnia: 2003-05-10 (Sob), 22:36 »
Sięgając do Katechizmu Kościoła Katolickiego, można jednoznacznie stwierdzić, że nie posiadają*

*dotyczy tylko wierzących członków tego Kościoła.
Kto nie wierzy, ten ma prawo do innego zdania. Dlatego dyskusja jest bez sensu.                    

Offline Steffek

• +++
« Odpowiedź #26 dnia: 2003-05-11 (Nie), 10:24 »
Ja uwazam, ze dyskusja jest bez sensu dlatego, ze nie da udowodnic sie czy maja dusze czy nie. Bo niby po czym? Jakie sa dowody maja, a jakie, ze nei maja? Po czym mozna to stwierdzic? Odpowiedz brzmi \"nei morzna\", wiec uwazam, ze bez celowe jest krazenie wokol tego tematu. I tak wiekszosc nie zmieni zdania czytajac cudze posty :)                    

Offline Pumbus

• Inteligent forumowy
  • ++++
  • no wiki no pumbus
« Odpowiedź #27 dnia: 2003-05-12 (Pon), 09:43 »
komuś muszę zaripostować
zwierzęta odrużniają dobro od zła
jak mój kot nas*a w przedpokoju, to wie, że źle zrobił
tak samo pies wię, że nie wolno ku kopać w kwiatkach
kopanie jest złe a niekopanie dobre
a ludzkie rozrużnianie dobra - zła jest tylko niewiele bardziej skomplikowane

]] pedro
w katechizmie są modlitwy a to nie zawsze są nauki pochodzące od Boga
to tak jakby decydować o ruchu drogowym w jakimś kraju na podstawie ulotki rekalmującej dany kraj                    

Offline Steffek

• +++
« Odpowiedź #28 dnia: 2003-05-12 (Pon), 17:43 »
komuś muszę zaripostować
zwierzęta odrużniają dobro od zła
jak mój kot nas*a w przedpokoju, to wie, że źle zrobił
tak samo pies wię, że nie wolno ku kopać w kwiatkach
kopanie jest złe a niekopanie dobre
a ludzkie rozrużnianie dobra - zła jest tylko niewiele bardziej skomplikowane

Jezli to wyzej bylo do mnie to chcialbym powiedziec, ze to co pisalem o rozrozniania do dobra i zla itp w swoim pierwszym poscie w tym temacie jest juz nieaktualne :D Zmienilem jednak zdanie, ktore wyrazam w pozniejszych postach.

A jezeli to nie bylo do mnie to, to samo co wyzej :D