Autor Wątek: Czy wierzysz w Boga?  (Przeczytany 39526 razy)

Offline Tomi Li Drzons

• +
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #60 dnia: 2003-04-10 (Czw), 13:00 »
Nauka narazie nie jest w stanie znalesc odpowiedzi na te pytania.

I NIGDY nie znajdzie !!! Są pytania na które nie ma i nie będzie odpowiedzi (przynajmniej nie w tym życiu).                    
Bytka abo ne bytka to je zapytka

\"Vaya con dios\"

Offline Diabellus

• DKMiści
  • ++
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #61 dnia: 2003-04-10 (Czw), 13:05 »
Popierwsze nigdy nie mow nigdy :wink: . Po drugie w starozytnosci piorun tez uwazano za sprawe boska... Wiec takie aspetkty DLA MNIE zawsze kiedys zostana wyjasnione.. Nie musze tego dozyc...                    
I chuj.

Offline pedro

• DKMiści
  • +++++
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #62 dnia: 2003-04-10 (Czw), 13:07 »
Piorun jest \"sprawą boską\". Jak wszystko zresztą...                    

Offline Diabellus

• DKMiści
  • ++
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #63 dnia: 2003-04-10 (Czw), 13:10 »
I teraz w sumie mamy oboje racje... Bo wedlug ciebie jest, a wedlug mnie to zwykla fizyka... Bo prawda jest jak dupa, kazdy ma swoja :wink:                    
I chuj.

Offline pedro

• DKMiści
  • +++++
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #64 dnia: 2003-04-10 (Czw), 13:16 »
Tylko nie mów głośno wśród pp. naukowców, że fizyka jest zwykła - bo cię zlinczują :D . To tak na marginesie.

P.S. Prawda jest zawsze tylko jedna. I albo ja mam rację, albo ty. Ja wierzę, że ja ją mam. Ty wierzysz, że racja jest po twojej stronie. I tu tkwi różnica. Nie w odmiennych \"prawdach\".                    

Offline Durbik

• DKMiści
  • +++++
  • Obey the Fist!
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #65 dnia: 2003-04-10 (Czw), 13:17 »
Bo jeśli ktoś wierzy w Boga to - niebo, piekło... te sprawy...

O to mi właśnie chodzi. To jest płytkie pojęcie Boga, zatrute schematami. Nie wiem czy wierzyć w piekło - na pewno nie w takiej formie o jakiej przyzwyczajono się myśleć. Dostateczną karą byłoby strącenie w niebyt - nie wyobrażam sobie Boga pastwiącego się nad potępionymi duszami.

A moim wyznacznikiem dobro/zło jest właśnie jak najbardziej świeckie sumienie i moralność. Żyję w społeczności i do społeczności się dostosowuję. Ale jeśli ktoś potrzebuje nad sobą dodatkowego poskramiacza popędów i instynktów w postaci piekła - proszę bardzo.                    
Tak się teraz przekonuję - w internecie same chuje

Offline Tomi Li Drzons

• +
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #66 dnia: 2003-04-10 (Czw), 13:20 »
Poza piorunami i innymi takimi zjawiskami na które można znaleźć jakieś naukowe wytłumaczenie są też inne pytania... Np. dotyczące życia i w ogóle istnienia... I tu słowo: NIGDY nie jest przesadzone ;)                    

\"Vaya con dios\"

Offline Olhado256

• +++++
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #67 dnia: 2003-04-10 (Czw), 14:09 »
Wiara w Boga nie oznacza automatycznie wiary w niebo i piekło (i czyściec). Sama idea piekła jest z punktu widzenia chrześcijaństwa bezsensowna (bo przecież Bóg jest NIESKOŃCZENIE miłosierny), natomiast niebo takie, jakie jest przez chrześcijan opisywane, wydaje mi się tak potwornie nudnym miejscem, że wcale a wcale nie chcę tam iść. A zresztą nie wierzę w to, bo wierzę w reinkarnację, a tam niebo i piekło wyglądają troszkę inaczej: to, jak żyjesz teraz ma wpływ na twoje następne życie. Czyli z Biblią się zgadza - czyń dobro, a po śmierci zostaniesz nagrodzony - lepszym i łatwiejszym kolejnym życiem. I słowa Jezusa, że wszyscy zmartwychwstaniemy w tym kontekście nabierają nowego znaczenia.

A tak pół-żartem pół-serio - chrześcijaństwo jest nielogiczne także w wielu innych miejscach. Pomijam fakt, że stoi jak byk \"nie będziesz miał bogów cudzych przede mną\", a ludzie się modlą do świętych zamiast do Boga, pomijam fakt, ze stoi jak byk \"nie zabijaj\", a chrześcijanie mordowali ile wlezie w imię Boga, ale odpowiedzcie mi na takie pytanie: jeżeli Bóg jest wszechmocny, to czy może stworzyć kamień tak ciężki, że nie będzie mógł go unieść? :twisted:                    
w stanie spoczynku
JID: Olhado256@histeria.pl

Offline Durbik

• DKMiści
  • +++++
  • Obey the Fist!
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #68 dnia: 2003-04-10 (Czw), 14:26 »
Jak zwykle podpisałbym się po Olhadem, może oprócz tej reinkarnacji - nie mam pewności czy w nią wierzę. W życiu nie chciałbym urodzić się zwierzęciem na przykład. Ale jeśli chodzi o reinkarnację w obrębie gatunku - to czemu nie.                    

