Autor Wątek: KARATE SHOTOKAN KORNER - karatecy łonczciesiem !!  (Przeczytany 6176 razy)

Offline GoRo

• +
KARATE SHOTOKAN KORNER - karatecy łonczciesiem !!
« dnia: 2003-12-04 (Czw), 23:46 »
Witam

Jako, że jest kilka tematów traktujących o sztukach walki na tym forum, postanowiłem sobie jako aktywny w miarę karateka ze stażem ;) założyć ten nowy wątek dotyczący wyłącznie karate. Z tego co wiem to kilku z nas, forumowiczów trenuje SHOTOKAN (czyli Karate Tradycyjne)
A zatem ten wątek służył będzie do wzajemnego przetrawiania wieści, zdarzeń, opiń etc. z naszego półświatka.  Oczywiście przedstawiciele innych stylów mile widziani.
Fetowanie udanych egzaminów, wygranych  (bądź nie) walk czy zawodów, pytania, uwagi, koncepty, idee - o tym wszystkim mam nadzieję będziemy dyskutowac w tym miejscu.

Liczę na odzew - podrzućcie tylko temat - aha i przypomnijcie mi prosze wasze stopnie (bo od czasu jak ostatnio rozmawiałem z niektórymi mogło się coś zmienić) oraz miasta i kluby do których uczęszczacie.                    
poprawność językowa SPPUFcizną XX wieku [gdzie sie podział ten temat?]
Krondor is real: Literature & Cyberspace & Your Own Story
DOSBox

Offline SAVER

• ++
« Odpowiedź #1 dnia: 2003-12-05 (Pią), 21:25 »
Klub: Szkoła Karate Tradycyjnego \"SHOTOKAN\" SZCZECIN
Stopień: 4 KYU (2-gi niebieski pas)                    
Członek Bractwa Czarnego Kruka

Offline GoRo

• +
« Odpowiedź #2 dnia: 2003-12-05 (Pią), 21:43 »
Witam SAVER !
A gdzie u licha reszta :?:                    
DOSBox

Offline SAVER

• ++
« Odpowiedź #3 dnia: 2003-12-05 (Pią), 22:17 »
Witam SAVER !
A gdzie u licha reszta :?:

Zjawią się... Pionier,Cypres... i inni :)
Za jakiś czas.                    

Offline Szarla

• +
« Odpowiedź #4 dnia: 2003-12-06 (Sob), 11:04 »
Mazowiecki Klub Karate Kyokushin (MKKK) [ Ochota, Wilanow, Komorów, Konstancin, Pruszkow, Mokotów, Otwock, Józefow, Piaseczno i Falenica ] Ja osobisice trenuje w Szkole Podstawowej nr 2 w Piasecznie.
Stopien - 8 kyu                    
Carpe Diem :)
Hamuj zahamowania ;-)

Offline SAVER

• ++
« Odpowiedź #5 dnia: 2003-12-17 (Śro), 11:45 »
Witamy Szarla :) Ale mało nas :) Ciekawe gdzie reszta się zapodziała.                    

Offline Daarth

• +
« Odpowiedź #6 dnia: 2003-12-17 (Śro), 13:11 »
oj zonk. cos nie przygadam sie ostatnio temu co na forum sie dzieje :D
Mazowickie Stowarzyszenie Karate Tradycyjnego KIME
aktualnie posiadam 5kyu (pierwszy niebieski)
pytanie: W wakacje brale udzial w seminarium z senseiem Casale(5dan, trener kadry narodowej USA w kumite) i nauczyl mnie okinawskiego kata Sei-Pai. i teraz mam pytanie: czy na turniejach \"wyskakiwac\" z tym kata? pozycje sa z deka inne niz w te ktore my mamy pomimo tego ze to tez jest shotokan (zamiast np kibadatchi jest shikodatchi {mozliwe ze zle napisalem} stopy zamiast rownolegle sa pod katem do siebie, reszta tak samo). Zreszta w polsce to kata zna okolo 30 osob :twisted: jesli wiecej to bede pozytywnie zdziwiony :D                    
Telewizja nie kłamie! Uwierzcie reklamie :D | Użytkownik KONNEKT'a klienta GG |  JID: daarth@jabber.aster.pl

Offline GoRo

• +
« Odpowiedź #7 dnia: 2003-12-17 (Śro), 22:06 »
Daarth -]
Po pierwsze - pozycja shikodachi nie zastępuje kibadachi. Jest po prostu inną  pozycją - pojawia się ona m. in. pod koniec Kitei (czyli kata sworzonego przez Nishiyame) i jest tak samo tradycyjna jak inne pozycje. Podobno została ona wprowadzona do karate dzięki japońskim wioślarzom, którzy walcząc niejednokrotnie na łódkach musieli umieć zachować równowagę, co właśnie taka pozycja im ułatwiała.

Po drugie, lepiej się nie wychylać. Nie dysponujesz jeszcze stopniem Shodan ani wyższym,  żeby popisywać się tak zaawnsowanym kata. Jesli sędziowie nie będą go znali,  co jest prawdopodobne (przyznam się że sam nie znam schematu) to wielkie prawdopodobiestwo, ęe twoje wykonywanie tego kata mogą ocenić już na starcie pejoratywnie. Zapewne uznają cię też za ignoranta (co,  widząc takie kata pewnie i ja sam bym uczynił), który majac stopień uczniowski porywa się -ze tak powiem - z motyką na słońce.

