Autor Wątek: Ewolucja intymności seksualnej  (Przeczytany 1406 razy)

Offline T O R C H I O

• ++
Ewolucja intymności seksualnej
« dnia: 2004-03-06 (Sob), 11:30 »
Ewolucja intymności seksualnej wg Desmonda Morrisa
Spełniona miłość to niewątpliwie jedna z najlepszych rzeczy w życiu jakie mogą przytrafić się człowiekowi. Zanim jednak intymność seksualna \"dojrzeje\" zazwyczaj przeobraża się od niewinnego spojrzenia w coraz śmielsze formy. Szczególnie dobrze widać to w zmianach sposobu oraz miejsc dotykania drugiej osoby. Rodzaj dotyku jest dobrym wskaźnikiem głębokości więzi uczuciowej łączącej dwoje ludzi. Warto zauważyć, że ludzkie zaloty przebiegają wg pewnego wzorca. W początkowych fazach modelu formy kontaktu są dość niejednoznaczne, co pozwala na regulację stopnia zażyłości bez konieczności narażania się na bezpośrednie odmowy lub kłopotliwe zaproszenia. Cały rytuał można przedstawić za Morrisem w postaci dwunastu kroków.

Oko-ciało
Przyglądanie się innym to podstawowy sposób zbierania informacji o ludziach. Wystarczy jedno spojrzenie aby określić atrakcyjność oglądanej osoby. Ocenie podlega wiek, płeć, wzrost, sylwetka a także ubiór, fryzura. Akcesoria takie jak teczki, pióra, terminarze. Wiele elementów wyglądu można zmieniać czyniąc własną osobę bardziej atrakcyjną. Dlatego ludzie poświęcają swemu wyglądowi tyle czasu i pieniędzy. Trzeba w tym miejscu dodać, że mimo obowiązujących w danym czasie kanonów atrakcyjności dla różnych ludzi różni ludzie będą atrakcyjni. Jeżeli pierwszy ogląd wypadł pomyślnie tzn. dana osoba wydała się atrakcyjna czas by zbadać jak reaguje na nasz wygląd.

Oko-oko
Jeżeli zauważyliśmy atrakcyjną nieznajomą osobę raz po raz spoglądamy w jej kierunku. Jeżeli tamta osoba zauważy nasze spojrzenia i odwzajemni je może to być oznaką zainteresowania z jej strony. Jeżeli natomiast unika kontaktu wzrokowego lub wysłała w naszym kierunku spojrzenie obojętne sygnalizuje w ten sposób brak zainteresowania. Trzeba dodać, że unikanie kontaktu wzrokowego może być powodowane nieśmiałością dlatego należy poszukiwać dalszych wskazówek aby prawidłowo osądzić zachowanie takiej osoby.

Głos-głos
Nawiązanie rozmowy jest naturalnym poszerzeniem pola rozpoznania. Rozmowa z drugą osobą daje okazję do zebrania dalszych informacji na jej temat. Ocenie podlega sposób mówienia, używane słownictwo, barwa głosu itp. Temat pierwszej rozmowy jest raczej błahy. Dotyczy najczęściej pogody lub jest luźno związany z sytuacją. Na tym etapie najczęściej zapada decyzja o tym czy warto rozwijać tę znajomość.

Ręka-ręka
Jeżeli znajomość jest kontynuowana to nieuchronnie zbliża się do momentu kiedy wystąpi pierwszy rzeczywisty kontakt dotykowy pomiędzy dwojgiem ludzi. Zwykle pierwszy dotyk to podanie dłoni w geście przywitania lub podawanie pomocnej dłoni podczas wchodzenia po schodach czy przechodzeniu przez ruchliwą ulicę. Te pierwsze formy kontaktu dotykowego występujące jeszcze na poziomie konwencji to próby ustalenia wzajemnej relacji oraz prognoza jej rozwoju. Na tym etapie każdy z partnerów poprzez reakcję na dotyk może zakomunikować, że nie życzy sobie pogłębiania intymności lub poprzez akceptację wyrazić przyzwolenie na pogłębienie intymności. W przypadku akceptacji przypadkowy lub pomocny dotyk dłoni przeradza się w manifestację przyjaznych uczuć przez trzymanie się za ręce.