Offline Pumbus

• Inteligent forumowy
  • ++++
  • no wiki no pumbus
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #69 dnia: 2003-04-10 (Czw), 16:55 »
:arrow: Diabellus
który z wielkich uczonych naszych czasów jest ateistą?
a ile nie jest?

tak w ogóle to wydaje mi się, że jesteś troche ograniczony jeśli sądzisz, że keidykolwiek uda się dowiedzieć wszystkiego                    
"Nikt nie powinien kwestionować wiary innych, bo żadna istota ludzka nie może oceniać dróg Boga."   ﻄ °ﮯﮦ

Offline Gosso King

• +
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #70 dnia: 2003-04-10 (Czw), 19:04 »
Olhado już mówił na FTS, że w reinkarnacji nie możemy cofać się w rozwoju.

Ja nie jestem chrześcijaninem, bo uważam tą religię za najbardziej nie tolerancyjną na świecie. Wszystkie kontrreformacje, krucjaty i inkwizycje.
Po zatym:
- Jak Bóg może być naraz miłosierny i sprawiedliwy.
- Po co chodzić na spowiedź, skoro i tak wszystkich spotka sąd ostateczny.
- Według mnie zamiast chodzić do spowiedzi, lepiej naprawiadź swoje grzechy.                    
>>> dawniej Shrek Zwei <<<

Członek K.U.R.W.A.

Offline Pumbus

• Inteligent forumowy
  • ++++
  • no wiki no pumbus
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #71 dnia: 2003-04-10 (Czw), 19:32 »
jest coś takiego jak teologia
w liceum miałem na religii faceta świeckiego po teologii
i ten gość mądrze mówił
trudno mi tu przytaczać argumenty, bo choć mądrze mówił, to mi to z głowy wyleciało
ale fakt faktem, że potrafił wytłumaczyć stanowisko kościoła na wiele rzeczy
sądze, że jakbyś miał takiego katechete i go posłuchał, to nie był byś taki krytyczny wobec tej religii                    
"Nikt nie powinien kwestionować wiary innych, bo żadna istota ludzka nie może oceniać dróg Boga."   ﻄ °ﮯﮦ

Offline JayZeus

• +
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #72 dnia: 2003-04-10 (Czw), 19:47 »
Widzę, że tutaj niektórych boli bo mają inne poglądy....

Pumbus--] To, że katecheta miał dobrą gadane nie znaczy, że miał rację.                    
Ja was kurwa schłopię!!!

Offline Pumbus

• Inteligent forumowy
  • ++++
  • no wiki no pumbus
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #73 dnia: 2003-04-10 (Czw), 19:55 »
ja jestem sceptykiem, ale potrafił mnie przekonać
i nie boli mnie to, że ktoś ma inne poglądy

chodzi mi o to, że gość tłumaczył o co chodzi w tym temcie i tłumaczył takie rzeczy                    

Offline Olhado256

• +++++
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #74 dnia: 2003-04-10 (Czw), 21:09 »
Problem polega na tym, że sami katolicy nie bardzo wiedzą jakie jest stanowisko kościoła w różnych sprawach. Gość po teologi mówi tak, a proboszcz w Pskowie Dolnym inaczej. Z niektórymi się można dogadać, z większością raczej nie.                    
w stanie spoczynku

Offline Tomi Li Drzons

• +
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #75 dnia: 2003-04-10 (Czw), 21:12 »
Bo jeśli ktoś wierzy w Boga to - niebo, piekło... te sprawy...

O to mi właśnie chodzi. To jest płytkie pojęcie Boga,

Piekło i niebo to są wbrew pozorom bardzo głębokie słowa i można je interpretować na różne sposoby... i wcale nie jest to płytkie pojmowanie Boga !!! Ktoś oczywiście może widzieć w słowie NIebo tylko dziadka z siwą brodą, a w słowie Piekło: diabełka z widełkami.... Ale są tacy którzy widzą takie rzeczy troszeczkę w innych kategoriach !!!

Olhado na przykład napisał \"bo wierzę w reinkarnację, a tam niebo i piekło wyglądają troszkę inaczej\".

stoi jak byk \\\"nie będziesz miał bogów cudzych przede mną\\\", a ludzie się modlą do świętych zamiast do Boga

Ale przecież NIKT nie uważa świętych za Bogów !!!                    