Jesli zaś chodzi o senseiów, to podpisuję się obiema rękami i nogami pod stwierdzeniem, że obecnym NAJWIĘKSZYM zyjącym mistrzem Karate Tradycyjnego jest Hidetaka Nishiyama- i uwierz mi - nie rzucam słów na wiatr.

Natomiast sensei Casale należy do Japan Shotokan Karate Association (JSKA) i nie mam o nim szerszej informacji. Przeczuwam jednak że jego karate jest karate uprawianym pod kątem sportowym, nastawionym na rywalizaję.. (oni tam chyba rękawice noszą na zawodach?)
Ja osobiście bym ci radził, jeśli chcesz się na kimś wzorowac, to wzoruj się na Nishiyamie - ostatnim żyjacym samuraju i spadkobiercy Funakohsiego.  

Musze z bólem stwierdzic, że idea prawdziwego, starodawnego i tradycyjnego karate zanika. Karate ewoluuje w strone karate sportowego, kyokushinizuje się. W Stanach niektórzy wypaczyli tą sztukę robiąc z niej cos na kształt \"McDonald Karate\" (mój neologizm) gdzie wszyscy mają czarne pasy, tworza kółka wzajemnej adoracji, fajnie się bawią i rozbijajją się po salach gimnastycznych

Idea karate zamiera... no cóż, ale to już całkiem inna bajka, temat innego wywodu, do pisania którego może kiedyś się zabiore  :|                    
DOSBox

Offline Daarth

• +
« Odpowiedź #8 dnia: 2003-12-17 (Śro), 23:01 »
na razie powiem tylko ze casale wlasnie taki nie jest. sam trenowal w japonii pod okiem senseia Abe. wiecej napisze pozniej ale na szczescie co do niego sie mylisz. (pozniej zmienie posta tera idem do ksiazek :| )

apdejt:
to tak: casale trenowal w japonii i jego podejscie jest z deka inne niz ci sie wydaje. spedzil tam okolo 2-och lat i naqprawde jest dobry. na zawodach z tego co ja wiem nie nosza rekawic. z opowiesci senseia wnioskuje ze jest czsami nawet ostrzej niz u nas...
co do rywalizacji.. to zeczywiscie ale to sie zmienia. sam casale mowi ze nie bedzie juz nigdy startowal w turniejach, a trza przyznac ze byl i nadal jest naprawde dobry.

mowisz o zamierajacej ideii karate... masz racje. niestety to wlasnie tworzy sensei Nishijama. wiem to boli ale to on zmienia karate tak zeby pasowalo do \"rynku\". z kolei casale cwiczy.. on to nazywa \"Traditional Shotokan\" :) tak na dobra sprawe to okinawskie karate a nie to co nazywamy teraz shotokanem czy karate tradycyjnym. z bolem mowie ze karate dzis to juz nie to samo... a to co Kwiatek robi w polsce to juz przegiecie i totalny lot na kase :| (prezes pzkt dla niewtajemniczonych) jesli jest ktos kto stracil u mnie na znaczeniu (nie ze wzgledu na wiedzo o karate i poziom) to jest to Włodzimierz K. a szkoda bo jest naprawde dobry...

przepraszam ze to tak nieskladnie ale pisalem to tak na szybko przed wyjsciem na wyklady :) i wklepalem to co mi slina na palce przyniosla :D
no to tyle. jelsi chodzi o kata to masz racje. chyba sobie je daruje i co najwyzej na cos hmm duzego zostawie. byles moze na pucharze swiata teraz? kto wygral?                    
Telewizja nie kłamie! Uwierzcie reklamie :D | Użytkownik KONNEKT'a klienta GG |  JID: daarth@jabber.aster.pl

Offline GoRo

• +
« Odpowiedź #9 dnia: 2003-12-19 (Pią), 18:57 »
mowisz o zamierajacej ideii karate... masz racje. niestety to wlasnie tworzy sensei Nishijama. wiem to boli ale to on zmienia karate tak zeby pasowalo do \\\"rynku\\\". z kolei casale cwiczy.. on to nazywa \\\"Traditional Shotokan\\\"

Oj panie. Nie wiem czy wiesz, ale Nishiyama właśnei jest orędownikiem nie zmieniania tradycji. Nie wiem skąd takie twoje przekonanie! Nie utożsamiaj Nishiyamy tylko z łódzkim PZKT! Ostatnie założenia Nishiyamy i zmiany, które chce wprowadzić to  właśnie konserwatyzm w najczystszym wydaniu! To własnie inni urynkowiają karate - mnie się wydaje , ze Nishiyama po cichu ubolewa nad kondycją karate, ale na razie nic nie mówi... Ba, czasami mu się wymsknie słówko, ale nieoficjalnie.
Nie wiem, czy przebywałeś na seminariach z Nishiyamą - jeśli tak - to czy wyniosłeś coś z nich?. Jego seminaria mają to do siebie, że można w nich uczestniczyć i nie widzieć tego co przekazuje.

Nie wiem też skąd ten twój pogląd w ogóle, ale brzmi on conajmniej dziwacznie... wręcz obrazoburczo. Ja nie będę się wypowiadał na temat Casale - bo nie chce ferować pochopnych sądów - co w moim przekonaniu zrobiłeś ty w swoim poście. Zamiast tego, pozbieram informacje, przeanalizuje je, pozbieeram opinie nt. JSKA tu i tam i dopiero wtedy powiem ci, co o sprawie sądzę.

