Autor Wątek: Jezyki miedzynarodowe  (Przeczytany 3676 razy)

Offline Steffek

• +++
Jezyki miedzynarodowe
« dnia: 2004-11-22 (Pon), 21:38 »
Zapewne słyszeliście kiedyś o języku zwanym "esperanto". Jest to sztuczny język, który ma ułatwić porozumiewanie się ludzią z różnych krajów. Oczywiście nie ma lekko i trzeba się najpierw tego języka nauczyć. Jednak można zaobserwować, że ludzie wcale się go tak chętnie nie uczą i jak narazie językiem międzynarodowym jest język angielski.
Czy jest szansa aby to się zmieniło? Czy język Eperanto będzie kiedyś powszechbym językiem wszystkich ziemian?

A tutaj link dla tych co się nieorientują w temacie: http://www.esperanto.pl/

Ostatnio natknołem się również na język zwany "Slovio". Jest to również sztuczny język, który powstał by ułatwić komunikacje między narodami słowiańskim. Podobno bez uczenia się go, każdy Słowianin z tekstu napisanego w tym języku rozumie bardzo dużo. Oczywiście Slovio również musimy się nauczyć... Jednak dla nas, Słowian jest to znacznie łatwiejsze niż nauka Esperanto, bo Slovio trochę przypomina nasz ojczysty język.

Macie poniżej tekst napisany w Slovio. Spróbujcie go przeczytać ze zrozumieniem wiedząc, że: cx=cz, sx=sz, zx=ż, gx=dż, wx=szcz.

Sxto es Slovio? Slovio es novju mezxunarodju jazika ktor razumijut cxtirsto milion ludis na celoju zemla. Slovio mozxete upotrebit dla gvorenie so cxtirsto milion slavju Ludis ot Praga do Vladivostok; ot Sankt Peterburg cxerez Varsxava do Varna; ot Sredzemju Morie i ot Severju Morie do Tihju Okean. Slovio imajt prostju, logikju gramatia i Slovio es idealju jazika dla dnesju ludis. Ucxijte Slovio tper!

Czy jest to język uniwersalny? Czy też niema się co zachwycać, bo tyle samo byśmy pewnie zrozumieli i po czesku i po słoweńsku itp.?

Tutaj możecie sprawdzić co jest na stronie o Slovio: http://www.slovio.com

Jakie jest wasze zdanie w kwestii sztucznych języków? Zapraszam do dyskusji!
« Ostatnia zmiana: 2004-11-22 (Pon), 21:40 wysłana przez Steffek »

Offline RioT

• Blogger|Konsolowiec|Agent
  • +++
Jezyki miedzynarodowe
« Odpowiedź #1 dnia: 2004-11-22 (Pon), 21:45 »
Slovio IMHO zapisany zwykłym alfabetem Rosyjski :)
« Ostatnia zmiana: 2004-11-22 (Pon), 21:47 wysłana przez RioT »

Offline Koki

• +++++
Jezyki miedzynarodowe
« Odpowiedź #2 dnia: 2004-11-22 (Pon), 22:06 »
Znowu inteligentny temat by Steffek?

Kilym :]

Offline _lili_

• +
Jezyki miedzynarodowe
« Odpowiedź #3 dnia: 2004-11-22 (Pon), 22:16 »
Jak dla mnie to bezsens. Wolę uczyć (nauczyć?) się dwóch\trzech języków obcych – takich prawdziwych, z których będę miała okazje skorzystać, niż czegoś takiego. Poza tym, 1. każdy język obcy którego się nie używa, po jakimś czasie w znacznym stopniu się zaciera, 2. nie ma leszego sposobu na naukę języka, niż przez słuchanie go - a gdzie niby można czegoś takiego używać albo usłyszeć?
« Ostatnia zmiana: 2004-11-22 (Pon), 22:17 wysłana przez _lili_ »

Offline Pan Patryk

• +++++
  • Małomówny kochanek
Jezyki miedzynarodowe
« Odpowiedź #4 dnia: 2004-11-22 (Pon), 22:25 »
Ten Slovio jest dość podejrzany, ale nawet zrozumiały. Rzecz w tym,że oni w połowie tekstu wymieniają miasta, a to nawet po chińsku można zrozumieć :) .