\"Vaya con dios\"

Offline Po3T

• +
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #76 dnia: 2003-04-11 (Pią), 08:08 »
I znowu schodzimy na Kościół. Kościół tylko \"szlifuje\" wiernych, ale to czy wierzę zależy wyłącznie ode mnie. A takie było pytanie. Proszę nie mylić pojęć.                    
Styl życia pcheł i tasiemców to najwyższa forma socjalizacji..

Offline pedro

• DKMiści
  • +++++
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #77 dnia: 2003-04-11 (Pią), 09:09 »
Nie chce mi się z wami gadać na ten temat. Serio.

P.S. Jeden przykład dlaczego: Ktoś tu powiedział że \"chrześcijaństwo jest najbardziej nietolerancyjną religią\".
A więc: Chrześcijaństwo jest bogate w przeróżne religie. Ale na pewno chodziło o katolicyzm. A co ty na to że w Rzymie stoi jeden z największych meczetów na świecie? To spróbuj postawić chociaż malutką katedrę w świętym dla muzułamanów mieście Mekka.                    

Offline Olhado256

• +++++
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #78 dnia: 2003-04-11 (Pią), 11:43 »
Ale przecież NIKT nie uważa świętych za Bogów !!!

Być może NIKT ich za bogów nie uważa (tu drobna uwaga - Bóg jest jeden, bogów może być wielu - SPPUF byłby ze mnie dumny :wink: ), chociaż tego ustalić nie mogę, bo nie gadałem z WSZYSTKIMI o tym, ale nie zmienia to faktu, że są tak traktowani. Co z tego, że katolicyzm zakłada, że święci po prostu siedzą sobie w niebie i stamtąd patrzą na ludzi, skoro ludzie się modlą \"święty Antoni pomóż mi znaleźć klucze\", albo \"Matko Boska chroń Polskę przed Szwedami!\". Nie nazywają się bogami, ale funkcjonują DOKŁADNIE tak samo, jak politeistyczni bogowie.                    
w stanie spoczynku

Offline Pumbus

• Inteligent forumowy
  • ++++
  • no wiki no pumbus
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #79 dnia: 2003-04-11 (Pią), 13:11 »
nie funklcjanują tak samo
wszystkie kościoły są wznoszone DOM
natomiast święci są tylko pośrednikami
są przykładami jak należy postępować
nie mają żadnych boskich mocy
nie modli się do świętych, tylko do Boga POPRZEZ świętych
tak samo można powiedzieć, że wszyscu zmarli są bogami, bo do nich też można się pomodlić                    

Offline Tomi Li Drzons

• +
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #80 dnia: 2003-04-11 (Pią), 14:46 »

... święci są tylko pośrednikami ...

... nie modli się do świętych, tylko do Boga POPRZEZ świętych...

Dokładnie! Lepiej tego nie można ująć. :)
....

Czy teraz wszystko jasne ??!!                    

\"Vaya con dios\"

Offline Olhado256

• +++++
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #81 dnia: 2003-04-11 (Pią), 17:43 »
No dobra, jest różnica. Ale i tak widać tutaj skłonności politeistyczne ciemnego ludu i brak wyobraźni - trudno się modlić do Boga, bo on taki wszechobecny i w trzech osobach i taki... odmienny. A święci to byli normalni ludzie, więc łatwiej się dogadać z nimi.                    
w stanie spoczynku

Offline Steffek

• +++
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #82 dnia: 2003-04-11 (Pią), 21:31 »
No dobra, jest różnica. Ale i tak widać tutaj skłonności politeistyczne ciemnego ludu i brak wyobraźni - trudno się modlić do Boga, bo on taki wszechobecny i w trzech osobach i taki... odmienny. A święci to byli normalni ludzie, więc łatwiej się dogadać z nimi.

nie trudno tylko trza umiec. A wiadomo taki swiety to tez kiedys czlowiek byl wiec moze zrozumie co nam dolega? Slyszales moze o cudzie w Kanie(czy jak ona tam sie zwala) Galilejskiej. Wina na weselu nie mieli, Jezus nie interweniowal bo stwierdzil \"czyto moja sprawa\", ale Maryja Go poprosila, a jej nie odmowil.                    

Offline Pumbus

• Inteligent forumowy
  • ++++
  • no wiki no pumbus
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #83 dnia: 2003-04-11 (Pią), 21:45 »
bóg jest jeden
trójca to właśnie on
to samo każdy nas się składa z kilku części np. głowa, ręce, nogi ...
banalne porównanie, nie? :wink:                    

Offline JayZeus

• +
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #84 dnia: 2003-04-11 (Pią), 22:44 »

banalne porównanie, nie? :wink:

no                    
Ja was kurwa schłopię!!!