Wydaje mi się, że twoje opinie, jako osoby o niezbyt jeszcze długim stażu są w gruncie rzeczy słowami twojego trenera z KIME (przypomnij mi nazwisko?) Z tego co wiem, to nie zdał on chyba na 4 DAN i ze złości opuścił ITKF...  chętnie bym sie przyjrzał, jak twój trener ćwiczy, ale chyba chyba nie będzie okazji, bo już nie pojawicie się na imrezach PZKT (jesli się mylę, to wyprowadź mnie z błędu)

z bolem mowie ze karate dzis to juz nie to samo... a to co Kwiatek robi w polsce to juz przegiecie i totalny lot na kase (...) jesli jest ktos kto stracil u mnie na znaczeniu (nie ze wzgledu na wiedzo o karate i poziom) to jest to Włodzimierz K

Słuchaj. To że Kwieciński jest \"wielkim organizatorem\" , ze zarzuca mu się \"skok na kasę\" to prawda. Sam często odnoszę takie wrażenie. Ale wydaje mi się, że pochodzac z KIME automatycznie prezentujesz mi pogląd własnego trenera, który poczuł się znieważony nie uznaniem jego egzaminu. Ze względu na swój staż jak i  - wydaje mi się - dość małe obycie i doświadczenie  (chodzi mi o poznaną różnorodność opiń, ideałów, tendencji w świecie karate, poglądów o karate) twoja opinia naznaczona jest pewnym partykularyzmem, jest sztampowa. Uważam także, że ferując swój pogląd wydajesz się nie mieć  zbyt wielu punktów odniesienia.

Zastanawia mnie jeszcze jedno - dlaczego właściwie wystąpiliscie z ITKF, skoro poziom umiejętności w nim prezentowany wam odpowiadał  ? Jakoś nie chce mi sięwierzyć, że tylko ze względu na \"skok na kasę\" Kwiecińskiego ? Bo napisałeś, ze nie negujesz umiejętności Kwiecińskiego,  jego \"wiedzy i poziomu\".  

Dlaczego więc?
Powiedz szczerze... czy nie chodzi tu o czyjąś urażoną dumę?                    
DOSBox

Offline Daarth

• +
« Odpowiedź #10 dnia: 2003-12-19 (Pią), 21:55 »
Oj panie. Nie wiem czy wiesz, ale Nishiyama właśnei jest orędownikiem nie zmieniania tradycji. Nie wiem skąd takie twoje przekonanie! Nie utożsamiaj Nishiyamy tylko z łódzkim PZKT! Ostatnie założenia Nishiyamy i zmiany, które chce wprowadzić to właśnie konserwatyzm w najczystszym wydaniu! To własnie inni urynkowiają karate - mnie się wydaje , ze Nishiyama po cichu ubolewa nad kondycją karate, ale na razie nic nie mówi... Ba, czasami mu się wymsknie słówko, ale nieoficjalnie.  
Nie wiem, czy przebywałeś na seminariach z Nishiyamą - jeśli tak - to czy wyniosłeś coś z nich?. Jego seminaria mają to do siebie, że można w nich uczestniczyć i nie widzieć tego co przekazuje.
nie utozsamiam jego z lodzmim pzkt bo to nie ma sie ze tak powiem k\'sobie :) zgadzam sie ze to zupelnie co innego. co do tego czy on na tym ubolewa... no na pewno ale musisz przyznac ze karate dazy teraz do standaryzacji a to w moim mniemaniu nie jets dobre. same kata heian np wymyslone przez Nishiyame ucza karate ale okrojonego. takie a nie inne pozycje itp. zreszta jak sam wiesz karate w tej chwili musi dobrze wygladac. potem dopiero idzie skutecznosc. najwazniejszy jest wyglad i tak na dobra sprawe to czesta jest glownym krytetrium oceniania na turniejach. zgadzam sie oczywiscie ze sama forma kata musi ladnie wygladac ale przeciez te uklady maja nas rozwijac pod katem technik a nie ich wygladu. moze to nie jets wina samego Nishiyamy. nie wiem... wiem tylko to co widze. aha. dodam jeszcze ze moja zdanie jest nie pelne i pewnikiem sie zmieni ale najpierw musze isc na seminarium z sensei\'em Nishiyamą.
Wydaje mi się, że twoje opinie, jako osoby o niezbyt jeszcze długim stażu są w gruncie rzeczy słowami twojego trenera z KIME (przypomnij mi nazwisko?) Z tego co wiem, to nie zdał on chyba na 4 DAN i ze złości opuścił ITKF... chętnie bym sie przyjrzał, jak twój trener ćwiczy, ale chyba chyba nie będzie okazji, bo już nie pojawicie się na imrezach PZKT (jesli się mylę, to wyprowadź mnie z błędu)

Dariusz B.  :twisted: nie zdal na 4 ale juz przed byl poklocony z Kwiatkiem(przepraszam ze tak mowie ale jakos sie tak nauczylem) i z tego co wiem to raczej prezes pzkt zaczal. dokladnie nie wiem o co poszlo ale wina lezy po stronie kwiecinskieo. potem kwiecinski(po poprzednim pucharze swiata w wawie) wrzucil nojgebaruera(nie wiem jak sie pisze jego nazwisko) nam do wawy z klubem bo \"nie ma w warszawie klubu Karate Tradycyjnego\". pomina fakt ze Kime ma 12 letnia tradycje w tym miescie i moj sensei tworzyl karate tradycyjne w warszawie. a propo zdawania to ludzie z mojego kll;ubu sa na przegranych pozycjach jesli chodzi o zdawanie na czern. juz pare razy bylo tak ze nie zdali u kwiecinskiego a potem niedlugo po tym zdali egzamin u Jorgi (ktorego PZKT nie uznaje).

teraz do reszty komentarz:
bardzo mozliwe ze chodzi oczyjas dume z tym ze to raczej chodzilo o wyjscie z pzkt i spod kwiecinskiego niz odejscie od nishiyamy i ITKF. tak na dobra sprawde to ja nie wiem w jakiej jestesmy teraz federacji :|

mysle tez ze masz sporo racj w tym co mowisz. na sto procent mam jakies klapki na oczach. nie moge tego uniknac przez to co mowiles wiec na pewno pole widzenia mam mocno ograniczone do mojego klubu. ale z kolei slyszalem ze to nie tylko my nie lubim kwiatka. podobno nawet Nojgebauer sie wkurza ale poki jest na dobrej stopie z Kwiecinskim to siedzi cicho ale za ten informacje to se lapy nie dam uciac.                    

Offline GoRo

• +
« Odpowiedź #11 dnia: 2003-12-20 (Sob), 22:48 »
Daarth -> Później ci odpisze na posta, bo na razie nie mam czasu. A na razie radze ci: odwiedź koniecznie strone z ostatnimi postanowieniami zarządu PZKT . Jest kilka nieciekawych akcji :|                    
DOSBox

Offline Daarth

• +
« Odpowiedź #12 dnia: 2003-12-21 (Nie), 12:45 »
O jasna cholera! Rzeczywiscie nieciekawe... ciekawy jestem co sie stalo... hmm skad moge wytrzasnac statut PZKT? na stronie nie moge znalesc.
o! fajnie :| : mojego klubu nie ma juz na stronie PZKT :| ehhh i to tyle jesli chodzi o Kime i PZKT :| Ciekawe co teraz: JSKA czy Fudokan...                    

Offline GoRo

• +
« Odpowiedź #13 dnia: 2003-12-21 (Nie), 16:46 »
musisz przyznac ze karate dazy teraz do standaryzacji a to w moim mniemaniu nie jets dobre. same kata heian np wymyslone przez Nishiyame ucza karate ale okrojonego. takie a nie inne pozycje

Na początek - nie wiem, skąd wytrzasnąłeś pogląd, że kata Heian zostały wymyślone przez Nishiyame ??? Toż to kata ćwiczone przez starych mistrzów ! Jedyną formą wymyśloną przez Nishiyame jest Kitei.
Kata heian to kata uczniowskie. Jest takie kata dla najniższych stopni - Taykyoku Shodan (uproszczona wersja Heian Shodan). Starzy mistrzowie powiadali, ze jest to kata, do którego \"zawsze się wraca\". Będąc początkującym odkrywasz je; wracając do niego jako mistrz odkrywasz je na nowo! Unikaj takich herezji na przyszłość ;)

Być może w stwierdzeniu \"takie a nie inne pozycje\" chodziło ci o to, że karate ulega drastycznej standaryzacji, że w Polsce zaczynamy mieć  do czynienia z - jak to mówi mój trener - karate obrazkowym, gdzie przy ocenianiu pozycji patrzy się na jej długość, albo na  kąt między stopami, niż na to, czy technika podparta taką pozycją byłaby skuteczna w realnej walce. Sam tego doświadczyłem przy egzaminie na SHODAN.

jak sam wiesz karate w tej chwili musi dobrze wygladac. potem dopiero idzie skutecznosc. najwazniejszy jest wyglad i tak na dobra sprawe to czesta jest glownym krytetrium oceniania na turniejach

Widze, widze - ale cóż zrobić. Na razie tylko video et taceo. Miejmy nadzieję, że to się zmieni.

Dariusz B.  nie zdal na 4 ale juz przed byl poklocony z Kwiatkiem(przepraszam ze tak mowie ale jakos sie tak nauczylem) i z tego co wiem to raczej prezes pzkt zaczal. dokladnie nie wiem o co poszlo ale wina lezy po stronie kwiecinskieo (...)a propo zdawania to ludzie z mojego kll;ubu sa na przegranych pozycjach (...)z kolei slyszalem ze to nie tylko my nie lubim kwiatka

Być moze poszło o niepłacenie składek za egzaminy na stopnie uczniowskie... (przeglądnij sobie stronkę, do której dałem link w poprzednim poście). Kwieciński nie jest zbyt popularny w Polsce - uważany jest przez wielu za człowieka fałszywego, zachłannego i dbającego tylko o własny interes.

Ale niestety prawdą jest, że karate w Polsce to Łódź a kluby \"satelickie\" zostawiane są samym sobie bez wsparcia i żadnej solidarności. Żeby mieć jakieswsparcie, trzeba siecałkowicie podporządkować. W kadym arzie faktem jest, ze niektórzy juzdawno przestali patzrećbezkrytycznie na działalność PZKT.
Mój trener a raczej moi trenerzy: w Krakowie i Rzeszowie także należą do takich ludzi. No, ale cóż - nie jestem znawcą polityki w świecie karate i nie będę się w to wtrącał - chociaż sprawę wybadam.                    
DOSBox

Offline Daarth

• +
« Odpowiedź #14 dnia: 2003-12-21 (Nie), 17:42 »

Na początek - nie wiem, skąd wytrzasnąłeś pogląd, że kata Heian zostały wymyślone przez Nishiyame ??? Toż to kata ćwiczone przez starych mistrzów ! Jedyną formą wymyśloną przez Nishiyame jest Kitei. (...) Unikaj takich herezji na przyszłość ;)
[przepraszam za wyciecie czesci tekstu] a co z pinianami??  sa starszymi kata uczniowskimi niz heiany.
a za tlumaczenie ze Taykyoku Shodan jest uproszczonym Heian Shodan to sie obrazam. az tak ciemny nie jestem :twisted:
Być może w stwierdzeniu \"takie a nie inne pozycje\" chodziło ci o to, że karate ulega drastycznej standaryzacji, że w Polsce zaczynamy mieć  do czynienia z - jak to mówi mój trener - karate obrazkowym, gdzie przy ocenianiu pozycji patrzy się na jej długość, albo na  kąt między stopami, niż na to, czy technika podparta taką pozycją byłaby skuteczna w realnej walce. Sam tego doświadczyłem przy egzaminie na SHODAN.
no wlasnie. o to samo tez chodilo mi wyzej w tym poscie.
Widze, widze - ale cóż zrobić. Na razie tylko video et taceo. Miejmy nadzieję, że to się zmieni.
ja tez.
Być moze poszło o niepłacenie składek za egzaminy na stopnie uczniowskie... (przeglądnij sobie stronkę, do której dałem link w poprzednim poście). Kwieciński nie jest zbyt popularny w Polsce - uważany jest przez wielu za człowieka fałszywego, zachłannego i dbającego tylko o własny interes.
nic dodac nic ujac. co dolinka to przejrzalem i jak na razie to wszystko co wiem. tak samo jak ludzie w klubie. moze bedzie cos wiadomo w przyslzym tygodniu.
Ale niestety prawdą jest, że karate w Polsce to Łódź a kluby \"satelickie\" zostawiane są samym sobie bez wsparcia i żadnej solidarności. Żeby mieć jakies wsparcie, trzeba sie całkowicie podporządkować. W każdym razie faktem jest, ze niektórzy juz dawno przestali patrzeć bezkrytycznie na działalność PZKT.
Mój trener a raczej moi trenerzy: w Krakowie i Rzeszowie także należą do takich ludzi. No, ale cóż - nie jestem znawcą polityki w świecie karate i nie będę się w to wtrącał - chociaż sprawę wybadam.
Ja po wakacjach wiem troche wiecej o polityce w swiecie karate ale ogolnie to chodzi wlasnie o te przywary \"prezesa\" o ktorych mowiles. no i to zmienianie uklady rak na poczatku heian jodan. co chwila innaczej i trzeba jechac na seminarium do lodzi zeby sie o tym dowiedziec :| ehh wszedzie kasa :| [/quote]                    

Offline GoRo

• +
« Odpowiedź #15 dnia: 2003-12-21 (Nie), 20:06 »
a co z pinianami?? sa starszymi kata uczniowskimi niz heiany

Cóż z tego, że sa starsze? Wiesz jak ćwiczyli kiedyś? - wybierali sobie JEDNO kata i wałkowali jes non-stop przez 3 - 4 lata. Dopiero po tym czasie przerzucali się ostrożnie na następne. Ne przesadzaj ze swoim konserwatyzmem ideowym, bo przeistoczy się on w reakcjonizm. Nie jest ważne czy trenujesz Pinian, czy Heian - ważne, zeby skoncentrowac się na nauce...

co chwila innaczej i trzeba jechac na seminarium do lodzi zeby sie o tym dowiedziec

Cóż, takie tempora i takie mores panująw Łodzi....  :|

Aha i jeszcze jedno - twój trener nie zdał na 4 DAN. Zdawał u Kwiecińskiego. POtem zdawał u Jorgi (którego, jak mówisz PZKT nie uznaje). Ale przecież Jorga należy do FUDOKANU - a wy trenujecie SHOTOKAN - trochę to nieskładne. Ja bym na jego miejscu pojechał i zdawał u Nishiyamy - jeśli i u niego bym nie zdał - to znaczyłoby że naprawde Kwieciński nie był złośliwy - jeśli zaś bym zdał, sam ten fakt skompromitowałby PZKT. Może nie był dość dobry ?

Dziwie się, ze tak nie zrobił.

Mój trener zdawał na 4 DAN u Nishiyamy - i zdał - a jego występ został nagrodzony przez publiczność i co niezmiernie rzadkie - padło kilka słów uznania od milczącego zazwyczaj Nishiyamy.
A wiesz jak wyglądał mój egzamin? Chciałem zdawać na seminarium u Nishiyamy w Brnie, ale nie dostałem pozwolenia z PZKT (!) Byćmoże nie w smak im było zdawanie przeze mnie u Nishiyamy, podczas ich ich obecności tam. Zgodzili się jednak przeprowadzić mój egzamin w przerwie między zajeciami. Nie za bardzo im się podobało parę rzeczy - zaczęli mówić, ze chociaż wcale nie kwestionują skuteczności moich technik, że kumite rewelacja,  to jednak kata  ]nie wygląda (sic!) dość dynamicznie...   Zdałem - ale bez większej wewnętrznej satysfakcji, bo moich  umiejętności nie weryfikował Nishiyama - a to, co chciałem zaprezentować nie zostało w pewnej częsci dostrzeżone...                    
DOSBox

Offline Daarth

• +
« Odpowiedź #16 dnia: 2003-12-21 (Nie), 20:28 »
Cóż z tego, że sa starsze? Wiesz jak ćwiczyli kiedyś? - wybierali sobie JEDNO kata i wałkowali jes non-stop przez 3 - 4 lata. Dopiero po tym czasie przerzucali się ostrożnie na następne. Ne przesadzaj ze swoim konserwatyzmem ideowym, bo przeistoczy się on w reakcjonizm. Nie jest ważne czy trenujesz Pinian, czy Heian - ważne, zeby skoncentrowac się na nauce...
tez racja ... kurde najlepiej by bylo kiedys pogadac przy piwie... albo herbacie :D co kto lubi :D

Aha i jeszcze jedno - twój trener nie zdał na 4 DAN. Zdawał u Kwiecińskiego. POtem zdawał u Jorgi (którego, jak mówisz PZKT nie uznaje). Ale przecież Jorga należy do FUDOKANU - a wy trenujecie SHOTOKAN - trochę to nieskładne. Ja bym na jego miejscu pojechał i zdawał u Nishiyamy - jeśli i u niego bym nie zdał - to znaczyłoby że naprawde Kwieciński nie był złośliwy - jeśli zaś bym zdał, sam ten fakt skompromitowałby PZKT. Może nie był dość dobry ?
Dziwie się, ze tak nie zrobił.
Sensei chcial poprawic stosunki miedzy nimi dlatego u kwiatka zdawal. aha u jorgi nie zdawal to raz a dwa: piec egzaminow Kwiecinski zdal u Jorgi :P. Tak btw to nie ma wlasciwie roznic miedzy shotokanem i fudokanem

Mój trener zdawał na 4 DAN u Nishiyamy - i zdał - a jego występ został nagrodzony przez publiczność i co niezmiernie rzadkie - padło kilka słów uznania od milczącego zazwyczaj Nishiyamy.
A wiesz jak wyglądał mój egzamin? Chciałem zdawać na seminarium u Nishiyamy w Brnie, ale nie dostałem pozwolenia z PZKT (!) Byćmoże nie w smak im było zdawanie przeze mnie u Nishiyamy, podczas ich ich obecności tam. Zgodzili się jednak przeprowadzić mój egzamin w przerwie między zajeciami. Nie za bardzo im się podobało parę rzeczy - zaczęli mówić, ze chociaż wcale nie kwestionują skuteczności moich technik, że kumite rewelacja,  to jednak kata  nie wygląda (sic!) dość dynamicznie...   Zdałem - ale bez większej wewnętrznej satysfakcji, bo moich  umiejętności nie weryfikował Nishiyama - a to, co chciałem zaprezentować nie zostało w pewnej częsci dostrzeżone...
tutaj komentarz z mojej strony jest niepotrzebny. powiem wiecej tutaj nie trzeba komentowac. od razu widac co sie dzieje w lodzi. W PZKT nie jest juz wazne karate a pieniadz. Ehh a KWiecinski byl takim dobrym karateka ehhh brak mi sloof...                    

Offline GoRo

• +
« Odpowiedź #17 dnia: 2003-12-21 (Nie), 21:39 »
Tak btw to nie ma wlasciwie roznic miedzy shotokanem i fudokanem

Masz rację - \"tak właściwie\" to niema - z tego co sieorientuję, to zewnętrzne schematy są takie same/podobne - natomiast różnią się ideami dotyczącymi spraw technicznych -takimi jak użycie inych parti mięśni, system treningowy i nacisk na inne aspekty karate. A ty wiesz coś wiecej o FUDOKANIE - praktyka, oglądanie ichniejszych zawodów czy coś podobnego...?                    
DOSBox

Offline Daarth

• +
« Odpowiedź #18 dnia: 2003-12-21 (Nie), 21:51 »
organizowalem puchar europy juniorow. widzialem Jorge i rozmaialem a paroma trenerami. oberwalismy od rumunii. inna rzecz ze mielismy chyba w klasyfikacji medalowej 2 lub 3 miejsce :D co do roznic to nie masz racji. roznice sa wlaciwie tylko w zasadach turniejowych i tyle. nic wiecej. samo karate jest identyczne. zrestza jelsi by byly to szosty dan prezes PZKT nie zgdobylby tak latwo. bo zaczynal w fudokanie potem przeszedl do shotokanu. przepraszam za niesbyt polski jezyk w tym poscie :| ale troche jestem zmeczony :) moze pozniej to poprawie :)                    

Offline GoRo

• +
« Odpowiedź #19 dnia: 2003-12-21 (Nie), 23:19 »
Daarth -> Nie zrozumiałeś mnie - wg mojej opiniii karate FUDOKAN wygląda obecnie podobnie do SHOTOKANu w Polsce 15 - 20 lat temu - czyli  pewien brak zgłębienia tematu i inne wzorce . Zewnętrznie faktycznie karate Fudokan jest identyczne jak Shotokan.  Ale  zapytaj sie ludzi jak i co kiedyś sie trenowało  w Polsce pod nazwą Shotokan - to powiedza ci że zewnętrznie to samo - a tak naprawdę całkiem co innego.

Mówiąc prościej - każ zrobic to samo kata znawcy Fudokanu i z Shotokanu - najprawdopodobniej zrobią je całkiem inaczej, jeśli chodzi o wykonanie (a nie schemat)                    
DOSBox

Offline Daarth

• +
« Odpowiedź #20 dnia: 2003-12-22 (Pon), 16:48 »
hmm... u mnie w klubie jest facet ktory na pierwszy i drugi dan zdawal i kwiecinskiego. w tym roku u Jorgi zdawal na 3 dan i zdal bez wiekszych problemow. Szanuje twoja opinie, zwlaszcza ze w karate siedzisz z deka dluzej niz ja, ale z twoja opinia sie nie moge zgodzic bo widzialem to co widzialem na zawodach to w moim mniemaniu i wg mojej skromnej osoby jest to samo. moge sie oczywiscie mylic ale chyba jendak nie musze :D Jedyna roznica jaka zauwazylem jest wiek jaki trzeba miec zeby zdac na czarny pas. Kiedy lataly dookola mnie takie gó... dzieciaki po 13 lat z czarnymi pasami to mi sie dziwnie robilo... z tym ze z tego co wiem to nie jest taki normalny czarny pas tylko jakas dziwna odmiana wlansie dla dzieci. ale fakt pozostaje faktem.                    