Co do esperanto to ponoć jest najlepszy wśród sztucznych jeżyków, bo łatwy, a esperantowcy to jedyna grupa prześladowana przez hitlerowców (i komunistów chyba też) ze względu na język - w dodatku sztuczny, Stworzył go polski Żyd zdaje się, więc mamy coś na rzeczy :) .

Offline Iwan

• ++
Jezyki miedzynarodowe
« Odpowiedź #5 dnia: 2004-11-22 (Pon), 22:28 »
No i nauczy sie czlowiek tego esperanto i co, z kim sobie pogada :mrgreen: .
Jesli masz coś zrobić dzisiaj, zrób to pojutrze.

Offline Koki

• +++++
Jezyki miedzynarodowe
« Odpowiedź #6 dnia: 2004-11-23 (Wto), 07:04 »
Jeeezu. No idea była taka, że wszyscy by sięuczyli tylko swojego jęczystego języka i tego esperanto - wtedy mógłbyś się dogadać z kimkolwiek z globu.

Tylko że idea upadła. Ale pomysłbył świetny.

Offline Keiran

• Naczelny Ekonom
  • DKMiści
  • +++++
Jezyki miedzynarodowe
« Odpowiedź #7 dnia: 2004-11-23 (Wto), 08:26 »
Bo Bozia nie pozwolil :P

Offline Steffek

• +++
Jezyki miedzynarodowe
« Odpowiedź #8 dnia: 2004-11-23 (Wto), 11:45 »
Myślę, że z tym Esperanto to był dobry pomysł. O ile oczywiście ten język był dobry. Bo jeżeli to tylko jakiś sztuczby szajs, to nie ma co...
Szkoda, że nie wyszło z tym Esperanto. Nieopłaca się go zabardzo teraz uczyć, bo mamy większe prawdopodobieństwo, że spotkamy kogoś kto będzie rozmawiał w języku angielskim niż, że ten ktoś będzie również znał Esperanto.
Ale jakby w większości szkół na świecie wprowadzić Esperanto jako język obowiązkowy...

Co do jezyka Slovio. Rzezczywiście, jest on dla mnie dość zrozumiały. Tylko właśnie nie wiem czy opłacałoby się go uczyć. Jeżeli spotkałbym przypuśćmy Słoweńca, który nie zna Slovio a ja znam, to czy dogadałbym się z nim lepiej niż wtedy gdy znałbym tylko Polski?
Wiecie co tu jest napisane? :)
Nasx otec ktor es om nebes,
Sviatju es tvoi imen.
Tvoi krolenie pridib.
Tvoi vola bu na Zemla takak om nebes.
Darij nams nasx denju hleb.
I uprostij nams nasx grehis
takak mi uprostime
tamktor grehijut proti nams.
I ne vestij nams vo pokusenie,
no spasij nams ot zlo.

Offline Crask

• ++
  • Papapishu
Jezyki miedzynarodowe
« Odpowiedź #9 dnia: 2004-11-23 (Wto), 11:53 »
Ojcze Nasz, idzie się domyślić po pierwszej linijce.

A samego esperanto chyba się zacznę uczyć, nawet jeżeli jest mała szansa na to że mi się przyda to mimo wszystko nie podejrzewam żeby mi zaszkodziło. Skoro w necie są kursy za darmo to przyjrzeć się dokładniej mogę. Poza tym Stalowy Szczur też używał esperanto ;)
"Obvious with hindsight !"

Arclon

• Gość
Jezyki miedzynarodowe
« Odpowiedź #10 dnia: 2004-11-23 (Wto), 12:34 »
Cóż, idea aby posługiwać się sztucznym językiem międzynarodowym byłaby dosyć... demokratyczna i sprawiedliwa... a przynajmniej sprawiedliwsza niż uczenie się Angielskiego (bo czemu cholerni Angole mają być uprzywilejowani?). Niestety nie ma się co oszukiwać - Angielski jest i będzie, i już żaden Esperanto czy coś innego go nie wyprze... chyba że się zmieni sytuacja międzynarodowa, Europę podbiją Chińczycy i zaczną kontynet "chinifikować"... ale póki jest tak, jak jest, to nic z tego nie wyjdzie.
Co do "Slovio", to też nie widzę sensu, bo ogólnie języki słowiańskie są do siebie dość podobne i często można już wiele zrozumieć słuchając Czeskiego czy Rosyjskiego. Bierze się to stąd, że my jeszcze z jakieś 1500 lat temu mieliśmy język Słowiański. Potem jak się Słowianie porozchodzili, to z oddzielnych dialektów języki się potworzyły.
Niemniej pomażyć można - dobrowolne języki uniwersalne itd., ale to pozostaje jedynie w kwestii niepoprawnych marzeń. Nam natomiast pozostaje mówienie po Angielsku (a niektórym nawet - "spikowanie po ingliszowemu").

