Autor Wątek: ..::[LINUX]::..  (Przeczytany 16314 razy)

Offline Jarko

• +
..::[LINUX]::..
« dnia: 2003-04-04 (Pią), 10:53 »
Więc tak, jako początkujący użytkownik linuxa mam kilka pytań. :)
1. Jaka dystrybucja dla raczkującego użytkownika i dlaczego?
2. Jak dystrybucja w ogóle i dlaczego?

To na razie dwa takie proste pytanka :D Powiem że zajadałem się Linuxem i pewnie będę więcej pytań zadawał i mam nadzieję że nie pozostaną bez odpowiedzi :D Chyba że mnie szlag trafi tak jak to miało miejsce wczoraj jak walczyłem z instalacją KADU przez 3 godziny i nic nie wywalczyłem, po prostu wielki LOL :)
Aha zainstalowałem sobie red hata 8.0
Przypomniało mi się właśnie że mam jeszcze jedno pytanie :)
3. Czy red hat jest płatny czy nie?
Bo w zasadzie ze strony red hata za darmo go nie ściągniesz. A pytam dlatego że chciałem ściągnąć uaktualnienia a żeby to zrobić trzeba się zarejestrować. Ja mam go ściągniętego z jakiegoś serwera.
Będę bardzo wdzięczy za odpowiedzi.                    
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota, chociaż co do pierwszego nie mam pewności" - Albert Einstein
aka Yoda było minęło :)

Offline Simon

• +
« Odpowiedź #1 dnia: 2003-04-05 (Sob), 09:16 »
1 Knoppix 3.0
-bo dają go do PC Worlda (czy jakoś tak)
-wizualnie podobny do windows, więc dla większości prostszy przez to w obsłudze.

Więcej nie powiem bo mam go od dwóch dni i sam mało wiem.

3. W zasadzie jest za darmo, ale mogą prawdopodobnie chcieć kasę za usługę. :-D
A do aktualizacji trzeba mieć szybkie łącze i dobrą znajomość z linuxem, więc nie polecam zaczynać od tego.                    

Offline Jarko

• +
« Odpowiedź #2 dnia: 2003-04-07 (Pon), 19:52 »
No nie czy nikt tu nie używa linuxa? :(
Powiem jakie są moje odczucia po mniej więcej tygodniu użytkowania red hata:
Gdyby nie gry i kilka programów dla których jeszcze nei znalazłem zamiennika prawdopodobnie bardzo żadko zaglądał bym do windozy

BTW: Liczyłem ze Jay będzie się tu udzielał, bo z rozmów które prowadziłem z nim na FTS  wynikało że jest dość mocno zoriętowany w temacie. Zawiodłeś mnie :D                    
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota, chociaż co do pierwszego nie mam pewności" - Albert Einstein

Offline josh

• DKMiści
  • +
« Odpowiedź #3 dnia: 2003-04-07 (Pon), 21:04 »
Ja miałem przez pewien okres Linuxa Madrake\'a 8.1. Podobno jest to jedna z łatwiejszych w  obsłudze dystrybucji Linuxa. Ale i tak chyba neico za trudna dla mnie :) W sumie to brakuje mi kilku programów i ciężko było mi sie przestawić na jego obsługę i skasowałem go, ale zastanawiam się czy nie zainstalować go spowortem... Może to mnie zmotywuje nieco do działania... :)                    
"...chociażbym chodził ciemną doliną zła się nie ulęknę..."
S.P.P.U.F. || Jedi Temple || D.K.M. || Bloody Beets Clan
BBC Lives! Stay Tuned! Reactivation will come!

Offline JayZeus

• +
« Odpowiedź #4 dnia: 2003-04-07 (Pon), 21:43 »
Do nauki najlepszy jest Red Hat lub Mandrake (ja lubie ten drugi).  Jak się już zaprawisz, to polecam Gentoo lub Linux from Scratch :-D                    
Ja was kurwa schłopię!!!

