Autor Wątek: teleportacja  (Przeczytany 3211 razy)

Offline Pumbus

• Inteligent forumowy
  • ++++
  • no wiki no pumbus
teleportacja
« dnia: 2003-12-22 (Pon), 11:57 »
Hmm... czytąlem o tym.  
Fajna rzecz. Mam nadzieję że to rozwiną.  
Jest teoria mowiaca o tym,że można przeprowadzić teleportację przez dezintegrację cząstek po jednej stronie , a integrację cząstek po drugiej stronie teleportera  

Coś takiego zrobili ze światłem. Teraz muszą opanować dezintegrowanie i integrowanie bardziej złożonych przedmiotów czy nawet organizmów.
za dużo się star treka naoglądałeś
to nie polegało na dezintegracji światła, bo niby na co mieli to zamiecić, na materie? wiesz ile z tego by było materii? w ch*j, od zaje**nia i jeszcze troche
chodziło bardziej o teleportowanie informacji (światło on/światło off) za pomocą czego co się chyba nazywało cząstkami powiązanymi
Pumbus -> Dotykasz właśnie fajnego problemu :)

Lem przewiduje \\\"teleportacje\\\" jako \\\"rozproszkowanie\\\" atomów ludzkiego ciała i jego odbudowę na podstawie \\\"rysopisu atomowego\\\" (Czyt. Dzienniki Gwiazdowe - Podróż nie-pamiętam-która- -szukać-Procytów-chyba. Ale w sumie to tylko książka... :) ). Ale co nam po rozproszkowaniu, jak atomów jest ciągle tyle samo = wcale nas nie ubywa. Chyba, że system rurociągów... Ale wtedy to nie jest teleportacja :) .

A przy okazji? Jak WY widzicie teleportację? Rozatomowanie? Przeniesienie p. wpływem kiś promieni? Może inne projekty? :)

Ja widzę teleportację jako... Hmm... Przesyłanie \\\"Rysopisu\\\" do teleportera, przy czym \\\"oryginał\\\" jest rozproszkowywany i wchłaniany \\\"gdzieś\\\", a \\\"kopia\\\" pojawia się w innym miejscu.

To raczej najbardziej oldshoolowa teleportacja :)

a mi się nasuwa do głowy taki problem
jeśli kogoś sproszkujemy i wyślemy w podróż do innego teleportu a w czasie przesywania sygnał zostanie skopiowany i ten ktoś się pojawi dwa razy, to czy będziemy mieć dwa oryginały, oryginała i kopię, czy dwie kopie? jeśli ten ktoś był żonaty to jak się przedstawia status cywilny żony (ma dwojga mężów, czy też jeden jest żonaty a drógi...? kawaler, rozwodnik, wdowiec?)
a jeśli ma dwojga mężów, to jaki jest jej status bo tym jak jeden się rozwiedzie?

jest jeszcze jeden problem
człowiek składa się z materii i impulsów które po nim krążą
jeśli teleportujemy go w jednym momencie, to powinien dalej rzyć
ale jeśli teleportacja będzie trwać przes np. sekundę? to może zagrozić życiu i w ogóle całej biologii człowieka
bo jak będzie teleportowany od góry, to czy teleportowaniu w okolicach serca nie będzie niebezpieczeństwa, że ujdzie mu trochę krwi?                    
"Nikt nie powinien kwestionować wiary innych, bo żadna istota ludzka nie może oceniać dróg Boga."   ﻄ °ﮯﮦ

Offline azul

• +
teleportacja
« Odpowiedź #1 dnia: 2003-12-22 (Pon), 16:14 »

a jeśli ma dwojga mężów, to jaki jest jej status bo tym jak jeden się rozwiedzie?

taki problem jest (narazie) nie do rozstrzygnięcia, bo nie istnieje taki casus, a w konsekwencji przepisy prawne to regulujące.