Offline zan

• +++
Jezyki miedzynarodowe
« Odpowiedź #11 dnia: 2004-11-23 (Wto), 15:39 »
esperanto nie jest tak szeroko uzywany poniewaz jest sztucznym tworem. moze gdyby wyroslo drugie pokolenie ktore poslugiwaloby sie tym jezykiem, wtedy zaczeloby sie rozwijac ale i tak prowadziloby to tylko i wylacznie do wytwarzania dialektow i idiodialektow, a w konsekwencji do powstania nowych jezykow.ale tak by sie stalo jedynie gdyby esperanto mogl stac sie czyims jezykiem pierwszym, a to musioloby prowadzic do wytworzenia nowych samoswiadomosci i nowego spojrzenia na swiat. niewazne jak proste i zwiezle i latwe do nauczenia beda zasady takiego "sztucznego" jezyka, nigdy nie dorowna on zadnemu jezykowi naturalnemu ktory jest zywy.
niepoprawnych marzeń
dla mnie tam taki jezyk uniwersalny bylby raczej koszmarem, ktos musialby go przeciez utrzymwyac w czystosci, ktos musialby dbac o nowe wyrazy i o likwidowanie odsteptw od regul. nalezaloby napisac literature od nowa. ech, to bardzo zlozony problem....
a poszukiwania jezyka uniwersalnego trwaja juz od kilku tysiecy lat, najpierw poszukwiano jezyka pierwszego, takiego, z ktorego mialyby sie wywodzic inne jezyki. poczatkowo twierdzono ze takim jezykiem jest jezyk Starego Testamentu i w teoriach na temat jezykow mysliciele opierali sie na historii z Wieza Babel(ktora jest zreszta niezla metafora, a moze alegoria, kij tam wie).

rozni ludzie probowali udowodnic swoje racje na temat hebrajskiego dosc ciekawymi eksperymentami. na przyklad jakis krol antyczny rozkazal wychowac dwojke dzieci bez zadnego porozumiewania sie z wychowawca (byl to jakis pasterz chyba) i po kilku latach dzieci wymowily jakas przypadkwa kombinacje dzwiekow ktora przypadkiem w jakims jezyka znaczyla "chleb".

pozniej przyszla faza wymyslania jezykow ktore bylyby w stanie odtworzyc porzadek chrzescijanskiego wszechswiata (np jezyk Lulla) i ogolnie bardzo hermetycznych jezykow sztucznych, ktore rowneiz mialy swoje zastosowanie w panstwie, sluzyly bowiem jako szyfratory.

wraz z obudzeniem swiadomosci narodowej mysliciele przerzucili sie na udawadnianie ze ich jezyk jest tym pierwszym lub najdoskonalszym, duzo na przyklad bylo teorii na temat jezyka niemieckiego.

obecnie istieje bardzo silna tendencja do tworzenia teorii na temat nie jezyka uniwersalnego, lecz ukrytej gdzies gramatyki uniwersalnmej wspolnej dla wszystkich jezykow swiata.

a tak ze strony czysto praktycznej: to na cholere Ci ten jezyk uniwersalny, na razie angielski jest calkiem niezly w tej roli a tam gdzie byla potrzeba porozumienia sie miedzy dwoma calkowicie odmiennymi i obcymi narodami (kolonie) powstawaly pidginy a nastepnie kreole (takim jezykiem jest na przyklad "lingua franca" uzywana przez marynarzy i kupcow Morza Srodziemnego dawno temu, ablo, tak przynajmniej pamietam, Jidysz). jest nawet taka teoria ze jezyki germanskie to kreole jakiegos nieznanego jezyka.
uff, calkiem sporo napisalem :D
« Ostatnia zmiana: 2004-11-23 (Wto), 15:41 wysłana przez zantar »