Offline Jarko

• +
« Odpowiedź #5 dnia: 2003-04-08 (Wto), 11:47 »
Miałem też przez chwilęmandraka ale coś chyba mnie nie lubił więc się go pozbyłem. Obecnei szalee na RH8
Udało mi się uruchomic divxy i filmy w formacie mov :) Dzisiaj będe pracował nad mp3 bo coś mi do tej pory nie szło :(                    

Offline sah

• Administrator
  • ++++
« Odpowiedź #6 dnia: 2003-04-08 (Wto), 12:23 »
Ja też myślałem o instalacji Linuxa, ale wolałbym nie rezygnować z kompatibilnej ze wszystkim Windozy. Czy mogę zainstalować Linucha np. da partycji D? Czy takie rozwiązanie jest wogóle w miarę efektywne?                    

Offline josh

• DKMiści
  • +
« Odpowiedź #7 dnia: 2003-04-08 (Wto), 14:27 »
Tak, można normalnie zainstalować Windowsa i Linuxa na osobnych partycjach i przy uruchamianiu kompa wybierasz, który z systemów chcesz uruchomić. Hm zależy co masz na myśli rozwiązanie efektywne... Ale moim zdaniem tak.                    
"...chociażbym chodził ciemną doliną zła się nie ulęknę..."
S.P.P.U.F. || Jedi Temple || D.K.M. || Bloody Beets Clan
BBC Lives! Stay Tuned! Reactivation will come!

Offline JayZeus

• +
« Odpowiedź #8 dnia: 2003-04-08 (Wto), 18:57 »
Tylko trzeba uwarzać coby nie zjerdolić MBR....                    
Ja was kurwa schłopię!!!

Offline waste

• Magister Cieć
  • Administrator
  • ++++
  • <tu wpisz jakiś mroczny tekst>
« Odpowiedź #9 dnia: 2003-04-09 (Śro), 10:24 »
jak używasz lilo to się nie da raczej. co do dystrybucji: zależy czego wymagasz. ja używam debiana, przede wszystkim dlatego że ma apt-get i łatwy system instalacji pakietów, wpisujesz tylko czego szukasz i się instaluje. proste. niestety z x-windows mam małe doświadczenie, używam linuxa głównie jako serwer sieciowy. ;)

a ktoś używał może pdl? warto? czym się różni od zachodnich dystrybucji (oprócz bociana w logo ;P)
waste / marti.presents.pl / proud member of SPPUF! / Zakon Entombedian walczy!

Offline JayZeus

• +
« Odpowiedź #10 dnia: 2003-04-09 (Śro), 16:20 »
jak używasz lilo to się nie da raczej(...)

No właśnie o tym mówie.  Jak się zjerdoli LILO (lub grub) to się zjerdoli mbr.  Może trudno to zrobić w RH lub Mandrake, gdzie jesteś trzymany za rączkę, ale w takich dystrybucjach jak Gentoo, o to bardzo łatwo.                    
Ja was kurwa schłopię!!!

Offline Jarko

• +
« Odpowiedź #11 dnia: 2003-04-10 (Czw), 11:38 »
Ja za pierwszym razem jak instalowałem linuxa rozwaliłem MBR i miałem troszkę problemów. Ale za drugim razem, jak wiadomo człowiek uczy się na błędach, zrobiłem sobie dyskietkę startową linuxa. Teraz jak chcę odpalić red hata po prostu ją wkładam i luzik. Może nie jest to rozwiązanie najwygodniejsze, ale na pewno bezpieczne. Oczywiście ma to sens przy większej ilości OSów na kompie, bo jak się ma tylko linuxa to w zasadzie nie ma problemu.

Aha mam kolejne pytanko :D
Jak odpalić te cholerne mp3, bo jakoś mi się nie udaje :( Odpaliłem divxy i mov a mp3 nie mogę :(                    

Offline sah

• Administrator
  • ++++
« Odpowiedź #12 dnia: 2003-04-10 (Czw), 12:33 »
Hmmm
1. Co to MBR?
2. Co to LILO?                    

Offline waste

• Magister Cieć
  • Administrator
  • ++++
« Odpowiedź #13 dnia: 2003-04-10 (Czw), 16:46 »
Master Boot Record - miejsce na dysku gdzie zapisane która partycja zawiera system, a co za tym idzie jest rozruchowa (definicja szyta bardzo grubymi nićmi, ale nie sposób nie zrozumieć ;P). jak kożystasz z boot loaderów (masz więcej systemów na dysku) to właśnie zwykle modyfikują one MBR.

LInuxLOader - linuxowy boot loader. oprócz partycji, można wybrać również obraz jądra który ma się załadować, więc można de facto odpalić wiele wersji systemu z jednej partycji. oczywiście inne systemy na innych partycjach również da się uruchomić. ja właśnie w tego używam, mam lin+winxp.

Jay: o czym Ty mówisz? przecież lilo nie pozwala zapisać MBRa jakimiś śmieciami, co najwyżej możesz doprowadzić do sytuacji w której nie da się rozruszać systemu, wtedy zawsze pomaga rescue fdd (o ile się ma ;P jak nie to z sieci można ściągnąć), ale MBR jako takiego nie uszkodzisz raczej.

Offline JayZeus

• +
« Odpowiedź #14 dnia: 2003-04-10 (Czw), 19:26 »
Jeśli dobrze przeczytasz, chodziło mi, że MBR się może zwalić kiedy zwali się i LILO, a nie, że jakieś śmieci się tam zagnieżdża.  W pracowni mieliśmy wiele przypadków, gdzie nawet dyskietka nie pomogła, więc wszystko się może zdażyć...

Na tej stronce masz kilka przykładów co się może stać źle z mbr

http://www.idonics.com/docs/lx_wrong.htm                    
Ja was kurwa schłopię!!!

Offline Jarko

• +
« Odpowiedź #15 dnia: 2003-04-12 (Sob), 02:58 »
Dwie sprawy:
Pierwsza to jak uruchomić dzwięk w plikach *.mov (quicktime)? Obraz jest a dzięku jak nie było tak nie ma. W avi i mpg dzwięk mam.
Druga to szukam programu do tworzenia stron www, najlepiej jakiś graficzny (WYSIWYG) edytor bo notatnik jakoś mnie nie rajcuje :)

BTW: W końcu ruszyły mi mp3 :) przez co linux stał się dla mnie systemem prawie idealnym :) i jeszcze troszkę a idealny będzie :D                    

Offline tymbeer

• +++
« Odpowiedź #16 dnia: 2003-04-12 (Sob), 03:08 »
Może się wtrącę, ale dla takiego lamera jak mnie Linux to \"czarna magia\".
Tylko no właśnie.
Czy wam też pod linuxem strony szybciej chodzą?

Jedyne co mi się tam podoba to to ze się qrde nie wiesza jak winda. :D
No i jakość dzwięku :D :D                    
...

Offline JayZeus

• +
« Odpowiedź #17 dnia: 2003-04-12 (Sob), 04:21 »
Dwie sprawy:
Pierwsza to jak uruchomić dzwięk w plikach *.mov (quicktime)? Obraz jest a dzięku jak nie było tak nie ma. W avi i mpg dzwięk mam.

Poszukaj może tutaj: http://heroinewarrior.com/quicktime.php3

Poszukaj także na stronach www.tldp.org - i pogrzeb w sekcjach HOWTO\'s - jest tam też dużo po polsku.  Napewno coś tam znajdziesz.                    
Ja was kurwa schłopię!!!

Offline Jarko

• +
« Odpowiedź #18 dnia: 2003-04-12 (Sob), 12:29 »
Może się wtrącę, ale dla takiego lamera jak mnie Linux to \"czarna magia\".
Tylko no właśnie.
Czy wam też pod linuxem strony szybciej chodzą?

Jedyne co mi się tam podoba to to ze się qrde nie wiesza jak winda. :D
No i jakość dzwięku :D :D

Hmmm... ja jakoś szczególnej różnicy w ładowaniu stron nie zauważyłem, ale łącze mam dość szybkie więc to może dlatego. To w zasadzie zależy też od rodzaju przeglądarki jaką się używa. Ja mam Mozillę Wer. 1.4a bodajże.

Jakoś dźwięku jest chyba niezależna od tego pod jakim OSem się ją odtwarza tylko od użytej kompresji więc w zasadzie nie powinno być jakiejś znaczącej różnicy, ale będę musiał to jeszcze zbadać :D

Co do stabilności to jest bez porównani do Windy która potrafiła co „piętro stawać w murach”  :D

Dla manie linuxa to też w zasadzie jeszcze czarna magia ale po woli się go uczę i co najważniejsze z każdym dniem bardziej mi się podoba i coraz ciężej przesiąść się chociaż na chwilę na win :)

Dwie sprawy:

Poszukaj może tutaj: http://heroinewarrior.com/quicktime.php3

Poszukaj także na stronach www.tldp.org - i pogrzeb w sekcjach HOWTO\'s - jest tam też dużo po polsku.  Napewno coś tam znajdziesz.

Dzięki, mam nadzieję że mi to pomoże.                    

Offline tymbeer

• +++
« Odpowiedź #19 dnia: 2003-04-12 (Sob), 13:56 »
Przeglądarkę mam tą samą, czyli Operę.
I jest szybciej.
Ja się na tym nie znam. :D

Co do jakości dźwięku, to tam jest o wiele lepszy niż w windowsie.
Może jak macie lepsze karty to tego nie słychać, ale ja mam jakiś badziew za 50 zł. :D                    
...

Offline Jarko

• +
« Odpowiedź #20 dnia: 2003-04-14 (Pon), 19:54 »
Nie mam siły już do tego quicktime :D jak bym nie robił i tak nie chce działać :) Musze to na jakiś czas odstawić i zabrać się za to kiedy indziej.
Kolejnym krokiem jest zaktualizowanie KDE :D Zobaczymy co zwalę tym razem :D                    

Offline JayZeus

• +
« Odpowiedź #21 dnia: 2003-04-14 (Pon), 20:10 »
A może byś tak skompilował nowe jądro ;) :-D                    
Ja was kurwa schłopię!!!

Offline Jarko

• +
« Odpowiedź #22 dnia: 2003-04-16 (Śro), 00:14 »

Prawdopodobnie wezmę się za to w te święta kiedy będę miał więcej wolnego czasu :D                    

Offline JayZeus

• +
« Odpowiedź #23 dnia: 2003-04-16 (Śro), 01:25 »
No!  That\'s the spirit!                    
Ja was kurwa schłopię!!!

Offline igrok

• +
« Odpowiedź #24 dnia: 2003-05-11 (Nie), 21:08 »

Niepodpuszczaj chlopaka, przeciez dopiero zaczyna...

Na poczatek zawsze polecam i bede polecal mendreja ma wiele pakietow multimedialnych... jezeli zas ktos chce zobaczyc co to ten linux to tylko knopixa...
Do prawdziwej zabawy w linucha polecam freeBSD lub PLD ale debian albo slaka tez sa dobre/trudniejsze...                    
Hi I'm Igrok and I'm Jackass

Offline xxx

• ++
« Odpowiedź #25 dnia: 2003-05-12 (Pon), 15:57 »
Mnie nikt nie przekona abym zmienił mojego Win98 na Linuxa.                    

Offline JayZeus

• +
« Odpowiedź #26 dnia: 2003-05-12 (Pon), 18:20 »
...a więc nie ma dla ciebie ratunku.... *eehh*                    
Ja was kurwa schłopię!!!

Offline igrok

• +
« Odpowiedź #27 dnia: 2003-05-12 (Pon), 22:10 »
:D :) no niema :P

Kop22 mam nadzeje ze juz sie przyzwyczailes :)

Oj ciezkie ma chlopak zycie :D                    

Offline JayZeus

• +
« Odpowiedź #28 dnia: 2003-05-12 (Pon), 22:22 »
No cóź... Może się chłopak nawróci... Zapalmy jednak świeczkę za jego zbłąkaną duszyczkę....

[\'] [\'] [\']                    
Ja was kurwa schłopię!!!

Offline igrok

• +
« Odpowiedź #29 dnia: 2003-05-12 (Pon), 22:37 »
:D amam tu akurat 1 znicz.. spoczywaj w pokoju... :P                    

Offline Daarth

• +
« Odpowiedź #30 dnia: 2003-06-01 (Nie), 19:12 »
hmm a ja mam pytanie z troche innej beczki. zastanawiam sie nad instalacja linuxa mandrake 9.0 z tym ze bedzie na to maxymalnie 1,5 giga ( przynajmniej na razie). ciekawym czy to wystarczy. dodatkowo mam slabego proca ( celek 333[prosze sie nie smaic]) i chce zeby toto szybko chodzilo. czy tak bedzie?                    
Telewizja nie kłamie! Uwierzcie reklamie :D | Użytkownik KONNEKT'a klienta GG |  JID: daarth@jabber.aster.pl

Offline azul

• +
« Odpowiedź #31 dnia: 2003-06-01 (Nie), 23:04 »
powinno chodzi  ....ekhem.... dobrze ,ale czy nie lepiej spróbować z knopixem (ktoś wczesniej o nim wspomniał) ,z tego co pamietam to chodzi z płytki ,wiec nie zajmuje miejsca na hdd.                    
..z mojego subiektywnego punktu widzenia jestem całkowicie obiektywny.

Offline igrok

• +
« Odpowiedź #32 dnia: 2003-06-01 (Nie), 23:05 »
starczy tylko ze rh9 ma maly problem a mianowicie niewazne co wypieresz przy instalacji, jakie pakiety to on i tak sobie zainstaluje to co chce... wlasnie z a to sie wkurzylem na nowego rh...                    

Offline Kapucyn

• +
« Odpowiedź #33 dnia: 2003-06-02 (Pon), 06:49 »
azul <-- z tym knopixem to tyjuz daj spokoj, zaden uzytkownik nie wezmie tej dystrybucji na serio, to raczej ciekawostka techniczna

Co to samego linuxa proponuje na poczatek MDK lu PLD. Potem oczywiscie przesiadka z czasem na debiana chociaz znam i takich co od debiana zaczynali.

Yoda <-- najlepiej uzywaj Mplayera, ma on osobne kodeki do quick time\'a wiec nei powinno byc problemow z odtwarzaniem                    

Offline Jarko

• +
« Odpowiedź #34 dnia: 2003-06-02 (Pon), 07:59 »
Tak używam Mplayera ale w QT nadal mam problem z dźwiękiem (jego brak :D ). W zasadzie miałem bo ze względu na małą ilość czasu musiałem zaprzestać grzebania w Linuxie :( ale ja tu jeszcze wrócę bo zapowiada się na troszkę wolnego czasu w najbliższej przyszłości. :D                    

Offline azul

• +
« Odpowiedź #35 dnia: 2003-06-02 (Pon), 23:36 »
-]Kapucyn
phi ;|  chciałem pomóc ,sam mam obecnie ML 9.1  :biggt:                    

Offline igrok

• +
« Odpowiedź #36 dnia: 2003-06-02 (Pon), 23:47 »
knopix to fajna sprawa dla ludzi chcacych poznac co to takiego lten linux bez mordowania sie w partycjonowanie dysku itp... wiadomo ze jezeli ktos wie juz co to mniejwiecej ten linuch i chce go zglebic to musi go zainstalowac... na poczatek polecam mdk bo ma mase sprzetu i przynajmniej jak poinstaluje niepotrzzebne pakiety (sprawa skomplikowana przez te vholerne powiazania linuxa) to jest pewnie ze wszystko (jezeli przy linuxie mozna to powiedziec) bedzie dzialac... z rh9 mam jaja z dzwiekowa sb128 czyli super standardowa karta- sundconfig gowno daje...                    

Offline sah

• Administrator
  • ++++
« Odpowiedź #37 dnia: 2003-07-05 (Sob), 16:44 »
A czy mogę zainstalować Linuxa na komputerze na którym zainstalowany już jest W98? Załóżmy że posiadam wolną partycję. Pytam dlatego że w docach na które się natknąłem straszą że się nie da, że trzeba bootować jakiś program to \'naprawienia\' tamtej partycji \'zepsutej\' przez W98. Mam nowego kompa z ledwo zainstalowanym w98 i ściągam Linuxa z internetu (hipotetycznie). Da się tak?                    

Offline igrok

• +
« Odpowiedź #38 dnia: 2003-07-05 (Sob), 18:49 »
Alez oczywiscie ze sie da, niewiem co to za lamerskie doci czytales ale niedosc ze sie da zainstalowac 2 systemy to w dodatku jest to bardzo latwe... :D                    

Offline Jarko

• +
« Odpowiedź #39 dnia: 2003-07-05 (Sob), 19:46 »
Łatwe jest dla kogoś kto się już tym zajmował (chociażby instalować dwie windy na jednym kompie). Co do tego czy się da to jak już wyżej napisano że się da :). Sam proces instalacji Linuxa jako drugiego Osa to już inna sprawa. Wcześniej musisz tylko stworzyć dwie nowe partycje. Jedną z systemem plików dla linuxa a drugą na swapa (plik wymiany taki jak w windzie tyle że tutaj potrzebuje oddzielnej partycji) Później już tylko kwestia jak chcesz bootowac Osy.                    

Offline igrok

• +
« Odpowiedź #40 dnia: 2003-07-05 (Sob), 20:09 »
Fakt Yoda moze instalacja 2 os\'a niejest latwa jak instalacja quakea ale jak ktos umie instalowac jakiego kolwiek linuxa (mdk czzy rh- ich sie nie da nieumiec instalowac) to odrazu umie instalowac 2 os\'y- przed instalacja windy robi sie 2 partycje: 1 na windows, 2 na linucha... najpierw instaluje sie win potem linuxa a w procesie instalacji tworzy sie na 2 parycji- nativa i swapa (partycje linuxowe) i tyle...
Na poczaku najlepiej kupic sobie w empiku jakiegos linuxa w gazecie tam zawsze jest opisany proces instalacji...                    

Offline sah

• Administrator
  • ++++
« Odpowiedź #41 dnia: 2003-07-05 (Sob), 21:24 »
Wcześniej musisz tylko stworzyć dwie nowe partycje.

przed instalacja windy robi sie 2 partycje

Jak? :)                    

Offline igrok

• +
« Odpowiedź #42 dnia: 2003-07-05 (Sob), 21:51 »
Albo dosowy fdisk z dyskietki startowej albo particion magick (czy jakos tak sie to pisalo)... Jezeli uzyjesz fdiska to musisz od poczatku instalowac wina (pamietaj najpierw instaluje sie windowsa potem linuxa), mozna tez przy uzyciu pm (;)) wydzielic sobie troche wolnego miejsca (uwaga: nowe linuxy lubia durzo miejsca, poza tym musisz pamietac ze dla linuxa tworzy sie 2 partycje [dopiero podczas instalacji linuxa]- pierwsza native- tam sa wszystkie pliki oraz swap- plik wymiany, w zasadzie to samo co w winie... swap powinien miec wielkosc 2 razy ilosc ramu czyba ze masz 512 i wyzej to swp niemusi byc wiekszy niz 500 mb). To chyba tyle... aha podczas tworzenia partycji fdiskiem smialo mozesz te 2 partycje zrobic jako fat gdyz podczas instalacji- tworzenia swapu i nativa ustawia sie dopiero system plikow jako ext3...                    

