Autor Wątek: Jaką postacią był Piłat?  (Przeczytany 6745 razy)

Offline Ssendas

• ++
Jaką postacią był Piłat?
« dnia: 2003-04-19 (Sob), 21:00 »
To jest raczej poważny temat. trochę nawiązujacy do wielkiej nocy.

Ostatnio mam taką dziwną refleksje.... zastanawia mnie czy Poncjusz Piłat był pozytywną czy negatywną postacią w Nowym Testamencie.

A jaka jest wasza opinia? (tylko proszę bez żartów.)                    
pracocholik? nie! wyplatocholik.

Offline McBoss

• +
Jaką postacią był Piłat?
« Odpowiedź #1 dnia: 2003-04-19 (Sob), 21:08 »
ee on byl Rzymianem i przypadkiem nie walczyl z Ghalaem :?:

zaprawde powiadam ja Tobie, z laski twojej, jesli sie myle, wybacz mi za glupte ma, aczkolwiek nie moja wina jest to ze SYSTEM dla mojego rocznika nie funkcjonuje jak nalezy. Ja McBoss bardzo ubolewam nad tym i bardzo bym byl wdzieczny gdybys oswecil moj umysl, bowiem ciemny on jest jak noc. A po oswieceniu nastanie renesans, tak dla mnie jak i dla reszty bowiem, ja przynajmniej sie dowiem kim byl Pilat, a i wten czas bede mogl to glosic i z duma przekazywac innym osobnikom, zamieszkalym na globie ziemskim...                    
. . . [ | ] . . .

Offline Yahu

• +
Jaką postacią był Piłat?
« Odpowiedź #2 dnia: 2003-04-20 (Nie), 00:02 »
Wszystko zalezy z jakiego punktu spojrzec na ta postac. Z mojego - jest ona negatywna.                    
Życie To Nie Bajkał.

Offline Steffek

• +++
Jaką postacią był Piłat?
« Odpowiedź #3 dnia: 2003-04-20 (Nie), 12:22 »
Nie znam jego calego zycia wiec ocenic nie moge. Z tego co moge wywnioskowac po fragmencie meki Panskiej to, ze Pilat byl osoba niedokonca zla, ani tez nie dokonca dobra. Z jednej strony co jest napisane w ewangeli wg sw Jana probowal bronic JEzusa, ale niestety bojac sie ludu i Cezera wymiekl... Czyli zgrzeszyl, ale jak napisane jest \"bedzie mial mniejszy grzech niz ten ktory go mu wydal\".                    

Offline sah

• Administrator
  • ++++
Jaką postacią był Piłat?
« Odpowiedź #4 dnia: 2003-04-20 (Nie), 14:18 »
W języku Ewangelii był pewnie tym, który był \"ani zimny, ani gorący\". Czyli po prostu nie miał jaj żeby przeciwstawić się motłochowi i zrobić zgodnie z własnym sumieniem. Czyli opowiedź na pytanie Ssendasa mogłaby brzmieć \"Piłat nie był ani dobry ani zły - był po prostu tchórzem\".                    

Offline morgurth

• ++
Jaką postacią był Piłat?
« Odpowiedź #5 dnia: 2003-04-20 (Nie), 14:20 »
mnie takze sie wydaje ze pilat nie byl zly. po prostu w zlym czasie i w zlym miejscu sie znalazl. o ile sie nie myle, to funkcja pilata bylo egzekwowanie wyrokow, zatem fakt iz wydal rozkaz ukrzyzowania jezusa byl raczej od gorny (dodajac do tego presje ludu, to juz nie bardzo mial wyjscie). na jego korzysc przemawial fakt (o ile sie nie myle) iz stwierdzil on ze nie widzi winy w tym czlowieku, oraz dwa, ze na krzyzu przybito tabliczke z napisem \"oto jest krol zydowski\" za co podono zostal formalnie skazany lub cos w tym stylu (dokladnie nie pamietam, znawca pisma nie jestem). Sadze obiektywnie patrzac, to byl neutralna postacia.                    

Offline pedro

• DKMiści
  • +++++
Jaką postacią był Piłat?
« Odpowiedź #6 dnia: 2003-04-20 (Nie), 14:38 »
To jest raczej poważny temat. trochę nawiązujacy do wielkiej nocy.

Ostatnio mam taką dziwną refleksje.... zastanawia mnie czy Poncjusz Piłat był pozytywną czy negatywną postacią w Starym Testamencie.