Offline Pan Patryk

• +++++
  • Małomówny kochanek
Jezyki miedzynarodowe
« Odpowiedź #12 dnia: 2004-11-23 (Wto), 17:42 »
Mówicie, że bardziej opłaca się nauczyć angielskiego - racja, ale statystycznie rzecz biorąc jeszcze bardziej opłaca się znać mandaryński (chiński, posługuje się nim ok miliard ludzi, dwa razy więcej niż angielskim), tym bardziej że mandaryński ma przed sobą (dzieki potencjałowi osobowemu) większą przyszłość.

Offline Steffek

• +++
Jezyki miedzynarodowe
« Odpowiedź #13 dnia: 2004-11-23 (Wto), 18:11 »
Rzeczywiscie... Chinskim posluguje sie kupa ludzi. Jednak nie zamierzam sie wybierac w strony, w ktorych ludzie beda rozmawiac w tym jezyku. Po drugie za trudny sie zdaje.

Offline Pan Patryk

• +++++
  • Małomówny kochanek
Jezyki miedzynarodowe
« Odpowiedź #14 dnia: 2004-11-23 (Wto), 19:15 »
To nic, za 40-50 lat to oni wybiorą się do nas.

Offline ble

• +
Jezyki miedzynarodowe
« Odpowiedź #15 dnia: 2004-11-23 (Wto), 20:39 »
Pomysł z esperanto był naprawdę dobry. Kiedyś był chyba program telewizyjny uczący tego języka. On naprawdę jest taki prosty? Bo jak patrze, to on tak troche dziwnie wygląda :)
Hehe, założmy podgrupę, w której będziemy mówić tylko w esperanto :D

Offline T O R C H I O

• ++
Jezyki miedzynarodowe
« Odpowiedź #16 dnia: 2004-11-24 (Śro), 00:27 »
Steffek... znajac chinski, hiszpanski i portugalski mozesz swobodnie porozumiec sie z ponadpolowaludnosci swiata :)
herhehehe
ale i tak najbardziej cywilizowany jets angielski bo za nim nie idzie tylko ilosc ale i jakas ta jakosc

bo po co mi chinski np. ???
jeszcze niedawno świat mógł być ocalony, dziś jest inaczej ...

Offline Crask

• ++
  • Papapishu
Jezyki miedzynarodowe
« Odpowiedź #17 dnia: 2004-11-24 (Śro), 01:04 »
bo po co mi chinski np. ???
Żebyś jak pójdziesz do chińskiej resteuracji mógł być pewny że w potrawce którą zamówiłeś jest kurczak, albo wieprzowina a nie Burek, Azorek czy inny Mruczek ;) No chyba że nie lubisz orintalnej kuchni, wtedy faktycznie chiński jest ci zbędny.
"Obvious with hindsight !"

Offline ble

• +
Jezyki miedzynarodowe
« Odpowiedź #18 dnia: 2004-11-24 (Śro), 18:20 »
Saluton, mi estas ble. Kiu vi estas?:D

Offline Steffek

• +++
Jezyki miedzynarodowe
« Odpowiedź #19 dnia: 2004-11-24 (Śro), 18:59 »
Saluton, mi estas ble. Kiu vi estas?:D
[snapback]83102[/snapback]

Hehehe. Wszystko rozumiemy... :D

Alo! Salut! Sitelo. Un.. Hajduk! Sipero, nubira primeste, fercija!

Offline Bienio

• +
Jezyki miedzynarodowe
« Odpowiedź #20 dnia: 2004-11-26 (Pią), 22:18 »
Esperanto nie jest używany więc po co mi to? Jakoś nie wiedze ludzi komunikujących się w języku esperanto. Wole już uczyć się angielskiego+ niemieckiego+(jeszcze nie ustalone) :).

Offline Pan Patryk

• +++++
  • Małomówny kochanek
Jezyki miedzynarodowe
« Odpowiedź #21 dnia: 2004-11-26 (Pią), 22:27 »
Jak nie znasz esperanto to i nie używasz, więc nie kieruj się dziwnymi kategoriami. Wielu rzeczy się nie używa w życiu, ale warto je znać. Wiedza nie zawsze się przydaje (czy pewien jej zakres) ale wstyd jej nie mieć. Co to zatem w ogóle za usprawiedliwienie? To, że ktoś nie zna esperanto nie znaczy, że esperanto jest złe. Poza tym czytałem, że to najprostszy z języków.

Offline zan

• +++
Jezyki miedzynarodowe
« Odpowiedź #22 dnia: 2004-11-27 (Sob), 00:01 »
tak, ale znajomosc jezyka to nie jak znajomosc matematyki, po co uczyc sie na przyklad obslugiwac wyrzutnie rakiet skoro nigdy takiej do reki nei dostales.

Poza tym czytałem, że to najprostszy z języków.

po pierwsze to nie jest jezyk naturalny, jak juz pisalem ale najwyrazniej post byl za dlugi, po drugie to ze jest prosty nie znaczy ze jest dobry bo jest sztuczny.
zreszta, o tym czy jezyk sie sprawdza czy nie, decyduje czas a esperanto uzywa znikoma ilosc ludzi. wg mnie to strata czasu chyba ze ktos chce nan wyrywac panienki

Arclon

• Gość
Jezyki miedzynarodowe
« Odpowiedź #23 dnia: 2004-11-27 (Sob), 00:04 »
A działa?! A działa?!  :P  :P  :P

Offline zan

• +++
Jezyki miedzynarodowe
« Odpowiedź #24 dnia: 2004-11-27 (Sob), 00:23 »
a bo ja wiem, nie wiem czy oplaca sie znajomosc dzial, zalezy jakie masz na mysli :P :P :P :P
ja probuje na angielski akcent ale raczej nie dziala :>

Offline T O R C H I O

• ++
Jezyki miedzynarodowe
« Odpowiedź #25 dnia: 2004-11-27 (Sob), 09:51 »
ESPERANTO to jezyk sztuczny z polskim rodowodem
 i raczej tworzony dla jaj niz dla funkconalnosci...

jego uzywanie jest na zasadzie umowy spolecznej zawartej miedzy interlokutorami :)

a poza tym pamietacie WIEZE BABEL?????

Offline zan

• +++
Jezyki miedzynarodowe
« Odpowiedź #26 dnia: 2004-11-27 (Sob), 12:43 »
no przeciez ju pisalem o WIEZY BABEL.  
umowa spoleczna miedzy interlokutorami moze nie dojsc do skutku ze wzgledu na nierelewantnosc czynnikow altruistycznych w psychice czlowieka na rzecz wewnetrznego przekonania o supremacji wlasnego jezyka i idiodialektu nad tym interlokutora :D

Offline Steffek

• +++
Jezyki miedzynarodowe
« Odpowiedź #27 dnia: 2004-11-27 (Sob), 13:02 »
tak, ale znajomosc jezyka to nie jak znajomosc matematyki, po co uczyc sie na przyklad obslugiwac wyrzutnie rakiet skoro nigdy takiej do reki nei dostales.

Nigdy nie wiadomo, co moze ci sie rpzydarzyc w zyciu... ;)

wg mnie to strata czasu chyba ze ktos chce nan wyrywac panienki
A działa?! A działa?!  :P  :P  :P

Iii tam, sa do tego lepsze jezyki niz Esperanto. Kabana Kabala Baby!!! :D

ESPERANTO to jezyk sztuczny z polskim rodowodem
 i raczej tworzony dla jaj niz dla funkconalnosci...

Dla jaj? O_o IMHO to on raczej zostal stworzony do ualtwienia komunikacji miedzy ludzmi (troche sie nie udalo, ale to inna sprawa).

Offline T O R C H I O

• ++
Jezyki miedzynarodowe
« Odpowiedź #28 dnia: 2004-11-27 (Sob), 16:03 »
Steffek==> kiedys pisałem dosc obszerne opracowanie o esperanto i o jego tworcy. Ludwik Zamenhof zaczol tworzyc esperanto (wtedy sie tak jeszcze nie nazywalo) w latach bardzo wczesnej mlodosci ...
wtedy robil to dla siebie i dla zabicia czasu etc. ==> dla jaj... potem w to weszly sprawy polityczne
 a na koniec jezyk rodem spod wiezy babel

:)