jest jeszcze jeden problem
człowiek składa się z materii i impulsów które po nim krążą
jeśli teleportujemy go w jednym momencie, to powinien dalej rzyć
ale jeśli teleportacja będzie trwać przes np. sekundę? to może zagrozić życiu i w ogóle całej biologii człowieka

dlatego też teleportacja w taki rozumieniu nie jest możliwa.

bo jak będzie teleportowany od góry, to czy teleportowaniu w okolicach serca nie będzie niebezpieczeństwa, że ujdzie mu trochę krwi?

nie ma czegos takiego jak \'teleportowanie od góry\' czy od dołu, to tak jak z rozpadem atomu.... zachodzi on od \'góry\' czy od \'dołu\' ?                    
..z mojego subiektywnego punktu widzenia jestem całkowicie obiektywny.

Offline sah

• Administrator
  • ++++
teleportacja
« Odpowiedź #2 dnia: 2003-12-22 (Pon), 21:56 »
No właśnie, klasyczne dość zagadnienie filozoficzne: czy jak rozpadnę się na atomy i odbudują mnie co do cegiełki - to czy będę tym samym człowiekiem? Czy tylko sztucznym tworem zrobionym z \"trupa\"?

Ja stawiałbym na ciągłość... Tylko śmierć jest przerwaniem ciągłości. Sen nie, śmierć kliniczna nie (bo w końcu można się z niej obudzić, right?).                    

Offline Pumbus

• Inteligent forumowy
  • ++++
  • no wiki no pumbus
teleportacja
« Odpowiedź #3 dnia: 2003-12-22 (Pon), 22:22 »
i czy będzie się mieć te same wspomnienia!!!

jeśli dało by się przez teleportacje np. \"klonować\" ludzi to bym nie omieszkał sklonować sobie dziewczyny :D                    
"Nikt nie powinien kwestionować wiary innych, bo żadna istota ludzka nie może oceniać dróg Boga."   ﻄ °ﮯﮦ

Offline Olhado256

• +++++
teleportacja
« Odpowiedź #4 dnia: 2003-12-22 (Pon), 22:49 »
Ale wy w tych rozważaniach zakładacie, że człowiek się składa wyłącznie z materii, co nie jest prawdą. Ktoś już wspominał o impulsach elektrycznych - jeśli nie uda się ich również przenieść, skutki chciażby dla mózgu mogą być nieprzewidywalne. Poza tym - naukowcy nie wiedzą co tak naprawdę sprawia, że człowiek żyje - czy po przeniesieniu samego ciała na odległość otrzymamy człowieka, czy tylko jego zwłoki? To są rzeczy, o których my, jako ludzkość, nie mamy zielonego pojęcia. Trudno zatem spekulować o wpływie teleportacji na człowieka.                    
w stanie spoczynku
JID: Olhado256@histeria.pl

Offline Pumbus

• Inteligent forumowy
  • ++++
  • no wiki no pumbus
teleportacja
« Odpowiedź #5 dnia: 2003-12-22 (Pon), 23:30 »
jeśli uda nam się przenieść całą materię cłowieka w czasie zerowym, to równierz przniesiemy elektrony będące impulcami nerowwymi i ciągłość procesów biologicznych zostanie zachowana                    

Offline Olhado256

• +++++
teleportacja
« Odpowiedź #6 dnia: 2003-12-22 (Pon), 23:46 »
Czysto biologicznych prawdopodobnie tak (ale przypominam: \"sproszkowanie\" człowieka, przeniesienie go w inne miejsce i złożenie do kupy musiałoby się odbyć w czasie zerowym, co raczej trudno sobie wyobrazić), ale nie wiadomo, czy to by wystarczyło. Może istnieje jeszcze COŚ (nie chcę tego nazywać \"duszą\", bo to wmiesza nam religię), czego nie da się przetransportować w ten sposób?                    
w stanie spoczynku