Offline SAVER

• ++
« Odpowiedź #21 dnia: 2003-12-22 (Pon), 20:03 »
Jedyna roznica jaka zauwazylem jest wiek jaki trzeba miec zeby zdac na czarny pas. Kiedy lataly dookola mnie takie gó... dzieciaki po 13 lat z czarnymi pasami to mi sie dziwnie robilo... z tym ze z tego co wiem to nie jest taki normalny czarny pas tylko jakas dziwna odmiana wlansie dla dzieci. ale fakt pozostaje faktem.

Tak można zdawać na czarny pas przed ukończeniem 18 roku życia, pod warunkiem że zgodzi się trener.
Ale za to potem po ukończeniu 18 lat trzeba egzamin zdać powtórnie(zweryfikować) Po prostu takie są przepisy.

A o odmianie czarnego pasa dla dzieci pierwszy raz słyszę :)                    

Offline Daarth

• +
« Odpowiedź #22 dnia: 2003-12-22 (Pon), 23:18 »
Tak można zdawać na czarny pas przed ukończeniem 18 roku życia, pod warunkiem że zgodzi się trener.
Ale za to potem po ukończeniu 18 lat trzeba egzamin zdać powtórnie(zweryfikować) Po prostu takie są przepisy.

no a nie jest to czarny pas dla dzieci?? :twisted:

to wcale nie jest stats :D                    

Offline SAVER

• ++
« Odpowiedź #23 dnia: 2003-12-23 (Wto), 11:10 »

no a nie jest to czarny pas dla dzieci?? :twisted:

to wcale nie jest stats :D

O nie z pewnością to nie stats :D :hihi:                    

Offline GoRo

• +
« Odpowiedź #24 dnia: 2003-12-23 (Wto), 21:03 »
widzialem to co widzialem na zawodach to w moim mniemaniu i wg mojej skromnej osoby jest to samo

Masz racje w pewnym sensie.  W jakim masz a w jakim nie masz już odpowiadam:

No więc masz racje w tym sensie, ze schematy i ogólne zasady Shotokan i Fudokan są takie same. Ale ich wykonywanie, techniczne aspekty są spłycone (co widać nawet po zjawisku, o którym piszesz, że nawet 13-latki mają czarne pasy!)
Pomyśl, po co ktoś różnicowałby SHOTOKAN i FUDOKAN, jeśli byłoby to \"właściwie to samo\"?  Fudokoan to najwyraźniej te samy zasady ZEWNĘTRZNE, ale inne kryteria. Te same schematy, te same techniki, wyglądające oficjalnie tak samo - a jednak różniace się \"warsztatowo\". To właśnie miałęm na myśli pisząc:
wg mojej opiniii karate FUDOKAN wygląda obecnie podobnie do SHOTOKANu w Polsce 15 - 20 lat temu (...)każ zrobic to samo kata znawcy Fudokanu i z Shotokanu - najprawdopodobniej zrobią je całkiem inaczej, jeśli chodzi o wykonanie (a nie schemat)

Otóż  porównaj sobie Karate Shotokan w Polsce 15 lat temu (jeśli nie bardzo się orientujesz, to kogoś zapytaj) i  dzisiejsze: schemat ten sam, założenia te same, wygląd ten sam- oficjalnie - wszytsko to samo. A jednak stawiając znak równości między nimi popełnilibyśmy kardynalny błąd.  Shotokan w Polsce kiedyś a Shotokan dziś to inne formy karate.

Fudokan, mimo tych samych korzeni i zewnętrzności ewoluowało w nieco innym od tradycyjnego kierunku. Moja teza jest taka, że Fudokan NIEŚWIADOMIE (bo schematy pozostały te same) zboczyło z własnej drogi. Patrząc z perspektywy Shotokanu  Fudokan ulega usportowieniu i przeewoluowaniu (np. opisana przez ciebie groteskowa sytuacja: stadko 13-latków z czarnymi pasami - a więc stopniami mistrzowskimi). Jego dzisiejsza postać stosuje w praktyce ruchy zewnętrzne, mięśnie szkieletowe, a nie wewnętrzne - co jest, a przynajmniej powinno być cechą ideologiczna Shotokanu. Wynika to z tego,  że Fudokan i Shotokan wybrały sobie inne wzorce do naśladowania (bo przecież jest różnica między tym, co wykłada Jorga a Nishiyama - chociaż znów, schematy technik są takie same!)
Zmierzam do konkluzji, że Fudokan jest \"prostszy\", \"łatwiejszy\" niż Shotokan, bardziej siłowy, a mniej ideowy,  mniej wymagajacy - albo inaczej mówiąc, żeby nikogo nie uraxić - wymagający jakby czego innego. Rozumiesz mniej więcej ?

Tak z ciekawości - przestaw podobny punkt widzenia swojemu trenerowi i zobacz, co ci odpowie - dobra ?                    
DOSBox

Offline Daarth

• +
« Odpowiedź #25 dnia: 2003-12-25 (Czw), 12:47 »
nie ma problema :) spytam sie go :) nawet przedstawie slowo w slowo to co napisales :)
to co piszesz rozumiem i zgadzam sie wlasciwie... ale jesli hcodiz o wysokie stopnie w oby stylach to nie ma roznicy w umiejetnosciech :) porownam dwa seminaria zeby miec dowody :D: jedno Nishijamy i jedno Jorgi (na zadnym mnie nie bylo :| ale znam z opowiadan). Obaj przykladali reke do klatki piersiowej \"ochotnika\" i nie wiadomo kiedy facet odlatywal pare metrow do tylu i trzeba go bylo reanimowac :) obaj pokazywali co mozna osiagnonc dzieki napieciu miesni brzucha. wynika z tego przytoczonego przykladu (kurde pisze jakbym pisal wypracowanie na polski :D ) ze stykle na odpowiedznim poziome juz sie nie roznia. zrestza sam fudokan wywodzi sie z tego co wiem wlasnie z Shotokanu.

