Autor Wątek: p2p legalizacja  (Przeczytany 1327 razy)

jacuz

• Gość
p2p legalizacja
« dnia: 2005-12-25 (Nie), 00:21 »
znalezione na dobreprogramy.pl
Francja zalegalizuje P2P?
22.12.2005, 21:51   Autor/Wprowadził: Docent
Francja może być pierwszym krajem, który zezwoli użytkownikom na pobieranie chronionych prawami autorskimi plików za pośrednictwem sieci peer-to-peer. Jest jednak jeden warunek - czyn taki dozwolony będzie jedynie do własnych, prywatnych celów. Francuski parlament przegłosował stosowną nowelizację w środę w nocy - rozkład głosów wynosił 30 do 28.

Treść poprawki w wolnym tłumaczeniu brzmi zatem: twórcy nie mogą zabraniać rozpowszechniania swoich dzieł w jakiejkolwiek postaci do prywatnych zastosowań użytkowników, w żadnym wypadku jednak cel uzyskania takiego dzieła nie może zahaczać bezpośrednio lub pośrednio o praktyki komercyjne. Jeszcze prościej zaś mówiąc: pełna legalizacja programów peer-to-peer dla ponad ośmiu milionów francuskich internautów.

Francuskie prawo definiuje pojęcie "kopii prywatnej", jednak jeszcze całkiem niedawno sąd orzekł na korzyść organizacji zajmującej się ochroną praw autorskich, że taką kopią nie może być plik pobrany z Internetu. Gdyby jednak ustawa została znowelizowana, istniało by prawne potwierdzenie legalności internetowych kopii, a jak wiadomo, Francuzi od lat wolą polegać na skodyfikowanych prawach niż precedensowym orzecznictwie sądów.

Środowisko fonograficzne jest mocno zaniepokojone takim obrotem sprawy. Nic dziwnego, w końcu naraża to producentów na niemałe straty. W tym kontekście narodził się inny pomysł, aby obciążyć dostawców usług internetowych podatkiem, co w prostej linii ma się przełożyć na dopłaty do abonamentów dla tych, którzy ściągają najwięcej. Trudno jednak ocenić, czy to dobry pomysł. Równie trudno zdecydować, czy posunięcie francuskich władz jest początkiem nowej ery, czy tylko niezbyt rozsądnym wychyleniem się z szeregu. Czy ostatecznie dojdzie jednak do zalegalizowania P2P - tego z całą pewnością stwierdzić jeszcze nie można.

chyba wiem gdzie niedlugo zamieszkam :.^^:

Offline Kore

• +++
  • Zdegustowany.
p2p legalizacja
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-12-25 (Nie), 01:03 »
Ja specjalnie przez p2p jakis klopotow nie mam - bede od zabojadow z serwow sciagal:P

Offline Xtense

• ಠ_ಠ
  • +++++
  • ಠ_ಠ
p2p legalizacja
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-12-25 (Nie), 16:12 »
p2p nigdy nie było nielegalne - nielegalna wymiana nielegalnych plików z użyciem sieci p2p jest nielegalna ;) .
« Ostatnia zmiana: 2005-12-25 (Nie), 16:13 wysłana przez Xtense »
"We are the music makers, and we are the dreamers of dreams. Wandering by the lone sea-breakers and sitting by the desolate streams." --Arthur O'Shaughnessy
18:08 - .Ald: nie mam czasu na takie rzeczy
B - Człowiek Który Miał Różowego iPoda

Offline pshemozz

• +++++
  • Kurwa dupa abecadło
p2p legalizacja
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-12-25 (Nie), 16:18 »
No ale jest mowa w tym tekście o legalizacji własnie tych chronionych prawami autorskimi kawałków.

I chuj

Offline Keiran

• Naczelny Ekonom
  • DKMiści
  • +++++
p2p legalizacja
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-12-25 (Nie), 17:19 »
w sumie to jest logiczny krok do przodu, skoro moge pozyczyc kumplowi gre to dlaczego nie mialby on moc jej sobie ode mnei zassac?

Offline pshemozz

• +++++
  • Kurwa dupa abecadło
p2p legalizacja
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-12-25 (Nie), 17:24 »
Albo ode mnie albo na przykład od paru tysięcy kumpli :lol:

I chuj

Offline gramisan

• ++
p2p legalizacja
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-12-25 (Nie), 19:38 »
w sumie to jest logiczny krok do przodu, skoro moge pozyczyc kumplowi gre to dlaczego nie mialby on moc jej sobie ode mnei zassac?
[snapback]130792[/snapback]
A możesz? Huh..."legalnie" to możesz jej używać na jednym komputerze :phpbb_icon_razz: . Tak mi się przynajmniej wydaję...zresztą p2p służy głównie do wymiany plików o nieznanym pochodzeniu, które zazwyczaj okazują się zwykłymi piratami. A w to, że to jest już nie legalne chyba nie wątpisz? Zresztą Francuzi to mają nieźle nawalone, wpierniczają te żaby i później nakręcają im się filmy pod kopułą :phpbb_icon_wink: . Legalizować zwykłą chamską kradzież bo jest na to zezwolenie społeczne? Czyli jakby wszyscy kradli ze sklepów to też prędzej czy później uznali by to za legalne? Mówię może trochę za odważnie jak na kogoś kto nie ma za czystego sumienia, jednak mimo, że nie jestem bez skazy umiem ocenić czy coś jest dobre czy złe, a Francuzi chyba gdzieś tą zdolność zatracili. Parlament legalizuje kradzież oprogramowania, filmów i muzyki przystosowanych do użycia na prywatnych komputerach, w sytuacji, w której przeciętnego Francuza stać na własny egzemplarz legalnej kopii. To przecież również i kradzież pieniędzy ze skarbu państwa...to już lepiej w ich sytuacji zainwestować w wykrywanie piratów, albo w obronę przeciw nim, albo w cokolwiek...to głupie przecież jest :ppk_hihi: .
"Non omnis moriar"

Reset-Forever - kultowy zin