Autor Wątek: ROSJA  (Przeczytany 1069 razy)

Offline SeeM

• +
ROSJA
« dnia: 2005-02-15 (Wto), 22:49 »
jak widzicie Rosję? mi coś się patrzy, że jest tam wielu ludzi, którzy uważają, że to państwo stać na powrót do mocarstowości

myślę, że to trochę jak próba budowania nowego imperium przez Justyniana (szef Bizancjum, który prowadził podboje na zachodzie wśród barbarzyców okupujących Rzym; ostatecznie doprowadził państwo do drogi ku upadkowi) i to się nie może udać, ale może są tacy, którzy wiedzą lepiej niż ja

to w ogóle politycznie ciekawy kraj, nic się tam nie zmieniło od czasów carów - jest jakiś władca, rządzi dłuuuugo długo, potem przychodzi następny, co czasem jest w planie (jak w przypadku Putina), albo nie (jak u Jelcyna); ZSRR to dla nich nieodległe czasy świetności, do która, przynajmniej częściowo, chyba wydaje się do odzyskania; znowu zaczynają siać propogandą w rodzaju tego ostatniego wyskoku z Jałtą; nawet były głosy, żeby nasz prezydent nie jechał na hucznie zapowiadający się (a jakże) 9 maja

tam politycy chyba tęsknia do przeszłości, sporo ludzi żyje tą tęsknotą; nie wiem jakby zareagowali gdyby im powieziano tak po prostu ile kłamstw, śmierci i problemów dla świata (ja wiem czy do końca rozwiązanych, raczej nie) zrodziła ta przeszłość; Niemcy zdążyli się z niej rozliczyć, w Polsce się przebąkuje o oddawaniu mienia, rusza pomału lustracja; a w Rosji temat ani drgnie

no i zostaje ostatnia "rewolta" emerytów, dzięki której widać, jak się mają Rosjanie - a prawda jest taka, że cienko; jakoś w ZSRR taki stan bardzo nie przeszkadzał mocarstowości tego kolosa, podobnie rzecz się miała jeszcze dawniej, ale konsekwentnie ją podmywał; podmywa chyba i teraz

ogólnie ciężko mi wyrazić (co chyba widać) jakiś swój konkretny pogląd; dlatego napisałem
emerytowany skryba BCK
Secondary Electron Emission Mass Spectroscoper

Offline Pumbus

• Inteligent forumowy
  • ++++
  • no wiki no pumbus
ROSJA
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-02-22 (Wto), 10:00 »
z tego co słyszałem i czytałem, to rosjanie przyzwyczili się do władzy silnej ręki, bo taką mieli od zawsze
i dlatego cięgną do putina

ale jest też myśląca opozycja, ta niestety nie ma szans się w całości ujawnić s powodu braku wolnych mediów

chyba w sobotniej wyborczej był wydrukowane list do busha żeby poruszył sprawę czeczeni i łamania demokracji podczas pobytu w moskwie
"Nikt nie powinien kwestionować wiary innych, bo żadna istota ludzka nie może oceniać dróg Boga."   ﻄ °ﮯﮦ

Offline Koki

• +++++
ROSJA
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-02-22 (Wto), 10:52 »
Ale tych tematów ostatnio.

Offline Victor

• ++
ROSJA
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-02-22 (Wto), 15:56 »
rosja chce rządzić swiatem ale co ona może zrobic terror od razu bedzie odpowiedź swiata niemoże narzucać swoich decyzji patrzcie co zrobiła ukraina, ba polska 15 lat temu rozpoczelismy rozpad zsrr a teraz wtracamy się w sprawy innych państ. jak tak może być oni może sa silni ale niema tam zgrania tam rzadzi mafia a lud niema na nic ochoty. Myslą że moga wiele ale niesprzeciwia sie zjednoczonemu światu " i herkules dupa kiedy ludu kupa"

Offline Kore

• +++
  • Zdegustowany.
ROSJA
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-02-23 (Śro), 20:51 »
z tego co słyszałem i czytałem, to rosjanie przyzwyczili się do władzy silnej ręki, bo taką mieli od zawsze
i dlatego cięgną do putina
To prawda - to samo o Niemcach można powiedzieć - to nie jest kraj ;czysty sam z siebie' - dbania o 'czystość' Niemców nauczyły władze.

A poza tym polecam gazetę Forum z wypowiedzią rosyjskiego politologa Michała Chazinanr 6 (02-13 lutego br).
Tam jest dobrze opisane (obiektywnie) co w dalszych latach będzie wyglądała Rosja - tak czy siak mocarstwem nie będzie.