!!!WESOŁYCH ŚWIĄT!!! karatecy :)                    

Offline GoRo

• +
« Odpowiedź #26 dnia: 2003-12-25 (Czw), 13:39 »
stykle na odpowiedznim poziome juz sie nie roznia

A ja będę dalej optował za tym, ze tylko \"właściwie \" się nie różnią.  W sumie to umiejętności wymagane na SHODAN 15 lat temu a wymagane teraz też się nie różnią... bo przecież chodzi \"właściwie\" o to samo ? Ba, ktoś wytrenowany w stalej szkole Shotokanu może robić to samo co ktoś z Fudokanu.

Wiesz co ja ci powiem? Jak tak patrzyłem na różnych zgrupowaniach z Nishiyama na przykład, to wyraźnie widziałem ludzi (Shotokan), którzy na swój Shodan po prostu NIE ZASŁUGUJĄ. Prezentowali umiejętności, które nie mają nic wspólnego z rozumieniem karate - oni po prostu wypraktykowali ileś tam godzin na sali machając bez głębszego pomyślunku rękami i starając się, żeby to ładnie wyglądało... (nie mam im tego za złe - mam tylko refleksje, że chyba powinno sie  otworzyćoczy a nie trenować cały czas to samo bez posuwania się do przodu)
No, ale cóż - ktoś im ten stopień dał, bo praktywkował tak samo jak oni.

A tak w ogóle to:

Wesołych Świąt, krytycyzmu  w pojmowaniu sztuki karate, konstruktywnych przemyśleń i - póki co - czarnego pasa - bo pewnie do tego w tej chwili dążycie :D A później.. kto wie ?                    
DOSBox

Offline Daarth

• +
« Odpowiedź #27 dnia: 2004-01-23 (Pią), 10:18 »
dzieki za zyczenia. sorki ze odpisuje dopiero teraz ale nie mialem za bardzo weny... dziwne ze teraz mam :| :D
A ja będę dalej optował za tym, ze tylko \\\"właściwie \\\" się nie różnią.  W sumie to umiejętności wymagane na SHODAN 15 lat temu a wymagane teraz też się nie różnią... bo przecież chodzi \\\"właściwie\\\" o to samo ? Ba, ktoś wytrenowany w stalej szkole Shotokanu może robić to samo co ktoś z Fudokanu.

hmm no w sumie mozesz miec racje :Pwlasciwie to masz racje... czyms te style musza sie roznic ale ja tego nie wylapalem.
Wiesz co ja ci powiem? Jak tak patrzyłem na różnych zgrupowaniach z Nishiyama na przykład, to wyraźnie widziałem ludzi (Shotokan), którzy na swój Shodan po prostu NIE ZASŁUGUJĄ. Prezentowali umiejętności, które nie mają nic wspólnego z rozumieniem karate - oni po prostu wypraktykowali ileś tam godzin na sali machając bez głębszego pomyślunku rękami i starając się, żeby to ładnie wyglądało... (nie mam im tego za złe - mam tylko refleksje, że chyba powinno sie  otworzyćoczy a nie trenować cały czas to samo bez posuwania się do przodu)
No, ale cóż - ktoś im ten stopień dał, bo praktywkował tak samo jak oni.

hmm tutaj za bardzo nie moge sie wypowiadac bo znam wlaciwie tylko te czarne pasy z ktorymi trenuje i wlasciwie widze ze oni hmm glebiej wnikaja w istote karate...  a to bezsensowne wywijanie nogami.. no u mnie tego nie widze... ale co ja tam wiem teraz :D jeszcze pare lat i bede mogl powedziec jak to jest w moim otoczeniu :)
i w ten sposob wlasnie znika prawdziwa idea tego \"sportu\" chociasz dla mnie po roku , jak nie wczesniej, skonczylo sie ze chodzilem na treningi dla samego sportu...                    

Offline GoRo

• +
« Odpowiedź #28 dnia: 2004-01-24 (Sob), 19:46 »
Daarth -> Miło zatem że trenujesz dla czegoś wiecej niż tylko rozruszanie kości po ciezkim dniu. Ja niestety teraz mam cieżie dni, zwane przez niekótrych sesją :D i niestety nie mam czasu na treningi - w ogóle coś sie ostatno zaniedbuje :]                    
DOSBox

Offline Daarth

• +
« Odpowiedź #29 dnia: 2004-01-27 (Wto), 07:36 »
sesja? hmm no niby zaczyna mi sie w czwartek ale mam innego rodzaju problemy, wiec laze na treningi zeby troche zapomniec, zmeczyc sie, nie myslec o tym...
zreszta i tak nic nie robimy bo przychodza maks 3 osoby i nic nie robimy... no ostatnio o malo co mnie nie polamali bo wyskoczylem ze moze byc troche samoobrony... nie nalezy tak robic (tzn proponowac samoobrony :) ) a tobie radze sie przejsc bo sesja nie zajac nie ucieknie a to dorby sposob na odprezenie :D