Offline Jarko

• +
« Odpowiedź #43 dnia: 2003-07-05 (Sob), 23:42 »
Chciałem tylko powiedzieć że ten przelicznik dla swapa  2 X RAM to bzdura. 500Mb to przesada i marnotrawstwo miejsca, które szczególnie przy linuxie wyjątkowo szybko znika :) Ja miałem partycję swap chyba 300Mb albo nawet tego nie bo miałem kłopoty z wygospodarowaniem na dysku jakiegokolwiek wolnego miejsca :D
Co do miejsca zajmowanego prze linuxa przy instalacji to już z tym jest różnie w zależność od tego jakiego linuxa się instaluje i jaki rodzaj instalacji się wybrało. Ja przy RH8.0 i w instalce zainstalowałem naprawdę dużo to z HDD znikło mi około 1,5Gb miejsca

Co do tworzenia partycji to najłatwiej i najszybciej chyba właśnie przy użyciu Partition Magic w chwili obecnej chyba z numerkiem 8 ale pewien nie jestem. Tam w bardzo łatwy sposób można edytować już istniejące partycje (dzielić, usuwać, przesuwać, zmieniać system plików itp. itd.)                    

Offline igrok

• +
« Odpowiedź #44 dnia: 2003-07-06 (Nie), 00:31 »
Fakt z tym miejscem to przesada ale tak oficjalnie podaja... czytalem niedawno taka wkladke co to dodaja do czasopism i tam wciaz czymaja sie wersji mnozenia razy 2... ja tam mdk 8 postawilem na hdd 850 z 50mb swapu i 256 ramu i chodzilo ...

Uwaga MDK\'i i RH9 (7 niemialem) to miejsco zerne bestie i glupie systemy niewazne co sie zaznaczy one i tak instaluja co sie chce zwlaszcza ze linux ma tendecje do powiazan itp... dzis trzeba miec ok 1 gb (mowie o mdk i rh) choc po instalacji sie zwolni miejsce- taki przyzwoity, pdstawowy linux to ok 800 mega bez swapu of kors :D                    

Offline sah

• Administrator
  • ++++
« Odpowiedź #45 dnia: 2003-07-06 (Nie), 09:37 »
Oto doc który mnie wcześniej zaniepokoił:

http://www.redhat.com/docs/manuals/linux/R...6-dualboot.html

I pytanie: czy będę mógł z Linuxa oglądać zawartość Windowsowej partycji?                    

Offline igrok

• +
« Odpowiedź #46 dnia: 2003-07-06 (Nie), 13:06 »
Nieczytalem tego tkstu bo az tak angielskiego nieznam...
Ale odpowiem na pytanie: Tak, jazne ze tak... jezeli bedziesz mial na jednym hdd wina i linuxa to nowy rh i mdk a wlasciwie kde i gnom automatycznie ci podmatuja ta partycje i w katalogu /mnt bedzie mial wglad do nich... jezeli bedziesz podlanczal inny dysk to trza go bedzie podmatowac (niewiem jak rh ale mdk ma fajne urzadzenie do matowania dyskow), zreszta montowanie dyskow niejest takie trudne....                    

Offline waste

• Magister Cieć
  • Administrator
  • ++++
« Odpowiedź #47 dnia: 2003-07-07 (Pon), 16:57 »
trzeba tylko pamiętać że jądro musi mieć możliwość montowania określonych systemów plików, a do NTFS (win2k&xp) nie da się zapisać danych, tylko czytać (teoretycznie się da, ale autorzy bardzo odradzają). również w drugą stronę jest to możliwe, mając windows można bez problemu czytać partycję linux\'ową. ;)

Offline Szmugiel

• +
« Odpowiedź #48 dnia: 2003-07-25 (Pią), 22:27 »
Czy ktos moze zna jakis darmowy serwerek z madrakiem 9.1 ?                    
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota, chociaż co do pierwszego nie mam pewności  ”Albert Einstein

Jest 1% tego, co wiesz; 4% tego czego nie wiesz; 95% tego, czego nie wiesz, ze nawet nie wiesz.

Offline igrok

• +
« Odpowiedź #49 dnia: 2003-07-25 (Pią), 23:51 »
ftp.icm.edu.pl/pub/linux/distributions/mandrake/iso/                    

Offline sah

• Administrator
  • ++++
« Odpowiedź #50 dnia: 2003-08-26 (Wto), 20:46 »
A ja nie mogę ani odczytać z Red Hata partycji C: (bo tam mam Windowsa - jest w FAT32), ani spod Windowsa zobaczyć partycji Red Hata.... Chyba będę musiał reinstalować to, bo dla Windowsa zostało ledwie 7 GB. :(                    

Offline azul

• +
« Odpowiedź #51 dnia: 2003-08-30 (Sob), 15:28 »
dla zainteresowanych Mandrake Linux 9.2 jest tu:
ftp://mandrake.redbox.cz/Mandrake-iso/i586/
http://ftp.sunet.se/pub/os/Linux/distribut...drake-iso/i586/
wszystkie zmiany w stosunku do wersji poprzedniej sa opisane tu:
http://www3.mandrakelinux.com/pl/92beta.php3                    

Offline Daarth

• +
« Odpowiedź #52 dnia: 2003-10-03 (Pią), 12:09 »
no to reaktywacja :)
zainstalowalem sobie kadu (mam mandrake 9.1) i wszystko pieknie ladnie ... by bylo. skubaniec nie chce sie laczyc :| a jesli juz mu sie uda to i tak wszyscy sa niedostepni. help!                    
Telewizja nie kłamie! Uwierzcie reklamie :D | Użytkownik KONNEKT'a klienta GG |  JID: daarth@jabber.aster.pl

Offline Szmugiel

• +
« Odpowiedź #53 dnia: 2003-10-03 (Pią), 22:05 »
Jest juz oficjalna werj mndreka 9.2 ?                    
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota, chociaż co do pierwszego nie mam pewności  ”Albert Einstein

Jest 1% tego, co wiesz; 4% tego czego nie wiesz; 95% tego, czego nie wiesz, ze nawet nie wiesz.

Offline Daarth

• +
« Odpowiedź #54 dnia: 2003-10-07 (Wto), 22:17 »
help!!!!!! zainstalowalem sobie mozille a tera chce ja wywalic zeby wrzucic thunderbirda i to drugie eee ojprzegladarke i klienta poczty osobno. no i nie wiem jak to wywalic :| mam mandrake 9.1                    

Offline ignus

• DKMiści
  • +++
« Odpowiedź #55 dnia: 2003-10-13 (Pon), 22:01 »
a ja sie wylamie, bo siekne sobie Slackware\'a 9.1. Mandrake\'a mi odradzono (polegam na zdaniu wyjaczy Linuksowych :) ). a tak w ogole to dowiedzialem sie, dlaczego tak wybrzydzaja Corel Linuksa :)                    

Offline Szmugiel

• +
« Odpowiedź #56 dnia: 2003-10-15 (Śro), 19:14 »
Czy ktos juz moze zna zrodlo (najlepiej ftp), z ktorego móglbym sciagnac oficjalną wersje mednrake\'a 9.2 MultiLangue ??                    

Offline Daarth

• +
« Odpowiedź #57 dnia: 2003-10-15 (Śro), 21:52 »
poszukaj sunsite\'a (z tamtad mam moje 9.1)
Ignus=] co do slackware to jest dobry ale na poczatek lepszy chyba mandrake bo najlatwiejszy(to system dobry do poznania linuxa). wszystko zrobi automatycznie. pozniej tylko grzebiesz w nim. aha zajrzyj na www.newbie.linux.pl albo  po prostu na www.linux.pl                    

Offline Kokeeno

• ++
« Odpowiedź #58 dnia: 2003-10-19 (Nie), 16:23 »
Blah, jutro zaczynam nową pracę - jak będę miał trochę szczęścia, to trafię na linucha, jak mniej, to będę się przegryzał przez soft na Solarisa...                    
"Live For The Moment"
Ólóbiony małpiszon Jedi Temple

Offline azul

• +
« Odpowiedź #59 dnia: 2003-10-30 (Czw), 22:31 »
Kokeeno ...jest jakis ciag dalszy?
...Solaris ok  :wink: