Autor Wątek: ..::[LINUX]::..  (Przeczytany 16338 razy)

Offline Kokeeno

• ++
..::[LINUX]::..
« Odpowiedź #60 dnia: 2003-10-31 (Pią), 23:19 »
Kokeeno ...jest jakis ciag dalszy?
...Solaris ok  :wink:

Bul, bul, bul - windows xp  :-D

A tak na poważnie, to mieszanka Solaris, Linux, VxWorks                    
"Live For The Moment"
Ólóbiony małpiszon Jedi Temple

Offline azul

• +
« Odpowiedź #61 dnia: 2003-11-01 (Sob), 12:05 »
hhmm VxWorks kojaży mi sie z palmPC....ale tez z \'zaawansowanymi\' zastosowaniami internetowymi ....ciekawa musisz miec ta prace.. 8)                    
..z mojego subiektywnego punktu widzenia jestem całkowicie obiektywny.

Offline Kokeeno

• ++
« Odpowiedź #62 dnia: 2003-11-01 (Sob), 12:09 »
hhmm VxWorks kojaży mi sie z palmPC....ale tez z \'zaawansowanymi\' zastosowaniami internetowymi ....ciekawa musisz miec ta prace.. 8)

VxWorks to system czasu rzeczywistego dla urządzen wbudowanych (ale nie ma ochrony pamięci między procesami) - a zastosowania mogą być całkiem zaawansowane, bo nie ma żadnych ograniczeń (oprócz sprzętu na jakim zostanie uruchomiony)...

A teraz chwilowo siedzę na zadzie i nie robię nic konkretnego (poza czytaniem dokumentacji do UMTSa)... A potem sobie troszkę pojeżdżę po Europie...                    
"Live For The Moment"

Offline azul

• +
« Odpowiedź #63 dnia: 2003-11-03 (Pon), 20:36 »
Programiści Siemensa nie popełniają błenduff (Rule)

hhmm no tak, wszystko jasne (Rule) :ups: :colt:                    
..z mojego subiektywnego punktu widzenia jestem całkowicie obiektywny.

Offline ignus

• DKMiści
  • +++
« Odpowiedź #64 dnia: 2003-11-04 (Wto), 21:49 »
ja zainstalowalem sobie Slackware 9.1. ale ze nie mialem X-ow do niego, to chcialem je doinstalowac. a ze niestety partycja linuksowa sie zapchala... trzeba bedzie go jeszcze raz instalowac. no nic. jutro jakos sobie z tym poradze.                    

Offline igrok

• +
« Odpowiedź #65 dnia: 2003-11-07 (Pią), 18:12 »
z tym slakiem to cie czeka mase zabawy bo to system nie dla poczatkujacych, no ale jak masz znajomych to oni napewno poradza...

Sah- montowales partycje pod linuxem? pod windowsem nigdy niezobaczy linuxowych partycji chyba ze ma sie odpowiedni programik...                    
Hi I'm Igrok and I'm Jackass

Offline sah

• Administrator
  • ++++
« Odpowiedź #66 dnia: 2003-11-07 (Pią), 19:48 »
Lol, spóźniłeś się nieco z tą pomocą igrok, ale dzięki. :P Pozdrowienia od zadowolonego użytkownika Windows XP Professional. ;)                    

Offline ignus

• DKMiści
  • +++
« Odpowiedź #67 dnia: 2003-11-07 (Pią), 20:05 »
nie bylo sporo zabawy z konfiguracja. juz teraz wiem jak sie to robi. nie tak trudno.                    

Offline igrok

• +
« Odpowiedź #68 dnia: 2003-11-08 (Sob), 00:42 »
no faktycznie troche zapozno.. ja tez jestem zadowolnym userem xp ale linuxa sie ucze... jednaknarazie  niejestem zadowolonym userem linuxa :P                    

Offline waste

• Magister Cieć
  • Administrator
  • ++++
  • <tu wpisz jakiś mroczny tekst>
« Odpowiedź #69 dnia: 2003-11-08 (Sob), 19:59 »
mnie tam się wydaje że linux jako desktop jest mało intuicyjny i ma dziwne mechanizmy konfiguracji czy dźwięku... nad tym trzeba sporo posiedzieć, porozwiązywać mnóstwo problemów, borykać się z brakiem odpowiednich sterowników. nie wiem.. jakoś mnie nie przekonał linux jako desktop, ale kto wie ;D może kiedyś. samego linuxa bardzo lubię. ;]                    
waste / marti.presents.pl / proud member of SPPUF! / Zakon Entombedian walczy!

Offline Kokeeno

• ++
« Odpowiedź #70 dnia: 2003-11-08 (Sob), 20:11 »
mnie tam się wydaje że linux jako desktop jest mało intuicyjny i ma dziwne mechanizmy konfiguracji czy dźwięku... nad tym trzeba sporo posiedzieć, porozwiązywać mnóstwo problemów, borykać się z brakiem odpowiednich sterowników. nie wiem.. jakoś mnie nie przekonał linux jako desktop, ale kto wie ;D może kiedyś. samego linuxa bardzo lubię. ;]

Problem w tym, że jako workstation, nie ma absolutnie żadnego standardu dla konfiguracji jednego z wielu menadżerów okien w różnych dystrybucjach linuksa... Kilka lat temu byłem zwolennikiem linuksa i jeszcze chciało mi się walczyć z konfiguracją (w końcu w czasach dosa odpalenie tej czy innej gierki było czasem dosyć ciekawym i żmudnym zadaniem  :wink: ) - teraz wolę windows xp - przynajmniej interfejs jest na tyle intuicyjny, że można rozwiązać praktycznie każdy problem w ciągu kilku minut - w przeciwieństwie do przeszukiwania manów w uniksopodobnych...                    
"Live For The Moment"

Offline waste

• Magister Cieć
  • Administrator
  • ++++
« Odpowiedź #71 dnia: 2003-11-08 (Sob), 20:37 »
that\'s the point.                    

Offline igrok

• +
« Odpowiedź #72 dnia: 2003-11-08 (Sob), 21:20 »
oczywiscie ze linux jako stacja robocza to parodia, to sie mija z celem, glownie przez brak standardow nie tylo ixow ale chociazby bibliotek potrzebnych do skompilowania jakiegos gluiego programu... linux to swietne narzedzie ale do serwerow... uwielbiam linuxa a jednoczesnie go nienawidze za mase utrudnien ktore sa wywolane tylko przezto ze wszyscy chca robic na wszystkim (chodzi o pisanie proggramow itp- kto instalowal cos z zrodel nie paczek ten wie jak moze wkrwic koleiny inf o braku pieprzonej bibloteki...).                    

Offline Jarko

• +
« Odpowiedź #73 dnia: 2003-11-11 (Wto), 00:01 »
kto instalowal cos z zrodel nie paczek ten wie jak moze wkrwic koleiny inf o braku pieprzonej bibloteki...

oj wie :) grrr
ja niestety na razie odstawiłem mojego milutkiego RH głównie z powodow które tu już wymieniane były ale mam zamiar do niego powrócić w najbliższym czasie najlepiej na oddzielnej maszynie niż moje okienka :D                    
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota, chociaż co do pierwszego nie mam pewności" - Albert Einstein
aka Yoda było minęło :)

Offline igrok

• +
« Odpowiedź #74 dnia: 2003-11-11 (Wto), 03:24 »
a zdecydowanie tak... uwazaam ze jezeli sie uczyc linuxa i nawet z niego korzystac dobrze miec jeszcze jeden pc, bo  po podstawowej nauce opslugi wypadalo by zaczac sie bawic w sieci chodzby 2 pctow, w koncu linux to glownie system do serwerow a nie stacja robocza...                    

Offline Mortas

• +
« Odpowiedź #75 dnia: 2003-12-26 (Pią), 15:06 »
Co polecicie mi zamiast Windowsa Commandera i ACD See na Linuxa? Mam Mandrake 9.2.                    

Offline igrok

• +
« Odpowiedź #76 dnia: 2003-12-26 (Pią), 16:10 »
Najpierw zmien podejscie- linux to nie windows, w trybie textowym uzywam mc (midnight comander) ale pod ixy tez sa odpowiedniki ktore wygladaja jak total comander co do obrazkow to kde czy gnome ma swoje przegladarki ktore standardowo sie instaluja... zreszta jest jeszcze google. a tak wogole to do czego uzywasz linuxa? widze ze sie zachwyciles systemem, to dobrze bo os to to jest dobry tylko nie do zabawy, swoja droga zeby poznac linuxa to trzeba czytac, trzytac i sluchac \"starych\" uzytkownikow (w tym sensie ze oni wiedza jak rozwiazac wiele problemow)...                    

Offline Mortas

• +
« Odpowiedź #77 dnia: 2003-12-26 (Pią), 18:25 »
Mam pingwina od kilku dni i nauczyłem się już obchodzić z większą ostrożnością niż Windows, ale ogólnie pomijając gy ma więcej zalet od Windy. Do czego używam? Do tego samego co Windowsa czyli przedewszystkim pogramów, które na Linuxie są nieporównywalnie lepsze, ale gry też są świetne. Trochę jeszcze obco i nieśmiało, ale z czesem się przyzwyczaję. XMMS to istny Winamp! Jak by każdy Windowsowski program miał tak wiernego odpowiednika na Linuxie było by rewelacyjnie.

\"ale pod ixy tez sa odpowiedniki ktore wygladaja jak total comander\" - no właśnie takiego szukam. Na www.grylinux.republika.pl jest screen apetycznie wyglądającego menadżera plików, ale nie podano jego nazwy, a adresu do autora strony nie ma:(. Może rozpoznacie po zdjęciu co to za progs?                    

Offline Ald

• +
« Odpowiedź #78 dnia: 2003-12-26 (Pią), 19:32 »
W takim badz razie i ja mam pytanie :)
Czy nazwa dystrybucji \"Turbo Linux\" cos wam mowi?  :D
Ja tam sie nie znam w temacie (co prawda na RedHat\'cie w szkole robimy, ale hardcore\'owo, czyli w trybie textowym  :twisted: ), wiec jakby co, to ja znam tylko kilka polecen :D

ls -l
Execute \"emulation of the Winda Crush.exe (ver. 66.9)\" - ech niedziala  :|
Halt                    

Offline waste

• Magister Cieć
  • Administrator
  • ++++
« Odpowiedź #79 dnia: 2003-12-26 (Pią), 19:32 »
[edit] ups widzę, że Aldaris pisał post równo ze mną, więc dla pewności komu odpowiadam dodam cytat...

Na www.grylinux.republika.pl jest screen apetycznie wyglądającego menadżera plików
to jest zwykłe eksplorator KDE. wbudowany, tak samo jak Explorer systemu windows. zresztą wygląda i zachowuje się podobnie jak ten windowsowy, do total commander mu, niestety, daleko.                    

Offline Mortas

• +
« Odpowiedź #80 dnia: 2003-12-27 (Sob), 13:22 »
To znaczy, że ja mam ten eksplorator KDE na dysku? Hmmm... Ciekawe gdzie. Jaka jest tego nazwa? Chodzi mi przedewszystkim, abym mógł oprócz przenoszenia plików odpalać je z tego menadżera, bo mam XNC, ale tam mogę jedynie przenosić pliki.

Istnieją wirusy na Linuxa? Czy wirusy Windowsowskie działają na Linuxa?                    

Offline igrok

• +
« Odpowiedź #81 dnia: 2003-12-27 (Sob), 17:37 »
ehhh...
1. troche inaczej wyglada odpalanie programow niz w winie... tu jeszcze trzeba zmienic chmoda itd...
2. wirusow niema ale wszelakie trojany, wormy itp sa...                    

Offline Piotrass

• +
  • Podpułkownik
« Odpowiedź #82 dnia: 2003-12-27 (Sob), 18:34 »
oto co ja mam >>>

http://www.republika.pl/piotr_gawlicki/szmugiel.jpeg :D:D

nie wstawiajcie takich wielkich obrazków w tekst forum. rozjeżdża się wszystko. /w                    
Come get some!

Offline Mortas

• +
« Odpowiedź #83 dnia: 2003-12-27 (Sob), 18:51 »
Krusader to program, który najlepiej zastępuje mi narazie Windowsa Commandera. Satysfakcjonuje mnie. Polecam.

Czy znacie jakieś wyszukiwarki plików na Linuksa? Korzystam z http://rpm.pbone.net/. Bardzo pomocna wyszukiwarka plików rpm.

nie wstawiajcie takich wielkich obrazków w tekst forum. rozjeżdża się wszystko. /w                    

Offline igrok

• +
« Odpowiedź #84 dnia: 2003-12-27 (Sob), 19:34 »
Mortas- musisz jeszcze poczytac o linuxie co moze sprawic ze sobie go odpuscisz, ale widze zapal masz... wiec tak widze ze jeszcze nienatknoles sie na mase linuxowych przypadlosci ktore skutecznie utrudniaja zabaw nim wie chyba bede pieerwszy ktory ci to powie- niema innej \"wyszukiwarki plikow\" to co masz to lopaologiczny instalator paczek rpm do wyszukiwania plikow masz polecenia \"find\",ciekawe co powiesz jak zaczniesz kompilowac z zrodel i ci braknie jakiejs malej gownianej biblioteki (notabene chyba wlasnie natknoles sie na ten problem :P)- wbij sobie do glowki ze linux to tryb textowy, jezeli szukasz darmowy odpowiednik windowsa na stacje robocza to linux jest zlym wyjsciem, niema rownie przyjazdnego uzytkownikowi os na platforma ibm-pc co windows... jezeli niemasz w planach, hakowania/pisania programow/sieciowania to linux to zly wybor choc oczywiscie znajomosc linuxa to zdolnosc z ktorej nalezy byc dumnym... W kazdym razie zapomnij o ixach, malowac czy sluchac muzyki mozesz w windowsie w dodatku o wiele latwiej (robic sztuke dla sztuki niema sensu)- poznawanie linuxa zacznij od wykucia polecen i poznawania budowy- co to znaczy dowiec sie gdzie lezy plik w ktorym zapisany jest twoj ip a potem go zmien/wyedytuj uzywajac najwyzej mc... potem poznaj basha (czy czego tam uzywasz) i naucz sie w nim pisac chocby proste skrypty- jak dojdziesz do tego etapu to mozesz byc pewnym ze za rok bedziesz calkiem niezle znal sie na linuxie...                    

Offline waste

• Magister Cieć
  • Administrator
  • ++++
« Odpowiedź #85 dnia: 2003-12-28 (Nie), 00:05 »
racja. ja też kiedyś bardzo chciałem spróbować, ale windows dla domowego użytkownika jest prostszy, bardziej intuicyjny i wygodniejszy. za to na serwerek linux nadaje się świetnie.
chociaż słyszałem, że open-bsd jest też super.

igrok: nie przeceniaj paczek. w debianie są świetnie zorganizowane, a brakujące biblioteki zostaną dociągnięte i zainstalowane automatycznie.                    

Offline igrok

• +
« Odpowiedź #86 dnia: 2003-12-28 (Nie), 03:08 »
o nie nieprzeceniam paczek, wrecz je uwielbiam uwazam ze to swietne wyjscie z chorej zeczywistosci jakim jest brak standardow w linuxie... o tak mialem kontakt z woodym i uwazam ze to swietny linux min. wlasnie za mozliwosc instalacji zarowno debow jak i rpmow... wedlug mnie debian to najlepsza dystrybucja linuxa... zabawa ze zrodlami jest taka ze jak sie pozna ich ide/funkcjonowanie to topiero zacznie sie powoli jazyc linuxa...
co do bsd to to jednak unix a niemozna zrobic przyjemnego/latwego uzytkowania na podstawach unixa, trzeba wiele zmienic w unixie aby mugl konkurowac z windowsem w kwesti desktopu- strukture katalogow i wprowadzic standardy bibliotek, wymaga to kompromisu ze strony fanatykow wolnego wyboru bibliotek programowania ale mysle ze po takim zabiegu windows zaczol by topniec w oczach...                    

Offline Jarko

• +
« Odpowiedź #87 dnia: 2003-12-28 (Nie), 04:34 »
Przecież wszystko właśnie sprowadza się do tego żeby linux wyparł okna i stał się darmową alternatywą dla domowego użytkownika. Dlatego są ixy i dlatego wszystko z dystrybucji na dystrybucję, z wersji na wersje jest łatwiejsze i mniej czasochłonne. Gdyby w polskich szkołach oprócz nic nie wartościowych zajęć z informatyki (w większości przypadków) były zajęcia z linuxa to z jak najmłodszym dzieciakami to i linux stał by się codziennością. Zauważ że jest on coraz bardziej popularny i częściej zauważany. Coraz więcej gazet o tematyce komputerowej, która do tej pory nie miała tego w swoim zwyczaju zaczyna coraz częściej wspominać o różnych zaletach, wadach i możliwościach wolnego oprogramowania. Chociaż by taki Enter który czytam już od dawana też zaczął powoli zwracać nieśmiało uwagę na linuxa. W ostatnim numerze jest artykuł o Mandraku jego instalacji i użytkowaniu. Skromny bo skromny ale jest Nie chodzi tu o jego zawartość ale o sam fakt tego że jest. Są przecież gazety specjalizujące się w Linuxie, są też książki                    
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota, chociaż co do pierwszego nie mam pewności" - Albert Einstein

Offline waste

• Magister Cieć
  • Administrator
  • ++++
« Odpowiedź #88 dnia: 2003-12-28 (Nie), 12:17 »
no tak, ale jak narazie w tym wyścigu po domowego użytkownika wygrywa wg. mnie windows.

jeśli miałbym wybierać managera x-windows, to chyba najbardziej mi przypadł do gustu KDE, ale zobaczcie znów ile jest tych managerów, a każdy ma oprogramowanie działające tylko dla niego (a jeśli działa na innych to nie jest w pełni funkcjonalne), uważam to za bezsensowne rozdrabnianie.                    

Offline Mortas

• +
« Odpowiedź #89 dnia: 2003-12-28 (Nie), 13:15 »
Dla mnie Linux pod wieloma względami jest nieporównywalnie lepszy od Windowsa. Nie mam raczej zamiaru uczyć się Linuxa na pamięć. DOSa też nie znałem, a na Windzie nie miałem poblemów. Nakładki na Linuxa będą tylko lepsze, a nie gorsze, a na obecnej radzę sobie dobrze. Używam Linuxa jako darmowy odpowiednik Windowsa i nie narzekam.
Kiedy w końcu zaczną robić gry nie tylko na Okna, ale również na Pingwina, Linux będzie lepszy od Windowsa. Niedługo pojawi się w sklepach Postal 2 na Linuxa. Wszystko idzie ku lepszemu ;).                    

Offline Jarko

• +
« Odpowiedź #90 dnia: 2003-12-28 (Nie), 14:47 »
no tak, ale jak narazie w tym wyścigu po domowego użytkownika wygrywa wg. mnie windows.

jeśli miałbym wybierać managera x-windows, to chyba najbardziej mi przypadł do gustu KDE, ale zobaczcie znów ile jest tych managerów, a każdy ma oprogramowanie działające tylko dla niego (a jeśli działa na innych to nie jest w pełni funkcjonalne), uważam to za bezsensowne rozdrabnianie.

Jest tego wszystkiego tyle bo robi go dużo ludzi. Będzie zapewne jakiś standard w którym wszystko będzie tworzone, wtedy docenisz mnogość wyboru jaki możesz dokonać. A okna są popularniejsza dlaczego? Bo sam proces instalacji jak i obsługa Linuxa do niedawna nie należały do najprostszych. Lecz zauważ że wszystko się zmienia i jest coraz bardziej popularny.

Dla mnie Linux pod wieloma względami jest nieporównywalnie lepszy od Windowsa. Nie mam raczej zamiaru uczyć się Linuxa na pamięć. DOSa też nie znałem, a na Windzie nie miałem poblemów. Nakładki na Linuxa będą tylko lepsze, a nie gorsze, a na obecnej radzę sobie dobrze. Używam Linuxa jako darmowy odpowiednik Windowsa i nie narzekam.
Kiedy w końcu zaczną robić gry nie tylko na Okna, ale również na Pingwina, Linux będzie lepszy od Windowsa. Niedługo pojawi się w sklepach Postal 2 na Linuxa. Wszystko idzie ku lepszemu ;).

Ztymi grami to jest tak, mogę się mylić bo dawno nie czytałem nic w tej kwesti, że był jakiśprojekt i pisano cos w rodzaju emulatora pod Linuxa Dzięki za wszystko i którem działac mniały wszystkie gry z okien.                    

Offline Mortas

• +
« Odpowiedź #91 dnia: 2003-12-28 (Nie), 16:59 »

Ztymi grami to jest tak, mogę się mylić bo dawno nie czytałem nic w tej kwesti, że był jakiśprojekt i pisano cos w rodzaju emulatora pod Linuxa Dzięki za wszystko i którem działac mniały wszystkie gry z okien.

Jest emulator gier DOSowych, ale wymaga on conajmniej 400mhz, a gry z Windowsa też da się odpalać na Linuxie i robią to niektórzy. Np. niedawno słyszałe, że ktos odpalił Max Payna na Linuksie. Niestety takie gy chodzą znacznie wolniej na Linuxie, ale już takie gry jak Neverwinter, UT, Kingpin, Quake... z tego co mi wiadomo chodzą normalnie. Będzie dobrze! ;)                    

Offline igrok

• +
« Odpowiedź #92 dnia: 2003-12-28 (Nie), 17:29 »
Z wiekszoscia sie niezgadzam, zreszta po roku przyznacie mi racje ale zajme sie tylko kometazem Mortasa:

Będzie dobrze

Ano niebedzie dobrze... Aby odpalic gr pod linuxem w wiekszosci przypadkow niema problemow- wine odpala wiekszosc windowsowych aplikacji pod linuxem, jak sie przekopjuje dll\'e z windy to tych aplikacji bedzie wiecej ale chodza nieublaganie wolniej niz pod windowsem, zreszta Mortas podal swietny przyklad- gry z dosa na 400ce a co powiecie jak gra wymaga 1.7 he? oczywiscie wina za taki stan zeczy sa producenci ktorzy pisza gry pod windowsa- linux to zupelnie inna \"platforma\" (win z linuxem jedyne co ma wspolnego to tylko to ze oba sa systemami operacyjnymi...), zeby gry chodzily poprawnie trzeba je pisac specjalnie pod linuxa a zadna szanujaca sie firma niezrobi czegos tak glupiego... dopuki linux nieopanuje min 50% domowych desktopow niema co myslec o powaznych grach (tych komercyjnych) dla linuxa a ze w tej formie nigdy nieopanuje to mozecie zapomniec o graniu na linuxie (oczywiscie w takiej formie jak to sie robi na windzie bo wkoncu jest wiele gir pod linuxa ale ich opisow w gazetach nieznajdziecie).
Gdy 4 lata temu zabieralem sie za pingwina mialem takie samo nastawienie jak wy tylko ze od tam tego czasu jedyne co sie zmienilo to odrobine bardziej przyjazniejsze kde i piekniejsze kde i gnom (zreszta wole icewma ale wiekszosc programow chodzi pod kde albo gnomem).
ps. (no to musze skometowac bo sie nieda przejsc kolo tego bokiem): Mortas- fajnie ze nieznajac dosa znasz windowasa ale niezpomnij ze linux to zupelnie inny system tu nietylko musisz wykuc polecenia ale jeszcze umic pisac skrypty conajmniej w bashu a do tego musisz znac polecenia, zreszta nawet jezeli znasz jaki kolwiek jezyk skryptowy to i tak musisz znac polecenia...                    

Offline Xtense

• ಠ_ಠ
  • +++++
  • ಠ_ಠ
« Odpowiedź #93 dnia: 2003-12-28 (Nie), 19:26 »
Igrok-> Myśl przyszłościowo - będziesz niedługo miał swoje standardowe 20GHz i 12 GB Ramu, a wtedy problem znika - ale tylko dla gier dzisiejszych. Poprostu - rozwijamy albo hard, albo soft.                    
"We are the music makers, and we are the dreamers of dreams. Wandering by the lone sea-breakers and sitting by the desolate streams." --Arthur O'Shaughnessy
18:08 - .Ald: nie mam czasu na takie rzeczy
B - Człowiek Który Miał Różowego iPoda

Offline igrok

• +
« Odpowiedź #94 dnia: 2003-12-28 (Nie), 20:18 »
haha ano oczywiscie ale chyba zachowam sobiee ten text bo jak przyjda czssy gdzie 20ghz to standard to ktos powie ze na linuxie smialo mozna odpalic np call of duty tylko ze trzeba bedzie miec 2 gh a ze kazdy juz ma po 20-30 no to niebedzie problemu :D                    

Offline Mortas

• +
« Odpowiedź #95 dnia: 2003-12-28 (Nie), 21:14 »

Ano niebedzie dobrze... Aby odpalic gr pod linuxem w wiekszosci przypadkow niema problemow- wine odpala wiekszosc windowsowych aplikacji pod linuxem, jak sie przekopjuje dll\'e z windy to tych aplikacji bedzie wiecej ale chodza nieublaganie wolniej niz pod windowsem, zreszta Mortas podal swietny przyklad- gry z dosa na 400ce a co powiecie jak gra wymaga 1.7 he? oczywiscie wina za taki stan zeczy sa producenci ktorzy pisza gry pod windowsa- linux to zupelnie inna \"platforma\" (win z linuxem jedyne co ma wspolnego to tylko to ze oba sa systemami operacyjnymi...), zeby gry chodzily poprawnie trzeba je pisac specjalnie pod linuxa a zadna szanujaca sie firma niezrobi czegos tak glupiego...

Czasy jak i Linux się zmieniają. Co powiesz na to:

Niebawem na półki sklepowe wędruje Postal 2, który był krytykowany za ogromne wymagania sprzętowe? Już jest do ściągnięcia w sieci. Chodzi równie płynnie jak na Windzie.

Neverwinter Nights już od nowości miał możliwość odpalenia na Linuxie. Jedynie zainstalować trzeba na Windowsie. Również nie wymaga 5 krotnie szybszego kompa jak w przypadku emulatora do gier DOSowych.

Linux zastępuje Windowsa coraz większemu gronu ludzi, a szanse na opanowanie wysokiego procentu komputerów, co zachęciło by poducentów do wydawania gier również na Linuxa pokładam w organizacjach i firmach, które coraz częściej wybierają Linuxa - lepszy i darmowy program.                    

Offline igrok

• +
« Odpowiedź #96 dnia: 2003-12-28 (Nie), 21:52 »
quote]
Czasy jak i Linux się zmieniają. Co powiesz na to:

Czasy tak linux nie, od 4 lat sie nic niezmienilo w kwesti gier na linuxa

Niebawem na półki sklepowe wędruje Postal 2, (...)
Neverwinter Nights już od nowości miał możliwość odpalenia na Linuxie. (...)

Wymieniles 2 gry dodajmy do nich, no powiedzmy jeszcze 10 (choc przesadzilem ale niech bedzie) to mamy zaledwie ok 12 tytulow w skali 1.5 roku- czyli cholernie marnie, pozatym te gry niezostaly specjalnie napisane dla linuxa a jedynie troszke przerobione (cos na wzor pecza) a ze chodza plynnie to tylko dzieki rewelacyjnemu kodowi linuxa. Jednak ze wiekszosc gier nalezalo by przerobic conajmniej w 50 % by dobrze chodzily pod linuxem... pozatym jesli porownasz legalnych graczy np postala odrazu zobaczysz ze ci na linuxie nieprzewazaja ba to maly procent... zadna firma niewywali kasy na rownolegle prace na pisanie gry na 2 platfory- win i linux, zreszta teraz nawet win-pc jest w odwrocie bo konsole rzadza, teraz trzeba sie cieszyc jezeli cokolwiek zrobia dla pc..

Linux zastępuje Windowsa coraz większemu gronu ludzi,

Tak, np urzedy wielu miast przechodza na linuxa ale jezeli chodzi o desktopy to, windows rzadzi niepodzielnie a za sprawa xp linux jest w odwrocie, tzn nigdy niebyl w natarciu ale juz niema szans na zdobycie wiecej niz 10%...

które coraz częściej wybierają Linuxa - lepszy i darmowy program.

No jasne ze firmy wybieraja pingwina ale to nieone decyduja o sprzedazy gier...

Linux to swietny system ale nie do domowej zabawy... ci ktorzy pc uzywaja do gg/irca/www/poczty i pisani mogli sie przestraszyc nalotow policji i przejsc na linuxa :P i niebeda nazekac :P niestety t same zeczy mozna latwiej robic w windowsie no i mozna pograc, nawet do malej domowej sieci lepszy jest windows bo latwiejszy a i sa aplikacje sieciowe jak np winroot ktore dzialaja szybciej niz linux... Mortas jezeli przeszedles na linuxa to bardzo dobrze im dluzej bedziesz nanim siedzial tym lepiej, znajomosc linuxa moze ci sie przydac w przyszlosci zwlaszcza jezeli wiarzesz przyszlosc z informatyka (ba tacy ludzie musza brac sie za linuxa jak najszybciej) ale zrozum linux nigdy niebedzie systemem dla \"zwyklego domu\" im bardziej bedziesz poznawal jego budowe tym szybciej dowiesz sie dlaczego... tak nawiasem mowiac pomimo dominacji linuxa na rynku sieciowym to windows i tak si lepiej tam trzyma niz linux w rynku domowych stacji roboczych...                    

Offline Mortas

• +
« Odpowiedź #97 dnia: 2003-12-28 (Nie), 23:06 »

Wymieniles 2 gry dodajmy do nich, no powiedzmy jeszcze 10 (choc przesadzilem ale niech bedzie) to mamy zaledwie ok 12 tytulow w skali 1.5 roku- czyli cholernie marnie(...)

Zawsze to jakiś postęp. Zauważ, że te 2 gry wyszły w nie wielkim odstepie czasu, czyli może zwiastują początek wydawania gier na Linuxa? Hehe ;)

zadna firma niewywali kasy na rownolegle prace na pisanie gry na 2 platfory- win i linux, zreszta teraz nawet win-pc jest w odwrocie bo konsole rzadza, teraz trzeba sie cieszyc jezeli cokolwiek zrobia dla pc..

Gier na PC i konsole wychodzi tyle samo, a przepowiednia, że konsole pobiją komputery i nastapi rozdział - komputery na programy, konsole do gier (co by oznaczało koniec Windowsa ;) ) istnieje od samego początku konsol. Co prawda czasami zdaża się, że jakaś gra wyjdzie wcześniej na konsole, ale tylko jak Bill Gates zapłaci firmie, a nie z powodu małej opłacalności wydawania jej na PC. Również istnieją serie gier i gry ukazujące się tylko na konsole, ale tyle samo jest wychodzących tylko na PC.

Linux to swietny system ale nie do domowej zabawy... ci ktorzy pc uzywaja do gg/irca/www/poczty i pisani mogli sie przestraszyc nalotow policji i przejsc na linuxa :P i niebeda nazekac :P niestety t same zeczy mozna latwiej robic w windowsie no i mozna pograc, nawet do malej domowej sieci lepszy jest windows bo latwiejszy a i sa aplikacje sieciowe jak np winroot ktore dzialaja szybciej niz linux...

Linux jest o niebo lepszy przedewszystkim dzięki dużej liczbie lepszych jakościowo i posiadających więcej funkcji programów. Szybciej chodzi komputer. Nie wyskakują rządania o rejestrację, uaktualnienia itp. Nie trzeba szukać cracków. Jeśli używać by Windowsa legalnie, musilibyśmy kupować każdy pogram osobno, nawet MS office! Adobe Photoshop, który jest na poziomie darmowego GIMPa kosztuje kilka tysięcy złotych. Zostawić Winde samą połączoną z internetem na pięć minut kończy się informacją o przekazaniu przez Windows informacji o nielegalnym oprogramowaniu FBI . :bigla:  Pozatym na Windowsie byłem co chwilę atakowany przez wirusy i trojany, a na Linuxie jest 100x lepiej.                    

Offline waste

• Magister Cieć
  • Administrator
  • ++++
« Odpowiedź #98 dnia: 2003-12-29 (Pon), 12:23 »
Gier na PC i konsole wychodzi tyle samo, a przepowiednia, że konsole pobiją komputery i nastapi rozdział - komputery na programy, konsole do gier (co by oznaczało koniec Windowsa ;) ) istnieje od samego początku konsol.
może ale zapominasz, że dzisiejsza przeciętna gra na PC to \"konwersja\" z konsoli. nie rozumiesz tego? gry nie są pisane pod PC, są pisane pod konsolę i potem zmienione nieznacznie, żeby gracze PC też nie czuli się pokrzywdzeni.

dlaczego nie będzie gier na linux\'a? dlatego, że dostęp do zasobó komputera jest cholernie utrudniony, nie ma zunifikowanych sterowników, duża część oprogramowania sprzętowego to robota wielu zapaleńców, z których każdy zabrał się do problemu od innej strony. co prawda wyłaniają się powolutku jakieś standardy ale poprawne skonfigurowanie karty graficznej i muzycznej (mówię o tych nowszych) graniczy czasami z cudem, że nie wspomnę o uzyskaniu wszystkich efektów dzisiejszej myśli technologicznej (sterowniki do linux\'a są daleko w tyle).
każdy linux, to w zasadzie inna konfiguracja sprzętowa. nie istnieje żaden systemowy pośrednik między sprzętem a aplikacjami... może jakby ktoś napisał odnośnik bibliotek DirtectX...

Offline Mortas

• +
« Odpowiedź #99 dnia: 2003-12-29 (Pon), 14:04 »
może ale zapominasz, że dzisiejsza przeciętna gra na PC to \"konwersja\" z konsoli. nie rozumiesz tego? gry nie są pisane pod PC, są pisane pod konsolę i potem zmienione nieznacznie, żeby gracze PC też nie czuli się pokrzywdzeni.

Ja to widzę inaczej. Mi taki stan rzeczy jak najbardziej odpowiada. Gry na PC wychodzą nieco później, lecz są bardziej dopacowane i mają lepszą grafikę. Pozatym większość graczy (pzynajmniej w Polsce) to PCtowcy o czym świadczy przewaga pism komputerowych od konsolowych.

Być może obienie gier na Linuxa jest trudne i nieopłacalne, ale zawsze żyłem i żyć będę nadzieją. Mam nadzieję, że kiedyś wydawanie gier na Linuxa będzie na porządku dziennym :) . Życzmy sobie tego.                    

Offline waste

• Magister Cieć
  • Administrator
  • ++++
« Odpowiedź #100 dnia: 2003-12-29 (Pon), 14:57 »

Ja to widzę inaczej. Mi taki stan rzeczy jak najbardziej odpowiada. Gry na PC wychodzą nieco później, lecz są bardziej dopacowane i mają lepszą grafikę. Pozatym większość graczy (pzynajmniej w Polsce) to PCtowcy o czym świadczy przewaga pism komputerowych od konsolowych.
nie rozumiesz. te gry wcale nie są ulepszane. twórcy na siłę próbują przetransportować pomysły które dobrze się sprawdzają na konsolach do komputerów PC, a tam one nie muszą się sprawdzać tak dobrze. na PC mamy mysz i klawiaturę, to dlaczego coraz więcej gier narzuca mi PADowy sposób sperowania akcją? bez sens...

no... ale odbiegamy od tematu linux\'a...

Offline Mortas

• +
« Odpowiedź #101 dnia: 2003-12-29 (Pon), 19:40 »
Nie zauważyłem, by w coraz więcej gier było nie wygodnie, niezręcznie grać na klawiaturze. Za to konsolowcy z pewnością odczuwają brak klawiatury i myszki w chociażby grach FPP, których jest coraz więcej. Nawer PG teaz także są w FPP. Dopóki w konsolach standardem nie będzie klawiatura i mysz nie ma się co martwić.

Producenci gier z pewnością ulepszają je przenosząc z konsoli na PC. Nie zdarzyło się jeszcze chyba, by konsolowa wersja miała lepszą grafikę. PCowa ma zawsze mniej błędów i lepszą grafikę (zdarzają się wyjątki).                    

Offline waste

• Magister Cieć
  • Administrator
  • ++++
« Odpowiedź #102 dnia: 2003-12-30 (Wto), 11:30 »
tak, szczególnie Halo ulepszyli. o czym my w ogóle rozmawiamy.                    

Offline Mortas

• +
« Odpowiedź #103 dnia: 2003-12-30 (Wto), 12:50 »
Ach te wyjątki... :D Halo z pewnością ulepszyli, ale mało, więc jest to wyjątek. Takie wyjątki to przez Billa Geja, który płaci, by na jego konsole były hity na wyłączność (przez pewien okres ;) ). Przecież gdyby nie HALO sprzedaż X-boxa była by o wiele mniejsza. To była największa broń tej konsoli. Wręcz symbol X-boxa.                    

Offline igrok

• +
« Odpowiedź #104 dnia: 2003-12-30 (Wto), 15:23 »

dlaczego nie będzie gier na linux\'a? dlatego, że dostęp do zasobó komputera jest cholernie utrudniony, nie ma zunifikowanych sterowników, duża część oprogramowania sprzętowego to robota wielu zapaleńców, z których każdy zabrał się do problemu od innej strony. (...)

No wreszcie bo myslalem ze tylko ja zauwazylem ze linux to niesystem do grania a gry na pc sa w odwrocie...

Prostota linuxa- ze linux idzie na przeciw uzytkownikonm poprzes upraszczanie go... to tezy  istnie lolowe, myslisz ze jak pzainstalowales mdk, ze mdk ma piekny instalalator to znak ze linux wychodzi na przeciw zwyklym userom- w zyciu, zainstaluj debiana albo przynajmniej pld to pogadamy bo jakbys niewiedzial prawdziwy linux to nie mdk czy rh (ponoc ma byc komercyjny-ehh)... fajnie ze uczysz sie linuxa a mdk to swietny wybor na poczatek ale linux to nie \"drejki\", a wiesz dlaczego? bo linux to wrecz nieograniczony system w 100% konfiguralny a zokienek tego niezrobisz, ofszem fajnie kiedy autoamtycznie matuja sie partycje czy tcpip sie automatycznie wlancza ale z czasem zobazysz jak ubogie st okienka linuxie... z 2 strony skoro ktos kozysta tylko www i jakiegos tam gg smialo moze siedziec na mdk przynajmniej niemusi sie bac ze mu policja wjazd zrobi a jak sie zepsuje to bedzie problem bo reinstalacja moze niewystarczyc... tak obiektywnie zecz biorac to chyba ten windows ma cos w sobie skoro tylu ludzi go instaluje, tylko niemowcie ze mikrosoft jest bogady i kazdemu karze bo to bez sens- czy ktos wam wmusza taki system?

Mortas- posluchaj chlopie bo waste dobrze ci mowi, pozatym moglbys polaczyc fakty ze jak waste ja i inni tu co sie wypowiadali maja linuxa i zniego kozystaja a mowia ze ani linux nie pobije windowsa jezeli chodzi o ilosc stacji roboczych a i ze gier na konsole jest wiecej - to skoro to mowia linuxiaze to chyba z kads to wzieli...
co do stwierdzenia dlaczego niema i niebedzie gier na linuxa poza kilkoma wyjatkami w roku to waste pieknie to wyjasnil w poscie o standardach itp... co do konsol- Mortas od kiedy ty masz pc? ty sie interesowac rynkiem gier to zaczoles wczesniej niz miesiac temu? Jeszcze mone 1.5 roku temu mozna bylo powiedziec ze pc idzie swoja droga a konsole swoja ale nie teraz, przewaga konsoljest druzgocaca i mowie to ja jako wielki zwolennik pc i wrog konsol... argoment o tym ze gry na konsole sa zarowno niedopracowane jak i maja gorsza grafike to chyba wyciagnoles z pod poduszki razem z swiatecznymi prezetami- o ile grafika bedzie gorsza ale dopiero gdy wyjdzie doom3 pozatym konsole maja cos co pc nigdy niemial- plynnosc grafiki. Co do niedopracowania to powiem tak- slyszales kiedys o peczu na konsole albo otym zeby jakas gra na pc niemiala pecza?... Halo to rewelacyjny przyklad zarowno na zjebanie gry na pc (to nie wyjatek jak mowisz masa gier wychodzaca na pc ma powazne niedociagniecia- tak jest od dawna) jak i na to ze halo 1 jak i 2 wyszlo najpierw na konsole a przeciez to gry fpp ktore to przeciez byly domena pc... na konsole sa i myszy i klawiatory itp gadzety ale oni nadal graja na padach i to zarowno w fpp jak i rtsy- mnie to terz boli zwlaszcza po tym co zrobili z falloutem ale taki jest fakt...

Ciekawe kiedy admin wywali nasze posty pod pretekstem- nie na temat :D ?                    

Offline Mortas

• +
« Odpowiedź #105 dnia: 2003-12-30 (Wto), 17:36 »
halo 1 jak i 2 wyszlo najpierw na konsole a przeciez to gry fpp ktore to przeciez byly domena pc...

Jak już mówiłem Halo to gra reprezentacyjna X-boxa. Pozatym zauważcie, że na konsole wychodzi więcej gier, ale np: na PS wychodzą inne niż na X-boxa. Na wszystkich konsolach na pewno jest ich więcej niż na PC, ale na pojedyńczych konsolach jet ich mniej. Pozatym po kilku latach wychodzą emulatory. Pozatym wychodzą z pierwsze na konsole, więc z większą ilością błędów. Konsole nigdy nie zwycieżą z PC!

Jesteście okropnymi... optymistami :D. Mandrake ma zamiar stać się konkurencją Windowsa. Popularyzacja Linuksa, a co za tym idzie - komercjalizacja to tylko kwestia czasu. Chociaż, że są to bardzo złe rzeczy i na pewno popsują klimat świata Linuksa.                    

Offline igrok

• +
« Odpowiedź #106 dnia: 2003-12-30 (Wto), 20:29 »

Jak już mówiłem Halo to gra reprezentacyjna X-boxa.

no i co z tego wazne ze sie sprzedala i co gorsza to fpp czyli gra ktora niesparwdzala sie do tej pory na konsole

Pozatym zauważcie, że na konsole wychodzi więcej gier, ale np: na PS wychodzą inne niż na X-boxa.
Na wszystkich konsolach na pewno jest ich więcej niż na PC, ale na pojedyńczych konsolach jet ich mniej.

ale niezawsze poztym to niema znaczenia wazne ze jednak sie lepiej sprzedaja niz na pc a to sie dla producetow liczy...

Pozatym po kilku latach wychodzą emulatory.

i co z tego nawet jak wyjdzie emulator xboxa za rok to to niezwiekszy sprzedazy pc. itp pozatym ilu kozystalo z obecnych emulatorow? -niewiele... a tak wogole jezeli juz wyjdze emulator to dla windowsa a nie na linuxa...

Pozatym wychodzą z pierwsze na konsole, więc z większą ilością błędów.

niewiem co ty nazywasz bledem gry ale dlamnie to jest cos co niepozwala grac lub utrudnia ta gre, np. zawiesza sie, dzwiek sie niewlancz itp... jezeli ty tez tak nazywasz \"blad\" to masz problem bo gry na konsole ani niepotrzebuja peczy no i chodza owiele plynniej...

Konsole nigdy nie zwycieżą z PC!

To zalezy w czym. Rynek gier na pc nadal jest wielki i spewnoscia niezniknie, nadal beda wychodzic gry na pc ale owiele mniej niz na konsole a polowa z tych co wyjda to beda wersje z konsol-tak jest taniej... w innych pkt. pc rzadzi i bedzie rzadzic ale niekazdy ma ambicje byc adminem wielu chce tylko pograc- takich jest wiecej i to dlanich sa robione gry...

Jesteście okropnymi... optymistami :D.

Nie jestesmy realistami, jak poznasz linuxa z innej strony niz kde i kilka okienkowych ustaawien to dolaczysz do naszego grona :D

Mandrake ma zamiar stać się konkurencją Windowsa.

hahah a kto tak powiedzial, zreszta ambicje/checi moze miec kazdy- niezabronie ci przeciez mazyc o karierze astronalty czy mistrza szachowego... jezeli mdk oficjalnie i naprawde ma takie ambicje to radze ci sprzedac ich akcje bo dlugo niepociagna... :D

Popularyzacja Linuksa, a co za tym idzie - komercjalizacja to tylko kwestia czasu. Chociaż, że są to bardzo złe rzeczy i na pewno popsują klimat świata Linuksa.

a slyszal ty kiedy o licencjach open sors (gnu, bsd itp)- poczytaj o tym a potem sie jeszcze raz zastanow nad tym...                    

Offline Mortas

• +
« Odpowiedź #107 dnia: 2003-12-31 (Śro), 11:30 »

a slyszal ty kiedy o licencjach open sors (gnu, bsd itp)- poczytaj o tym a potem sie jeszcze raz zastanow nad tym...

hehe nie słyszałem. A co to?  :lol:  W każdym razie Linux już jest skomercjalizowany, a większa komecjalizacja to tylko kwestia czasu.

Mandrake 9.2 spokojnie może konkurować z Windowsem.

Mam na Auroxa CD z grami, z którego odpala się komp. Jak na konsoli, nie trzeba instalować gier. Kiedy uruchomisz z tego CD komputer możesz odpalać różne gry, od RTSów po RPG, logiczne, karate itp. Są nawet niezłe pod względem grafiki, a rewelacyjne pod względem gywalności. Jeśli takich CD będzie więcej to i z pod względem gier Pingwin przegoni Windowsa.

Na Linuksie jest możliwe wszystko to co na Windowsie, to dlaczego Linuks miałby nie konkurować z Windą?

Ale to tylko moje przewidywania. Wy pewnie myślicie inaczej. Ja i tak mam nadzieję, że Linuks powali Windowsa. Jak będzie? Pożyjemy zobaczymy :).                    

Offline ignus

• DKMiści
  • +++
« Odpowiedź #108 dnia: 2004-01-24 (Sob), 22:53 »
linux to system niszowy. i nie zapowiada sie, aby linux powalil windoze. pamietaj, ze windoza jest robiona dla mas, jest banalna w instalacji, konfiguracji i eksploatacji. tu z linuksem gorzej. wiele ludzi wrecz boi sie trybu konsoli, instalacja jest dluga i trzeba umiec to skonfigurowac (nie wspominam tu o koniecznosci instalacji lat na kernela w celu instalacji sterownikow nVidii). poza tym nie wiem czy komukolwiek z moich kumpli-linuksiarzy udalo sie np. w Slackwarze 9.1 poprawnie zainstalowac drukarke. poza tym na Linuksie juz nie odpalisz appow windowsowych. no wlasnie, jednak pozostaje Wine. Wine, ktory kompiluje sie bardzo dlugo i z ktorego trzeba umiec korzystac. ja nie mam niestety czasu na uczenie sie linucha, pomimo mojego bardzo pozytywnego nastawienia do tego systemu. lubie go, ale nic poza tym. zgoda, jest stabilniejszy, bezpieczniejszy, fajna sprawa, ze moze byc zalogowanych do szesciu uzytkownikow itp. ale nie uda mu sie (przynajmniej w najblizszym czasie) pobic windowsow. wiele ludzi jest zbyt przyzwyczajonych do windozy, sporo osob po prostu nie wie, ze cos takiego jak Linux w ogole istnieje. w ogole nie wiedza, ze jest cokolwiek innego poza windowsami.
a, jesli nie wiecie, jak wspominalem wczesniej, jestem uzytkownikiem Slackware 9.1.                    

Offline waste

• Magister Cieć
  • Administrator
  • ++++
« Odpowiedź #109 dnia: 2004-01-28 (Śro), 13:13 »
w nowej dystrybucji Debiana podczas instalacji system sam będzie wykrywał podpięty sprzęt. podobnież ma to być \"4click instalation\". ;D
no, zobaczymy co z tego ciekawego wyjdzie...                    

Offline SeeM

• +
« Odpowiedź #110 dnia: 2004-01-28 (Śro), 15:32 »
właściwie to już działa - masz przykład Knoppix\'a i jest to do uruchomienia 0-click system (tylko jeden enter)                    
emerytowany skryba BCK
Secondary Electron Emission Mass Spectroscoper

Offline Kokos

• Jesteśmy Debilem
  • ++
  • Positive!
Odp: ..::[LINUX]::..
« Odpowiedź #111 dnia: 2009-04-18 (Sob), 13:42 »
Wiekopomna chwiła.. jak bozie kocham..

<Kokos> łał
<Kokos> zezenanie PIT37 przeslane netem
<Kokos> i to spod linuksa
<Kokos> nie myslalem ze do tego dojdzie :)

Offline Xtense

• ಠ_ಠ
  • +++++
  • ಠ_ಠ
Odp: ..::[LINUX]::..
« Odpowiedź #112 dnia: 2009-04-18 (Sob), 14:08 »
:roll:
"We are the music makers, and we are the dreamers of dreams. Wandering by the lone sea-breakers and sitting by the desolate streams." --Arthur O'Shaughnessy
18:08 - .Ald: nie mam czasu na takie rzeczy
B - Człowiek Który Miał Różowego iPoda