Ramię-bark
Ten etap wyrażany przez objęcie partnerki ramieniem to pierwszy krok w zbliżeniu się do siebie tułowi. Nie stanowi on jeszcze wyrazu bliskości seksualnej gdyż w ten sposób obejmują się także dobrzy przyjaciele w geście koleżeństwa. Często takie objęcie można zaobserwować na fotografiach, kiedy obejmujące się osoby są sobie bliskie lub chcą wytworzyć takie wrażenie.

Ramię-talia
Objęcie ramieniem talii partnera jest już wyrazem nawiązania do seksualności. Dłoń zbliża się wtedy w okolice genitaliów. Gest ten nie występuje u przyjaciół, których związek nie ma charakteru seksualnego. Morris uważa, że ten rodzaj zachowania nigdy nie występuje pomiędzy mężczyznami. Mnie natomiast udało się zaobserwować takie zachowanie w męskim wydaniu. Powiedziałbym nawet, że w supermęskim, gdyż właśnie w ten sposób (obejmowanie talii innego mężczyzny) zachował się Mike Tyson w stosunku do swego trenera po przegranej walce.

Usta-usta
Pocałunek daje sposobność odczucia pobudzenia seksualnego. W tej pozycji dochodzi także po raz pierwszy do frontalnego kontaktu tułowi. Nie chodzi tutaj oczywiście o pocałunek podczas przywitania wykonywany w niektórych krajach. Przywódcy państw witający się na lotnisku z pewnością nie mają zamiaru pogłębiać wzajemnych stosunków intymnych i przejść do następnego etapu.

Ręka-głowa
Gładzenie twarzy partnera, dotykanie jego włosów to kontynuacja poprzedniego etapu pogłębiania zażyłości.

Ręka-ciało
Teraz partner dotyka także innych części ciała partnerki. Dotknięcie piersi kobiety jest wyraźnym sygnałem, że znajomość zmierza w konkretnym kierunku. Kiedy kobieta uzna, że stopień jej zaangażowania emocjonalnego nie osiągnął jeszcze odpowiedniego poziomu zatrzymuje ona rozwój intymności na tym etapie.

Usta-piersi
Całowanie piersi partnerki to oznaka relacji bardzo osobistej. Czynność ta wymaga odkrycia piersi dlatego też nie jest wykonywana w miejscach publicznych. Od tego momentu - silnego pobudzenia - jest już bardzo blisko do pełnego kontaktu seksualnego.

Ręka-genitalia
Ten etap to naturalne przedłużenie fazy poprzedniej. Obszar pieszczot obejmuje już genitalia.

Genitalia-genitalia
Pełny kontakt seksualny to finał zacieśniania więzi pomiędzy partnerami. Od tego momentu istnienie związku powinno się utrzymywać nawet po zaspokojeniu seksualnym. Dzieje się tak dlatego, że w razie zapłodnienia partnerzy razem będą wychowywać potomstwo.

Tak przedstawia się typowy rozwój intymności seksualnej u człowieka. Morris podaje, że tylko do pewnego stopnia zależy on od kultury. W większej mierze jest on zdeterminowany czynnikami biologicznymi dlatego jest raczej mało zróżnicowany w różnych kulturach. Jedynie czas w jakim zachodzą opisane zmiany zależy od kultury oraz od cech indywidualnych. Wiadomo, że dawniej kiedy przywiązywano większą wagę do społecznych konwenansów okres ten był dłuższy niż obecnie.

Opisane sekwencje mogą oczywiście w pewnych warunkach ulegać zmianom. Mogą one być trojakiego rodzaju: redukcja niektórych etapów, zmiana kolejności pojawiania się oraz wprowadzenie nowych elementów.

