Autor Wątek: Czemu płytki tanieją, a dyskietki tak samo?  (Przeczytany 1636 razy)

Offline Xtense

• ಠ_ಠ
  • +++++
  • ಠ_ಠ
Czemu płytki tanieją, a dyskietki tak samo?
« dnia: 2003-04-09 (Śro), 17:23 »
No właśnie! Na to odwieczne pytanie stawiano już wiele hipotez. Jedną z nich jest taka - płytki są tańsze, bo można na nich nagrać tylko jeden raz. Obalam - CD-RW ma pojemność ok 625 dyskietek, kosztuje tylko 4.??, a pudełko dyskietek (10) kosztuje ok 12 zł. Jakie jeszcze hipotezy?                    
"We are the music makers, and we are the dreamers of dreams. Wandering by the lone sea-breakers and sitting by the desolate streams." --Arthur O'Shaughnessy
18:08 - .Ald: nie mam czasu na takie rzeczy
B - Człowiek Który Miał Różowego iPoda

Offline ignus

• DKMiści
  • +++
« Odpowiedź #1 dnia: 2003-04-09 (Śro), 17:29 »
a mi sie wydaje, ze plyty sa tansze, bo po prostu jest wieksza produkcja. te najtansze cd-rki to przeciez jest tzw. \"masowka\", czyli masowa produkcja.
a dyskietki wciaz moze kosztuja tyle samo, bo produkcja jest mniejsza, wiec producenci podnosza ich ceny, aby jakies zyski miec z tego.                    

Offline Xtense

• ಠ_ಠ
  • +++++
  • ಠ_ಠ
« Odpowiedź #2 dnia: 2003-04-09 (Śro), 17:37 »
Możliwe. Chociaż z drugiej strony dyskietki wciąż są standardem, więc jakaś produkcja jednak idzie - choćby do firm. Co nie zmienia jednak sytuacji. Płytki stały się bardzo popularnym nośnikiem. Takiej kariery przecie nawet good-old dyskietka nie miała :D . Zresztą jak byśmy zmieścili 1,5 godzinny film na dyskietce? (Wyjątek - bitrate ok. 50kb/s rozmiar 1x1 i bardzo powolne zmiany koloru :D ).                    
"We are the music makers, and we are the dreamers of dreams. Wandering by the lone sea-breakers and sitting by the desolate streams." --Arthur O'Shaughnessy
18:08 - .Ald: nie mam czasu na takie rzeczy
B - Człowiek Który Miał Różowego iPoda

Offline Steffek

• +++
« Odpowiedź #3 dnia: 2003-04-09 (Śro), 18:06 »
A mnie dziwi, ze nie wprowadza jakis nowych dyskietek, takich zeby czytaly sie w starych czytnikach ale mialy wieksza pojemnosc. BO co to jest w dzisiejszych czasach ten jeden megabalt z groszem?                    

Offline JayZeus

• +
« Odpowiedź #4 dnia: 2003-04-09 (Śro), 18:33 »
Jak to nie ma?  LS120 bodajże się to nazywało.  Są też ZIP\'y, które mimo, ze nie są kompatybilne, mają pojemność 100, 250, lub 750 mega.  Są one droższe.  Dyskietka kosztuje taka ze 30 zeta.  Za tyle można se szpule ze 30 (lub więcej) zwykłych cdrów... Do tego napęd jest duuużo droższy...                    
Ja was kurwa schłopię!!!

Offline [omega]

• ++
« Odpowiedź #5 dnia: 2003-04-09 (Śro), 20:40 »
A w Stanach cieszy sie nawet niezla popularnoscia (ZIP) - u nas to nie ma szans bytu. Duza wadliwos i duza cena na jednostke danych zwyklych dyskietek zniecheca coraz wiecej ludzi. CD-Rw powinno wyprzec dyskietki ale tak sie chyba nie stanie - sporo osob nadaj kozysta z starych (ale jarych :-) )dyskietek. Pozatym trzeba pamietac, ze trudniej jest taka masowke robic przy produkcji dyskietek ze wzgledu na mechanizm - trzeba go zlozyc. Ciekawe kiedy ostatecznie upadna.                    

C1

Offline JayZeus

• +
« Odpowiedź #6 dnia: 2003-04-09 (Śro), 20:48 »
Wcale się nie cieszy... Wielkie firmy takie jak DELL czy Hewlett Packard próbują je opchnąć w komputerach, ale na dłuższą metę to wcale nie jest takie użyteczne.  Drogie i sie psuje.                    
Ja was kurwa schłopię!!!