Offline Durbik

• DKMiści
  • +++++
  • Obey the Fist!
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #85 dnia: 2003-04-11 (Pią), 23:13 »
Hehe, a wiecie jak powstał dogmat o trójcy świętej? Otóż biskupi na jednym z licznych soborów w azji mniejszej w bodajże VII wieku postanowili wyczarować z kapelusza 3 osoby boskie, bo nie mogli przyzwyczaić tamtejszych ludzi do wyznawania tylko jednej osoby Boga. Ludziom się taka rewolucja nie mieściła w głowach. Ten dogmat miał być \'do czasu\', ale przyjął się i jest.                    

Offline Pumbus

• Inteligent forumowy
  • ++++
  • no wiki no pumbus
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #86 dnia: 2003-04-11 (Pią), 23:29 »
tak?
a ja byłem święcie przekonany, że to Jezus o tym nauczał?
a ta scena chrztu Jezusa?
puźniej wymyślona?                    

Offline Diabellus

• DKMiści
  • ++
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #87 dnia: 2003-04-11 (Pią), 23:39 »
O wiarygodnosc rzeczy zawartych w PS mozna sie nie raz poklocic... Wiadomo ze kosciol nie byl krystaliczny w Sredniowieczu... A nalezy pamietac ze PS to wlasnie pismo przez Kosciol wydawane....

Pumbus ==] Wiesz.... Jest jeden problem z tymi uczonymi... To ze wiekszosc jest wierzaca niczego nie dowodzi... A jesli ty uwarzasz ze kiedys dojdzie sie do momentu ze niebedzie mozna nic wynalesc to raczej ty jestes ograniczony... Wkoncu na poczatku XX wieku uwazano ze wynaleziono jusz wszystko...                    
I chuj.

Offline Pumbus

• Inteligent forumowy
  • ++++
  • no wiki no pumbus
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #88 dnia: 2003-04-11 (Pią), 23:47 »
A jesli ty uwarzasz ze kiedys dojdzie sie do momentu ze niebedzie mozna nic wynalesc to raczej ty jestes ograniczony...
nie powiedziałem, że się dowiemy, tylko że się nigdy nie dowiemy wszystkiego
znasz coś takiego: im więcej wiem tym mniej wiem?
tak w ogóle to wydaje mi się, że jesteś troche ograniczony jeśli sądzisz, że kiedykolwiek uda się dowiedzieć wszystkiego
na początku XX wieku ludzie myśleli (chyba nie myślisz, że wszyscy) że już wiele odkryto, ale jak odkryto więcej to się okazało, że jeszcze więcej nie wiadomo                    

Offline Tomi Li Drzons

• +
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #89 dnia: 2003-04-12 (Sob), 00:00 »
Jacyś dziwni ci biskupi, że w VII wieku już zapomnieli o Jezusie... ;)
A my tu w XXI pamiętamy  :-D                    

\"Vaya con dios\"

Offline JayZeus

• +
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #90 dnia: 2003-04-12 (Sob), 04:14 »
Widzę, że tutaj niektórzy nie wiedzą o Wielkiej Schizmie o której mówi Durbik... A gdzie byliśmy kiedy o tym uczyli w szkole? Mmmmm?? ;)                    
Ja was kurwa schłopię!!!

Offline Pumbus

• Inteligent forumowy
  • ++++
  • no wiki no pumbus
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #91 dnia: 2003-04-12 (Sob), 09:48 »
przepraszam, ale ja regularnie chodziłem na religie do szkoły i nie potwierdzam wiadomości Durbika

i co to jest Wielkia Schizma?                    

Offline Diabellus

• DKMiści
  • ++
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #92 dnia: 2003-04-12 (Sob), 10:08 »
Wielka Schizma jest to pierwszy rozlam kosciola... Ale lepiej poszukaj czegos w necie bo sam za duzo z tego okresu nie pamietam...

Pumbus mowimy wciaz o tym samym a sie klocimy... ja uwazam ze dla nauki nie ma granic... Ty uwazasz tak samo... Wiec w czym problem?? Chyba sie \"troche\" niezrozumielismy...                    
I chuj.

Offline Pumbus

• Inteligent forumowy
  • ++++
  • no wiki no pumbus
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #93 dnia: 2003-04-12 (Sob), 10:18 »
cyba tak  :wink:
Schizma zachodnia, wielka schizma, schizma papieska, okres wewnętrznego rozbicia Kościoła zachodniego, równoczesne rządy dwóch, a nawet trzech papieży w latach 1378-1417. Po okresie tzw. niewoli awiniońskiej (1309-1378), niemal równocześnie z obiorem papieża Urbana VI zasiadającego w Rzymie, kardynałowie francuscy wybrali antypapieża Klemensa VII, który zapoczątkował szereg antypapieży rezydujących w Awinionie. Próby zażegnania konfliktu podczas soboru w Pizie (1409) nie powiodły się. Wielką schizmę zakończył dopiero sobór w Konstancji obierając w 1417 Marcina V jedynym, prawowitym papieżem.

Offline Steffek

• +++
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #94 dnia: 2003-04-12 (Sob), 10:33 »
Nie to zeby mi to przeszkadzalo lae temat wyraznie brzmial:

Temat zakładam z ciekawości. Nie chodzi o to jaką kto religię wyznaje, jak wyobraża sobie Boga, czy uważa to czy co innego. Pytanie jest proste. Istnieje istota najwyższa czy nie?

Nie ma opcji nie wiem. Jak to można niby nie wiedzieć?

Widze, ze troszeczke zaczynamy zchodzic z tematu....                    

Offline Pumbus

• Inteligent forumowy
  • ++++
  • no wiki no pumbus
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #95 dnia: 2003-04-12 (Sob), 12:40 »
gdyby się wszyscy trzymali sztywno tematu nie było by już dyskusji
a chyba nie o to chodzi :wink:                    

Offline Durbik

• DKMiści
  • +++++
  • Obey the Fist!
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #96 dnia: 2003-04-12 (Sob), 14:31 »
Pumbus - widzę, że z historią na bakier. To właśnie sobory wczesnych chrześcijan ukuły wszystkie zasady wiary. Wcześniej - ile zborów tyle zasad. Dlatego na każdym takim spotkaniu chłopaki umawiali się co do kolejnych interpretacji. Dopisywali również do bibli \'brakujące\' kawałki. O tym się w szkole powinieneś na religi, na polskim i historii uczyć. Ale coż. Nam o tym ksiądz opowiadał.

Nie wiadomo o czym nauczał Jezus. Dla ciekawostki - kościół odrzucił 17 pełnowymiarowych apokryfów biblii. Bo nie pasowały akurat. Biblia to zbiór mądrych przypowieści, wspaniała epicka historia, jeden z najważniejszych dokumentów i dzieł w historii ludzkości. Ale to wynik fikcji literackiej niestety. Trochę prawdy, trochę kolorków - i voilla! Powstaje święta księga. To samo jest z koranem. Mahomet pasał kozy. A że był notorycznym pijakiem, chronił się przed słońcem w jaskini w której było źródełko. Tam kombinował, kombinował i spłodził religię, która w aktualnej sytuacji politycznej w Mekce podziałała na ludzi jak płachta na byka.                    

Offline Pumbus

• Inteligent forumowy
  • ++++
  • no wiki no pumbus
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #97 dnia: 2003-04-12 (Sob), 14:43 »
że mohomet zrobił religie pod publiczke to wiedziałem
ale tutaj mnie zaskoczyłeś, z tym dopisywaniem :?
na religii tego nie miałem
na polskim i historii też nie
nie wierze Ci                    

Offline Olhado256

• +++++
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #98 dnia: 2003-04-12 (Sob), 14:52 »
Przede wszystkim chciałbym zauważyć, że Biblia, mimo, że jest jedynym dziełem zatytułowanym po prostu \"księga\" tak naprawdę wcale nie jest książką! Pomijam fakt, że składa się z dwóch części, które nijak się mają do siebie, traktują o czymś zupełnie innym, w zupełnie inny sposób, ale przecież Pismo Święte to tak naprawdę składanka przeróżnych przypowieści, opowieści, listów, ewangelii... wszystkiego, co pierwszym chrześcijanom pasowało, żeby tam wrzucić. Opieranie się na niej jako na wiarygodnym źródle jest ABSURDEM! Przecież nawet czterej ewangeliści, którzy, z tego, co wiem, WIDZIELI to, co opisywali, różnią się w szczegółach. Te opowieści były przez długi, długi czas przekazywane ustnie, potem w końcu spisane, PRZETŁUMACZONE, co musiało zmienić ich sens (hebrajske słowo, przetłumaczone na \"dziewica\" znaczy u nich \"kobieta\", czy coś podobnego), a potem jeszcze przeedytowane przez kościół niezliczoną ilość razy! Wszyscy wiemy czym był kościół w średniowieczu i jak naginał prawdę do swoich potrzeb - nie sądzicie chyba, że zachował Biblię w oryginalnej wersji?                    
w stanie spoczynku

Offline Pumbus

• Inteligent forumowy
  • ++++
  • no wiki no pumbus
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #99 dnia: 2003-04-12 (Sob), 15:08 »
trzy ewangelie różnią się od siebie, bo były skierowane do ludzi w różnych rejonach o różnych kulturach i pisane osobno (różnią się TYLKO w szczególach)
czwarta ewangelia jest zupełnie osobna
więcej nie powiem, bo nie wiem
biblia to dokładnej księgi
z tym wrzucaniem tego co pasuje to bym nie wyrażał się tak pochopnie
Biblia (gr. biblíon ‘zwój, księga’ lm. biblía) religiozn. zbiór świętych ksiąg judaizmu i chrześcijaństwa, uznanych za natchnione przez Boga

p.s.
reszta ewangelii nie została \"wrzucona\" bo nie zostały uznane za natchnione                    

Offline Steffek

• +++
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #100 dnia: 2003-04-12 (Sob), 16:43 »
Szkoda, ze to wszystko gdzies zaginelo, zostalo spalone itp. Chcialbym sobie poczytac to wszystko co odrzucil kosciol...                    

Offline pedro

• DKMiści
  • +++++
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #101 dnia: 2003-04-12 (Sob), 16:47 »
Steffek, masz trzynaście lat. W tym wieku jest wiele przyjemniejszych rzeczy do robienia. :D                    

Offline Durbik

• DKMiści
  • +++++
  • Obey the Fist!
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #102 dnia: 2003-04-12 (Sob), 16:49 »
Olhado - oglądało się Snatcha, co? :D Good point there.

Trzej ewangeliści to byli prości ludzie i pisali rzeczywiście z natchnienia. Jan został przez lokalne chrześcijańskie komuny wynajęty do napisania swojej. Dostał dokładne wytyczne.

Tak jak napisał Olhado - traktowanie biblii jako wartościowego przekazu historycznego to ignorancja. To tak samo, jakby za 400 lat ktoś znalazł mein kampf i uznał za objawienie. Oczywiście biblia jest miliony razy mądrzejsza, lepsza i ładniejsza niż mein kampf, ale cel jej napisani pozostaje taki sam: lokalna polityka danego okresu i wykorzystywanie wierzeń innych. Mam ogromny szacunek do bibli, bo nie ma tam jednego słowa pod którym bym się nie podpisał (nie chodzi o \'fakty\', tylko o przesłanie moralne). Ale ślepe wierzenie w biblię uważam za nie dość, że dla biblii krzywdzące, to jeszcze niezbyt mądre.                    

Offline Steffek

• +++
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #103 dnia: 2003-04-12 (Sob), 16:52 »
Steffek, masz trzynaście lat. W tym wieku jest wiele przyjemniejszych rzeczy do robienia. :D

Wiem, ze sa przyjemniejsze rzeczy. Ale nie lubie jak cos sie przedemna ukrywa :(                    

Offline pedro

• DKMiści
  • +++++
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #104 dnia: 2003-04-12 (Sob), 16:55 »
Hahaha... Ale się ten paskudny Kościół na Steffka uwziął... Zdelegalizować go! Papieża usunąć!                    

Offline Pumbus

• Inteligent forumowy
  • ++++
  • no wiki no pumbus
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #105 dnia: 2003-04-12 (Sob), 21:34 »
a czy ja traktuje biblie dosłownie? nic takiego nie powiedziałem                    

Offline Olhado256

• +++++
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #106 dnia: 2003-04-12 (Sob), 21:58 »
Durbik =] co się oglądało? Nie dość, że nie oglądałem, to nawet nie kojarzę co to :P

Steffek =] the truth is out there. Szukaj.

Pumbus =] ee... co ty tam napisałeś? [sprawdzam, co Pumbus napisał] \"nie zostały uznane za natchnione\" równie dobrze może oznaczać \"zawierały coś, co nie powinno się znaleźć w Biblii\". Są ludzie, którzy twierdzą, ze Maria Magdalena była żoną Jezusa, a święty Graal to jego \"krew\", czyli potomstwo. Są ludzie, którzy twierdzą, że Jezus nauczał o reinkarnacji, ale część tego wycięto, a resztę źle przetłumaczono. Nie mam własnego zdania na temat tych teorii, ale jednego jestem pewien: Biblia nie jest wiarygodnym źródłem historycznym.                    
w stanie spoczynku

Offline Durbik

• DKMiści
  • +++++
  • Obey the Fist!
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #107 dnia: 2003-04-12 (Sob), 22:02 »
Olhado, mein d00d! Jak to? Nie widziałeś tryptyku Guya Ritchie? SNATCH - LOCK, STOCK AND TWO SMOKIN\' BARRELS - MEAN MACHINE? To jest wstrząsające!

Jeśli masz stałe łącze - ściągaj! Jeśli nie masz, albo nie masz czasu - mail me/priv me, pogadamy nad wysyłką. Z tym, ze tych filmów nie widziałeś się nie pogodzę!

Hm... a może widziałeś, tylko znasz SNATCH pod polską pedalską nazwą PRZEKRĘT...                    

Offline Pumbus

• Inteligent forumowy
  • ++++
  • no wiki no pumbus
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #108 dnia: 2003-04-12 (Sob), 22:10 »
a może jak ja napiszę właśną ewangelię i nie dołączą ją do biblii, to będzie oznaczać, że ja coś wiem a oni nie chcą tego ujawniać?
według mnie masz głowe przesiąkniętą teoriami spiskowymi
bo napisze np., że jezus był gejem
i co? był a oni się nie przyznają?
jest coś takiego jak porównanie trzech ewangelii, trzy kolumny na strone a w każdej osobna ewangelia
te ewangelie są do siebie BARDZO podobne

:arrow: durbik
to jest jakiś film czy co?

i jak to jest możliwe, że jakoś przez całą podstawówke i liceum chodziłem regularnie na religie i słuchałem, bo czasami było ciekawe, zresztą chciałem i najwięcej rzeczy dowiaduje się akurat od was?
i tak wam nie wierze
koniec i kropka                    

Sparks

• Gość
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #109 dnia: 2003-04-12 (Sob), 23:57 »
przeczatałam tę dyskuję i ze sporym zaskoczeniem stwierdzam, ze trąci tu jakąś pustką -czymś czego \"lewomózgowcy\" nie poruszą, a \"prawomózgowcy\" prawdopodobnie nie będą umieli zwerbalizować.
    krążycie cały czas wokół tych samych wątków, dosłownie, drążycie temat od strony systematyki i kategorycznych deklaracji, i to właśnie wydaje mi sie słabym punktem w całej dyskusji. daletgo zaproponuję coś od siebie, a nóż widelec -ktoś może ma podobne zdanie ;)
    do tego, ze wierzę w boga doszłam sama, po kilku latach intensywnego myślenia i obrabiania tematu na wszytskie możliwe sposoby (z subiektywnego punktu widzenia, bo co człowiek -to zestaw innych możliwości :). i jakbym się nie starała -nigdy nie chciało wyjśc inaczej, czego się nie czepiłam, lądowałam przy istnieniu boga. teraz ważna sprawa: czym jest bóg. przede wszystkiem, to tylko słowo, podobie jak nasze nicki tutaj. mimo wszytko za każdym nickiem kryje się człowiek. i tak jest z bogiem -czy nazwiemy To przypadkiem/miłoscią/pierwszą przyczyną/Buddą/Nirvaną/św Antonim/Jezusem/ing jang/magią/nauką... bóg jest tam, gdzie człowiek czuje SACRUM, świętosć, bliskość z czymś co daje mu siłę, inspirację, wolę walki (dyskusji ;). tylko zwróćcie uwagę, ze ważne jest rozróżnienie dobra i zła, bo do boga odnosimy się tylko w jednym w tych dwojga.
     co do religii zaś -to tylko jezyk. i znowu mamy rózne języki, generalnie wszyscy władamy ojczystym, ale mozemy się też bawić w poliglotów. i to jest wyższa szkoła jazdy -kiedy zaczynasz poznawać inne religie, i poglądy -to daje do myslenia, w końcu mozesz mówić róznymi jezykami!. mój wniosek jest następujący: bóg istnieje. religia, wogóle WIARA jest próbą nawiązania kontaktu, wolą zrozumienia czegoś co nas przerasta. jeśli chcesz się porozumieć z czymś co jest tak wielką abstrakcją, że nie wiesz jak ugryść temat, kombinujesz na wszelkie sposoby -i tu się kłania mnogość religii, sekt i wszelkich hybryd. dowód na istnienie boga? filozofia- nie istnieje żadne ugruntowane stanowisko filozoficzne, które w którymś momencie nie musiałby ustosunkowac sie do kwestii boga. człowiek bez boga nie isnieje -bog jest kamieniem węgielnym bytowania.                    

Offline Durbik

• DKMiści
  • +++++
  • Obey the Fist!
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #110 dnia: 2003-04-13 (Nie), 09:33 »
Pomijasz rastafarianizm, oni nie szukają z Bogiem kontaktu wcale a wcale. Wystarczy im, że mogą go wielbić w byle kamieniu. I to mądrzy ludzie.

Nie uważam religii za ogólnoludzką próbę nawiązania kontaktu. Jasne, to też. Ale głównymi fundamentami religii są IMO strach przed śmiercią i potrzeba wspólnoty z innymi. To są ludzkie i godne szacunku potrzeby. W wielu religiach Bóg jest tylko \'dodatkiem\' do systemu wartości, wzorca zachowań, wspólnoty terytorialnej i politycznej etc. Co nie znaczy że je potępiam, wprost przeciwnie - z socjalnego punktu widzenia religia jest niezastąpiona.

Szanuję wszystkie religie. Ze wszystkich staram sie wyciagnąć to co dobre. Ale nie wyznaję żadnej w stopniu pełnym. Po prostu istniejące w tych wierzeniach wizerunki Boga nijak sie mają do mojego.                    

Offline JayZeus

• +
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #111 dnia: 2003-04-13 (Nie), 18:44 »
Dodając do powyższej wypowiedzi, np. Buddyzm nie jest jako tako religią, a raczej stylem życia....                    
Ja was kurwa schłopię!!!

Offline Olhado256

• +++++
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #112 dnia: 2003-04-13 (Nie), 19:31 »
No i Buddyzm nie jest wcale próbą szukania kontaktu z siłą wyższą. Zresztą uważam, że żadna religia nią nie jest - to przecież zbiór zasad, przykazań, historii... generalnie zgadzam się z Durbikiem - religia jest zjawiskiem społecznym, a nie jednostkowym.                    
w stanie spoczynku

Offline Steffek

• +++
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #113 dnia: 2003-04-13 (Nie), 20:12 »
No i Buddyzm nie jest wcale próbą szukania kontaktu z siłą wyższą. Zresztą uważam, że żadna religia nią nie jest - to przecież zbiór zasad, przykazań, historii... generalnie zgadzam się z Durbikiem - religia jest zjawiskiem społecznym, a nie jednostkowym.

Zalezy z jakiego punktu patrzec...                    

Sparks

• Gość
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #114 dnia: 2003-04-13 (Nie), 21:42 »
Durbik: Nie uważam religii za ogólnoludzką próbę nawiązania kontaktu.

ja też nie uważam, bo to by było zbyt piękne. sęk w tym, że nie musisz wierzyć, żeby \"wierzyć\".
co do socjologi -oczywiście, że tak jest. ale odróżnij to, co społeczne od jednostkowego. nie wiem na ile jesteś związany z socj. ale zapewniam, że to właśnie wielu socjologów dochodzi w końcu do szalonego wniosku, że z bogiem to chyba jednak coś więcej niz poziom analiz społecznych. właśnie z racji charakterystycznego sposobu myślenia, socjologia daje większe możliwości poznawcze  ...np. ateistom.

heheh, synkretyzm religijny? jestem za, każdy ma swoje kretki, ja też sama sobie maluję świat.

Kruczy Bracie, byddyzm jest stylem życia, ale przyświeca mu idea. definicje religii itd. to tylko pakowanie zagadnień do szufladek. jasne, ze to jest konieczne, ale powoduje serię ukierunkowanych skojarzeń. buntuję się przeciwko kierowaniu się takim tokiem myslenia.

256, religia jest społeczna, wiara jednostkowa.                    

Offline Pumbus

• Inteligent forumowy
  • ++++
  • no wiki no pumbus
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #115 dnia: 2003-04-13 (Nie), 22:15 »
sęk w tym, że nie musisz wierzyć, żeby \"wierzyć\"
czy ktoś to mi wytłumaczy?

a tak w ogóle to ja zawsze myślałem, że religia to jest właśnie ta próba nawiązania kontaktu z bogiem (przynajmniej chreścijaństwo)
bo jak ktoś np. nawet nie próbuje nawiązać a chodzi co tydzień do tego kościoła to po chu* on to robi? (niewierzący praktykujący?)                    

Offline Durbik

• DKMiści
  • +++++
  • Obey the Fist!
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #116 dnia: 2003-04-13 (Nie), 22:29 »
Pumbus - Robi to z powodów społecznych. Niebezpieczny typ. Taki odwróci sie od Boga, jeśłi tylko inny wiatr zawieje.

Sparks\'o\'girl: a więc religię uważasz za wypadkową wiary? Coś mi się zdaje, że bez więzów społecznych nie byłoby zorganizowanych form religijnych... Każdy by wierzył w co mu wygodnie. A o ile cię zrozumiałem, to wiara jednostek zorganizowała religię. IMHO nic bardziej mylnego.

Socjologia, jak zresztą każda nauka empiryczna chcąc niechcąc prowadzi do Boga. Zgoda.

Nie tyle synkretyzm religijny, a raczej instynkt. Jeśli którakolwiek z obecnych wielkich i małych religii miałaby być aprobowana przez Boga - to na co komu taki Bóg? Mały urzędnik liczący grzeszki tu i ówdzie, urządzający pokazy sztucznych ogni tam i siam, płączący z figurek... Bleh, że tak powiem. Powtarzam - w mojej opinii religia to zjawisko pozytywne i ważne - mozna się mu poddać, szanować je i akceptować. Ale wyjaśniać nim wszystko i podpisywać pod jej zasady psychikę i empirię - to poważny błąd.                    

Offline Yahu

• +
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #117 dnia: 2003-04-13 (Nie), 23:39 »
Na tak postawione pytanie odpowiadam - wierze.                    
Życie To Nie Bajkał.

Offline Tomi Li Drzons

• +
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #118 dnia: 2003-04-13 (Nie), 23:58 »
No i Buddyzm nie jest wcale próbą szukania kontaktu z siłą wyższą. Zresztą uważam, że żadna religia nią nie jest - to przecież zbiór zasad, przykazań, historii...

Nooo... jeśli tak stawia sie sprawę...... to raczej trzeba się poważne zastanowić, czy jest w ogóle sens zawracać sobie głowę tymi sprawami :(

-------
Durbika --] Mnie sie zdaje, że... jak to się mówi: \"nie czujesz bluesa\" w religii  ;).  Kierujesz się tylko rozumem... a tutaj to  napewno nie wystarczy.                    

\"Vaya con dios\"

Offline Durbik

• DKMiści
  • +++++
  • Obey the Fist!
Czy wierzysz w Boga?
« Odpowiedź #119 dnia: 2003-04-14 (Pon), 00:08 »
Wyjaśnij \'czucie bluesa\' w religii - sądzę, że o doznaniach religijnych juz pisałem i wyjaśniłem swój pogląd. I jest on pozytywny.