Najbardziej jaskrawą formą redukcji przedstawionych etapów jest gwałt. Inne formy skracania omówionego porządku to małżeństwa kojarzone przez rodziców lub samych małżonków kierujących się względami ekonomicznymi. Seks z przypadkowymi partnerami lub z osobami, które zawodowo trudnią się prostytucją to kolejne przykłady skracania etapów. Za przykład rozbudowania etapów można podać kontakty oralno - genitalne stosowane najczęściej już po osiągnięciu ostatniego etapu formowania się więzi. Zmiana kolejności etapów nie dotyczy raczej pierwszych trzech: oko - ciało, oko - oko, głos - głos. Kolejność pozostałych stadiów może ulegać zmianom.                    
jeszcze niedawno świat mógł być ocalony, dziś jest inaczej ...

• +++++
« Odpowiedź #1 dnia: 2004-03-07 (Nie), 11:46 »
:|  :colt: Nie masz na co czasu tracić  :?:                    

Offline [omega]

• ++
« Odpowiedź #2 dnia: 2004-03-07 (Nie), 14:51 »
Całowanie piersi partnerki to oznaka relacji bardzo osobistej. Czynność ta wymaga odkrycia piersi dlatego też nie jest wykonywana w miejscach publicznych.

Buahaha :twisted:
to strefy smiechu to - ktora tez niewiedziec czemu jest Tobie przypisana.
Idzie wiosna i zaczynam wracac do zycia.
Szczerze Torchio powiedz - po co to napisales?  :twisted:                    

C1

Offline T O R C H I O

• ++
« Odpowiedź #3 dnia: 2004-03-07 (Nie), 21:59 »
dla jaj i tyle

ale musisz przyznać że tekscik genialny:)

są fajne myki tak jak np. z tym calowaniem piersi :)                    

Offline Emill

• +++
« Odpowiedź #4 dnia: 2004-03-07 (Nie), 22:24 »
Torchio --> skoro dla jaj, to zapamietaj, ze jest tu taki watek \"Strefa smiechu kontratakuje\" i tam pakuj takie teksty :P (dla ulatwienia podam linka... http://www.ts-index.power.pl/forum/viewtop...=2718&start=360 )                    

http://www.mgsonline.pl
Wkrótce Pomarańczowa Rewolucja wybuchnie na nowo!

Offline Keiran

• Naczelny Ekonom
  • DKMiści
  • +++++
« Odpowiedź #5 dnia: 2004-03-07 (Nie), 22:25 »
Ja nie wiem co wy chcecie? to jest calkiem logiczne (ale nic tu odkrywczego :D )                    

Offline T O R C H I O

• ++
« Odpowiedź #6 dnia: 2004-03-07 (Nie), 22:31 »
ale nie dla jaj w formie
ilu policjantów trzeba do wkręcenia żarówki czy inne brednie

to jest tekścik łatwy i przyjemny, mający poprwić humor

odpowiedź dalsza
 wiem że nie ejst odkrywczy
ale jest zebrany w kupę i sie jakoś trzyma

moim zdaniem moze być oddzielnie                    

Offline vincenzo

• +
« Odpowiedź #7 dnia: 2004-03-08 (Pon), 03:28 »
no logiczne to to jest, ale troche przydługawe...ale spox! torchio to się chyba naprawdę nudzi....Zamiast sie kurwa mikro uczyć:))))))))))                    
Ja, którym był, jakim był...
  Ja, którym szedł tam, gdziem szedł...
  Ja, którym żył tam, gdziem żył...
  ...
  Ja!

Offline T O R C H I O

• ++
« Odpowiedź #8 dnia: 2004-03-08 (Pon), 10:40 »
padasz jakbyś ty sie uczył mikro !!!!!!!!!
brrrrr
nie chce mi sie po prostu :( co ja na to poradzę

a nie nudzi mi sie:)

a tekścik wiem ze jest Ok dzięki chociaż za minimalne słowa uznania :P