Offline Pumbus

• Inteligent forumowy
  • ++++
  • no wiki no pumbus
teleportacja
« Odpowiedź #7 dnia: 2003-12-23 (Wto), 00:05 »
z mojej teori jakoby ciało (przedewszystkim muzg) było anteną, odbiornikiem czy swego rodzaju przedłużeniem duszy wynika, że to zależy tylko od tego czy dusza znajdzie swoje peryferyjne ciało
jeśli nie, to będziemy mieć doczynienia z prawdziwym żywym ząbi

natomiast jeśli człowiekowi nic się nie stanie to teleportacji będzie to świadczyło, że albo dusza nie istnieje (o zgroza), albo że ciało obejść się może bez duszy, albo że dusza obejmuje całe continuum przestrzenne

i nasuwa się mi kolejne pytanie: czy dziecko osób pozbawionych duszy, może takową posiadać?                    

Offline Olhado256

• +++++
teleportacja
« Odpowiedź #8 dnia: 2003-12-23 (Wto), 00:28 »
Myślę, że nie ma sensu o tym dyskutować. Nasza wiedza w tej dziedzinie jest żadna. Nie mamy podstaw, żeby odpowiedzieć \"tak\", albo \"nie\".                    
w stanie spoczynku

Offline Koki

• +++++
teleportacja
« Odpowiedź #9 dnia: 2003-12-23 (Wto), 08:29 »
Dusze srusze.... impuls elektryczny to strumień elektronów, czyli po przeniesieniu wszystkiego w czasie t => 0 wszystko powinno działać...

Przy dłuższym czasie może być potrzebna \'reanimacja\'.                    

Offline Pumbus

• Inteligent forumowy
  • ++++
  • no wiki no pumbus
teleportacja
« Odpowiedź #10 dnia: 2003-12-23 (Wto), 09:50 »
tylko jak przenieść enegrię konetyczną płynącej krwi?
czy jeśli będe teleportował coś w ruchu, to jakie muszą być założenia, żeby po teleportacji ruch został zachowany?                    

Offline Koki

• +++++
teleportacja
« Odpowiedź #11 dnia: 2003-12-23 (Wto), 11:02 »
Jeżeli t => 0, czyli czas jest nieskończenie krótki, to nie widzę problemu... po prostu znikniesz i w tym samym momencie pojawisz się gdzieś indziej... a poza tym, od czego jest serce? :]                    

Offline SAVER

• ++
teleportacja
« Odpowiedź #12 dnia: 2003-12-23 (Wto), 11:18 »
Jeżeli t => 0, czyli czas jest nieskończenie krótki, to nie widzę problemu... po prostu znikniesz i w tym samym momencie pojawisz się gdzieś indziej... a poza tym, od czego jest serce? :]

W sumie racja... Tylko czy w ogóle mozliwe jest osiągnięcie tak krótkiego periodu(okresu) czasu jak t=>0
Raczej można się zblizyć do czasu t=>0.                    
Członek Bractwa Czarnego Kruka

Offline Pumbus

• Inteligent forumowy
  • ++++
  • no wiki no pumbus
teleportacja
« Odpowiedź #13 dnia: 2003-12-23 (Wto), 11:23 »
czas = 0 jest oczywiście nieosiągalny

tak mi się wydaje, że gdyby materia była skanowana, to z prędkością światła
po tym musiała by być zamieniona na ogromny impuls energii, gtóry musiał by być bezstratnie przekazany do punktu odbiorczego, a przy odbiorniku musiał by nastąpić proces o dokładnie odwrotnym przebiegu

sądze, że jedynie laser byłby w stanie możliwie pezstratnie przenosić tą energię na duże odległości

do tego jeszcze dochodzi całkiem duże prawdopodobieństwo rakotwórczości takiego przedsięwźięcia                    

Offline Koki

• +++++
teleportacja
« Odpowiedź #14 dnia: 2003-12-23 (Wto), 11:48 »
Dlatego ja jestem raczej za hibernacją i prędkością podświetlną  :D                    