Co by tu nie powiedzieć, to Piłat jest postacią z NOWEGO TESTAMENTU. Ehh...                    

Offline Ssendas

• ++
Jaką postacią był Piłat?
« Odpowiedź #7 dnia: 2003-04-20 (Nie), 14:48 »
poprawiłem .ale gafa  :oops:                    
pracocholik? nie! wyplatocholik.

Offline Steffek

• +++
Jaką postacią był Piłat?
« Odpowiedź #8 dnia: 2003-04-21 (Pon), 09:26 »
zatem fakt iz wydal rozkaz ukrzyzowania jezusa byl raczej od gorny (dodajac do tego presje ludu, to juz nie bardzo

Jezus powinno pisac sie z wielkiej litery :|                    

Offline morgurth

• ++
Jaką postacią był Piłat?
« Odpowiedź #9 dnia: 2003-04-21 (Pon), 09:38 »
no offence, ja nic nie pisze z wielkiej litery, bo szkoda czasu na niepotrzebne wciskanie shifta, tak samo nie uzywam polfontow bo trzeba wciskac alt. tak pisze sie programy, wiec jest to kwestia przyzwyczajenia, a nie braku szacunku. czasem tylko stawiam duza litere na poczatku zdania, bo to przyzwyczajenie, jakos mi zostalo. mam nadzieje ze nikt nie czuje sie urazony przez to.                    

Offline kacper1916

• +
Jaką postacią był Piłat?
« Odpowiedź #10 dnia: 2003-04-21 (Pon), 12:12 »
Piłat, moim zdaniem, jest postacią neutralną. On tylko spełnił wolę ludu. Chciał uwolnić Jezusa, a ukrzyżować Barabasza, ale skoro żydzi domagał się czego innego to zrobił co chcieli. Sam by nie skazał Jezusa na śmierć.                    
"Bite my lip and close my eyes
Take me away to paradise
I'm so damn bored
I'm going blind
And I smell like shit"

Offline Keiran

• Naczelny Ekonom
  • DKMiści
  • +++++
Jaką postacią był Piłat?
« Odpowiedź #11 dnia: 2003-04-21 (Pon), 15:08 »
Mi się wydaje że postać Piłata jest bardzo dobrze przekazana w Mistrzu i Małgorzacie Bułhakowa. Jest to człowiek który nie odważył się przeciwstawić złu, ale nie do końca negatywny.                    

Offline kpsk

• +++
Jaką postacią był Piłat?
« Odpowiedź #12 dnia: 2003-04-21 (Pon), 15:19 »
Piłat, moim zdaniem, jest postacią neutralną. On tylko spełnił wolę ludu. Chciał uwolnić Jezusa, a ukrzyżować Barabasza, ale skoro żydzi domagał się czego innego to zrobił co chcieli. Sam by nie skazał Jezusa na śmierć.

Polak mądry po szkodzie :-P
W jednym zdaniu można określić go: Był nie dokońca zły. - chcieć to czasem za mało... Ale to też się liczy.                    

Offline pedro

• DKMiści
  • +++++
Jaką postacią był Piłat?
« Odpowiedź #13 dnia: 2003-04-21 (Pon), 15:30 »

Tak? No to ładnie byś ludzkość załatwił - bo kto by przez swą śmierć ją odkupił z mocy grzechu i szatana?                    

Offline Pumbus

• Inteligent forumowy
  • ++++
  • no wiki no pumbus
Jaką postacią był Piłat?
« Odpowiedź #14 dnia: 2003-04-21 (Pon), 20:20 »
Mi się wydaje że postać Piłata jest bardzo dobrze przekazana w Mistrzu i Małgorzacie Bułhakowa. Jest to człowiek który nie odważył się przeciwstawić złu, ale nie do końca negatywny.
to ja to chciałem napisać...

a co m tam
mimo, że pzeczytałem tylko strzeszczenie odsyłam was do mistrza i małgorzaty (lektóra szkolna) i tam jest on ciekawie pokazany

a tak w ogóle, to sądze, że był spisek boga z piłatem, bo gdyby piłat nie skazał jezusa to on by nie zosatł ukrzyżowany i ze zbawienia nici
nikt o tym głośno nie mówi, ciekawe czemu?... :wink:                    
"Nikt nie powinien kwestionować wiary innych, bo żadna istota ludzka nie może oceniać dróg Boga."   ﻄ °ﮯﮦ

Offline Steffek

• +++
Jaką postacią był Piłat?
« Odpowiedź #15 dnia: 2003-04-21 (Pon), 20:23 »
Rownie dobrze mozna by powiedziec, ze Bog byl tez w zmowie z Judaszem... :|

PS] Czy wy tu wszyscy nie uznajecie wielkich liter w imionach\\nazwach wlasnych ?                    

Offline kpsk

• +++
Jaką postacią był Piłat?
« Odpowiedź #16 dnia: 2003-04-21 (Pon), 20:25 »
Dokładnie. Co ma być to będzie. Jeśli nie Judasz, czy Piłat, to kots inny by się znalazł. A Bó przecież, niemógłby swojego Syna na śmierć posąłać!                    

Offline GoRo

• +
Jaką postacią był Piłat?
« Odpowiedź #17 dnia: 2003-05-08 (Czw), 09:26 »
LUDZIE - rozmowa o Ponsjuszu Piłacie a jeszcze nikt tu nie przytoczył takiego dzieła jak

\"MISTRZ I MAŁGORZATA\"

Cholera - wątek biblijny w tej książce, to jest jeden z najlepszych majstersztyków literackich, jakie czytałem

Poncjusz Piłat to  bez wątpienia tchórz... od niego przecież się wzięło takie pojęcie jak piłatyzm.
\"Tchórzostwo nie jest bowiem jedną z najstraszliwszych ułomności czlowieka. Ono jest ułomnością najstraszliwszą\" - pisał Bułhakow.

Gorąco polecam tą książkę- postać Piłata przedstawiona bardzo realistycznie - Piłat ukazany w \"Mistrzu i Małgorzacie\" to według mnie obraz Piłata prawdziwego !                    
poprawność językowa SPPUFcizną XX wieku [gdzie sie podział ten temat?]
Krondor is real: Literature & Cyberspace & Your Own Story
DOSBox

Offline Pumbus

• Inteligent forumowy
  • ++++
  • no wiki no pumbus
Jaką postacią był Piłat?
« Odpowiedź #18 dnia: 2003-05-08 (Czw), 11:32 »
LUDZIE - rozmowa o Ponsjuszu Piłacie a jeszcze nikt tu nie przytoczył takiego dzieła jak

\"MISTRZ I MAŁGORZATA\"

popatrz na ostatni mój post i na post Keirana :D                    
"Nikt nie powinien kwestionować wiary innych, bo żadna istota ludzka nie może oceniać dróg Boga."   ﻄ °ﮯﮦ

Offline Keiran

• Naczelny Ekonom
  • DKMiści
  • +++++
Jaką postacią był Piłat?
« Odpowiedź #19 dnia: 2003-05-08 (Czw), 14:56 »
Dokładnie, oj starzeje się nasz GoRo. To pewnie wynik maturalnych stresów                    

Offline josh

• DKMiści
  • +
Jaką postacią był Piłat?
« Odpowiedź #20 dnia: 2003-05-08 (Czw), 15:19 »
Dla mnie Pilat nie był zła postacią-postawcie się na jego miejscu-jestes niewierzący w żadnego boga(zakładam, ze nie wierzyl bo większośc Rzymian miała głęboko w d.. swoich bogów) i przychodzą do Ciebie poddani domagając się zgładzenia jakiegoś gościa-przedstawaiają Ci go jako psychopate, \"sekciarza\" i w ogóle terrorystę-widzisz, czujesz, że nie mają racji, więc próbujesz go jakoś ratować, kombinujesz-ale on sam nie chce, nie próbuje się uratować-czeka wręcz na śmierć... Próbujesz jednak dalej a tutaj Twoi poddani-grożą, że powiedzą Twojemu zwierzchnikowi, że nie chciałeś stracić czlowieka podającego się za króla-uzurpując niejako jego stanowisko. I co TY robisz?? ryzykujesz stanowisko i życie dla jakiegoś bliżej nienzanego Ci \"świra\"??
Piłat nie zaryzykował...
Oczywiście to porównanie przedstawiłem z perspektywy Piłata-mam nadzieję, że się udało, normalnie nie nazwałbym Jezusa świrem...                    
"...chociażbym chodził ciemną doliną zła się nie ulęknę..."
S.P.P.U.F. || Jedi Temple || D.K.M. || Bloody Beets Clan
BBC Lives! Stay Tuned! Reactivation will come!

Offline GoRo

• +
Jaką postacią był Piłat?
« Odpowiedź #21 dnia: 2003-05-08 (Czw), 15:43 »
Dokładnie, oj starzeje się nasz GoRo. To pewnie wynik maturalnych stresów

Ech - tu mnie macie....... faktycznie zapiłem pałkę i na cierpiąc na syndrom Kac(z)ora (Donalda) przoczyłem posty.. (szczegóły w temacie o przeżyciach maturalnych). Także wybaczcie.  :roll:

A wracając do \"M&M\" to książka świetna - Pamiętacie stwierdzenie Wolanda o braku wiary w Boga w Rosji?  
 \"Czego byś się dotknął tego nie ma\"  :D hehe                    
poprawność językowa SPPUFcizną XX wieku [gdzie sie podział ten temat?]
Krondor is real: Literature & Cyberspace & Your Own Story
DOSBox

Offline xxx

• ++
Jaką postacią był Piłat?
« Odpowiedź #22 dnia: 2003-05-08 (Czw), 19:01 »
Piłat mi się kojarzy z postacią negatywną.                    

Offline Durbik

• DKMiści
  • +++++
  • Obey the Fist!
Jaką postacią był Piłat?
« Odpowiedź #23 dnia: 2003-05-08 (Czw), 19:16 »
Piłat był urzędnikiem rzymskim. Jako przedstawiciel administracji okupacyjnej (Judea nigdy nie awansowała nawet do rangi prowincji) spełniał swój obowiązek. A więc nie moze być rozpatrywany w kategoriach pozytywny negatywny.

Jako człowiek - zdecydowanie pozytywny. Był znudzony tą całą żydowską autonomią. Pamiętajmy, że on chciał tego Jeszuę nawet puścić. Ale oczywiście Sanhedryn zabronił.                    
Tak się teraz przekonuję - w internecie same chuje

Offline pedro

• DKMiści
  • +++++
Jaką postacią był Piłat?
« Odpowiedź #24 dnia: 2003-05-08 (Czw), 21:19 »
No tak, ale jako namiestnik - przedstawiciel cesarza, mógł olać cały Sanhedryn i wszystkich Żydów razem wziętych. I puścić Jezusa wolno.                    

Offline Durbik

• DKMiści
  • +++++
  • Obey the Fist!
Jaką postacią był Piłat?
« Odpowiedź #25 dnia: 2003-05-08 (Czw), 21:29 »
Nie mógł. Nie był żadnym namiestnikiem. Judea była pod cywilną jurysdykcją samych Żydów. Piłat nie mógł olać Sanhedrynu, bo ten miał duże uprawnienia. W tym zakresie też. W sprawach niedotyczących prawa rzymskiego musiał pytć o zdanie sądy kapłańskie, żydowskie. A sprawa Jezusa latała prawu rzymskiego koło dzwonka.

Powtarzam: Judea nie była prowincją. Była terytorium okupowanym.                    

Offline pedro

• DKMiści
  • +++++
Jaką postacią był Piłat?
« Odpowiedź #26 dnia: 2003-05-08 (Czw), 21:34 »
Jak to nie był??? Był przedstawicielem władzy cesarskiej i prawa rzymskiego - które, jakby nie było, miało większą \"moc\" niźli prawo żydowskie. I jakby Piłat bardzo chciał, to z pewnością uniemożliwiłby ukrzyżowanie Jezusa.                    

Offline Durbik

• DKMiści
  • +++++
  • Obey the Fist!
Jaką postacią był Piłat?
« Odpowiedź #27 dnia: 2003-05-08 (Czw), 21:47 »
Pedro: jasne, mógł wezwać legion judejski - wtedy mógłby nawet Annaszowi kazać tańczyć breka i by mógł to zrobić. Ale prawnej możliwości wpływu na to nie miał. Prawnej. On był prokuratorem. Sądził zatargi Zydów z obywatelami rzymskimi, a nie wewnętrzne żydowskie sprawy.                    

Offline Pumbus

• Inteligent forumowy
  • ++++
  • no wiki no pumbus
Jaką postacią był Piłat?
« Odpowiedź #28 dnia: 2003-05-09 (Pią), 13:34 »
M&M bułchakow pisał dłuuugo
nie pamiętam, ale 10 lat to będzie, bo cięgle poprawiał
i dlatego, że jest to jego dzieło życia warto nad książką przysiąść
i ja chyba się skusze i przeczytam to w wakacje czy kiedyś  :)