Offline azul

• +
teleportacja
« Odpowiedź #15 dnia: 2003-12-23 (Wto), 16:46 »
panowie, t=>0 to tylko założenie, uproszczenie, wiec nie ma nawet co sie zastanawiac co by bło gdyby czas \"przeniesienia\" był bardzo bliski zero, zatem jesli chodzi o teleportacje człowieka to pozostaje nam (chyba)  \'tylko\' przenoszenie świadomości, jako tej naszej cząstki, która nas determinuje i którą byćmoże jest względnie łatwo przenieść jeśli patrzeć na to jako \'proces\' w przeważającej części \'elektryczny\'- wtedy stosunkowo łatwo jest taki proces zdyskretyzować w czasie, a z tąd już prosta droga do zapisu \"świadomości\" na jakiś nośnik danych, lub przesłanie na określoną odległość... ale to już nie będzie ta \'startrekowa\'
teleportacja  8)  ...a dlaczego rozważamy \'tylko\' teleportacje człowieka, czyż nie łatwiej wyobrazic sobie, nawet dla nas, laików; teleportację np. łyżki?
ther\'s no spoon  :wink:                    

Offline Olhado256

• +++++
teleportacja
« Odpowiedź #16 dnia: 2003-12-23 (Wto), 17:12 »
Ale z tą świadomością to by fajne było - co tydzień robisz sobie backup i wypalasz na DVD-RW, a jak ci ktoś np. wpakuje kulkę w łeb, to wymieniają mózg na syntetyczny, wgrywają do niego tą zarchiwizowaną świadomość i po kłopocie :biggt:                    
w stanie spoczynku

Offline SAVER

• ++
teleportacja
« Odpowiedź #17 dnia: 2003-12-23 (Wto), 17:14 »
Ale z tą świadomością to by fajne było - co tydzień robisz sobie backup i wypalasz na DVD-RW, a jak ci ktoś np. wpakuje kulkę w łeb, to wymieniają mózg na syntetyczny, wgrywają do niego tą zarchiwizowaną świadomość i po kłopocie :biggt:

No to by było super :-D  :biggt:                    

Offline Pumbus

• Inteligent forumowy
  • ++++
  • no wiki no pumbus
teleportacja
« Odpowiedź #18 dnia: 2003-12-23 (Wto), 18:57 »
no i najlepiej jak by się dało tak w jak matrixie np. nauczyć ninja albo kung-fu z płyty kupionej na stadionie dziesięciolecia :D                    

Offline Olhado256

• +++++
teleportacja
« Odpowiedź #19 dnia: 2003-12-23 (Wto), 19:24 »
Taa... i złapać bułgarskiego wirusa przez to. Codziennie o północy będzie ci w oczach wyświetlał jakiś napis, a po miesiącu sformatuje mózg :bigla:                    
w stanie spoczynku

Offline Pumbus

• Inteligent forumowy
  • ++++
  • no wiki no pumbus
teleportacja
« Odpowiedź #20 dnia: 2003-12-23 (Wto), 19:33 »
Taa... i złapać bułgarskiego wirusa przez to. Codziennie o północy będzie ci w oczach wyświetlał jakiś napis, a po miesiącu sformatuje mózg :bigla:
dżizus!!!
mało z krzesła nie spadłem
  :bigla:  :bigla:  :bigla:  :bigla:  :bigla:  :bigla:  :bigla:  :bigla:  :bigla:                    

Offline SAVER

• ++
teleportacja
« Odpowiedź #21 dnia: 2003-12-23 (Wto), 21:53 »

Loooool :lol:  :biggt:  :hihi:
Jak w terminatorze :-D :D                    

Offline Bienio

• +
teleportacja
« Odpowiedź #22 dnia: 2003-12-25 (Czw), 00:29 »
Gdyby jakimś cudem za mojego życia wynaleziono teleporter- nie wejde. Czemu? A co będzie jeśli się zepsuje i przeniesie moje ciało do żądanego miejsca a w miejscu z którego się teleportowałem zostawi np. głowe. Co będzie jeśli teleportuje tylko skóre, tylko mózg, wnętrzności, kości....? Przykładów można mnożyć. Teleporter musi być szalenie dokładny. Każdy atom musi zostać przeniesiony. DNA musi zostać przeniesione bez szwanku i bez mieszania go(*). Każda komórka musi być w dokładnie takim samym miejscy cy była w człowieku. Żaden organ nie może się zamienić miejscami z innym.

(*)Tu mi się przypomniał taki film: \"Mucha\". Co by było jakbyśmy weszli do teleportelu razem z muchą a teleporter by wymieszał DNa muchy z człowiekiem? Tragedia!                    

Offline Olhado256

• +++++
teleportacja
« Odpowiedź #23 dnia: 2003-12-25 (Czw), 01:24 »
Racja Bienio - bo co by było, gdyby wystąpiło choć minimalne zakłócenie podczas teleportacji? Cokolwiek, np. kawałek buta wylądowałby mi w głowie... :shock2:                    
w stanie spoczynku

Offline Einnar

• voidhead
  • DKMiści
  • ++
teleportacja
« Odpowiedź #24 dnia: 2003-12-25 (Czw), 01:33 »
Wetne sie troche do waszej dyskusji, ale na temat:
Sugeruje poczytac \'Dzienniki\' Stanislawa Lema - oprocz wielu innych problemow porusza on tam miedzy innymi i kwestie teleportacji z punktu widzenia teoretycznego, mysle ze lektura ta moglaby wzbogacic wasze refleksje na ten temat... polecam.                    

Offline Olhado256

• +++++
teleportacja
« Odpowiedź #25 dnia: 2003-12-25 (Czw), 02:05 »
Xtense już o Dziennikach wspominał. Niestety przeszukanie półki z fantastyką ujawniło, że akurat tej książki Lema nie mam w domu... too bad.                    
w stanie spoczynku

Offline Pumbus

• Inteligent forumowy
  • ++++
  • no wiki no pumbus
teleportacja
« Odpowiedź #26 dnia: 2003-12-25 (Czw), 08:23 »
sytuacja z muchy jest bardziej fiction niż sience
ponieważ gdyby taka teleportacja przebiegła prawidłowo, to mucha powina się pojawić dokładnie tak gdzie była w chwili telepostacji, czyli jakoś na ścianie czy cuś
natomiast motyw wymieszania DNA? niby jak? ktoś sobie to wyobraża? żeby akurat nastąpił jaki błąd? szansa wynosi tak na moje oko mniej więcej 1/(ilość_atomów_w_ciele)!
a samo 1000! to liczba z ok 4000 cyfr

tak jak wcześniej już wspomniałem bardziej niebezpieczne są przekłamania atomów w komórkach => w jądrach komórkowych => po teleportacji okazuje się, że mamy 20 nowotworów :D                    

Offline azul

• +
teleportacja
« Odpowiedź #27 dnia: 2003-12-25 (Czw), 15:16 »
skupiacie sie tylko na teleportacji człowieka, a ileż można zaoszczędzić teleportując np. kolumbijskie banany, lub chociażby listy/paczki, już nie wspominając o teleportacji informacji; w konsekwencji możnaby szybciej budować stacje kosmiczne itp. itd...                    

Offline Olhado256

• +++++
teleportacja
« Odpowiedź #28 dnia: 2003-12-25 (Czw), 15:27 »
Możnaby też wysłać na Marsa teleporter, a potem przeteleportować tam astronautów wprost z Ziemi!                    
w stanie spoczynku

Offline SAVER

• ++
teleportacja
« Odpowiedź #29 dnia: 2003-12-25 (Czw), 15:30 »
Możnaby też wysłać na Marsa teleporter, a potem przeteleportować tam astronautów wprost z Ziemi!

Niezła myśl :) Tylko co by  było gdyby sie zagubili w czasoprzestrzeni? :hihi:                    

Offline Pumbus

• Inteligent forumowy
  • ++++
  • no wiki no pumbus
teleportacja
« Odpowiedź #30 dnia: 2003-12-25 (Czw), 16:04 »
NASA - need another seven astronauts  :biggt: