Autor Wątek: Poprawna polszczyzna ;)  (Przeczytany 11955 razy)

Offline Saima

• DKMiści
  • +
Poprawna polszczyzna ;)
« dnia: 2003-10-15 (Śro), 13:37 »
Jadac do domq..wlaczylam sobie radio i sluchalam m.in. Eweliny Flinty-chyba jakas jej nowa piosenka.  W Kazdym razie..w tekscie piosenki pojawily sie sformulowania:
\"Spadam w dol\", \"krece w kolko glowa\"..z nudow zaczelam sobie je analizowac-tymbardziej ze utknelam w malym koreczku  :twisted: ..i doszlam do wniosku ze brzmia jak \"maslo maslane\"- bo czy mozna spadac w gore? albo..krecic glowa w kwadrat?  :wink:
co o tym myslicie?
Ja osobiscie staram sie nie uzywac na codzien zbednych wyrazow w mojej wypowiedzi..a jesli mowa o tekscie piosenki- utworu poddawanego publicznej analizie i ocenie- to uwazam ze \"teksciarze\" powinni sie bardziej wysilic  :heh:
Btw. dzisiaj w szkole dowiedzialam sie-ze zarowno forma \"tutaj jest napisane\" oraz \"tutaj pisze\"- sa poprawne.. :huh: a tyle pracy wlozono, aby nauczyc nas ze nie mozna mowic: \"tutaj pisze\"...W kazdym razie..naleze do grona osob- u ktorych zwrot: \"jest napisane\" zostal gleboko zakorzeniony..i nie zamierzam stosowac tej drugiej formy.. :zpain:
PS. ten temat to chyba wynik mojej przedmaturalnej depresji..heh :twisted:  :wink:                    
"Pod powierzchnią zmiennych zjawisk wszystko jest jednym"
"Whatever women do they must do twice as well as men to be thought half as good. Luckily, this is not difficult." Charlotte Whitton

Offline tomcatek

• +
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #1 dnia: 2003-10-15 (Śro), 13:46 »
hehehe... takei wyrazenia maja jakas swoja naukowa nazwe, ale ja na polska gramatyke zawsze mialem alergie (co widac i czasami slychac). a teksciaze nie zawsze moga sie postarac, bo trzeba utrzymac ilosc sylab w wersie nie zmieniajac sensu wersu.. to jest dosc trudne! sama popruboj!                    
Kulturalne Ugrupowanie Rozpowszechniajace Wszedzie Abstrakcje <== wujek Tom liczy na Ciebie!!

Boze bron mnie przed przyjaciolmi, przed wrogami obronie sie sam.

Offline ignus

• DKMiści
  • +++
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #2 dnia: 2003-10-15 (Śro), 14:29 »
PS. ten temat to chyba wynik mojej przedmaturalnej depresji..heh :twisted:  :wink:

hiehie, a kto by sie matura przejmowal? ja na pewno nie. :twisted:
a tak btw. to z czego zdajesz?
hm hm hm...
no tak, pamietam, ze moj nauczyciel angielskiego jak sprawdzal klasowki to napisal \"zly blad\" jako komentarz do bledu popelnionego przez piszacego :D spodobalo mi sie to :)
podobaja mi sie inne rzeczy w stylu \"cofnij sie do tylu\". hiehie :)                    

Offline gramisan

• ++
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #3 dnia: 2003-10-15 (Śro), 17:37 »
no tak, pamietam, ze moj nauczyciel angielskiego jak sprawdzal klasowki to napisal \\\"zly blad\\\" jako komentarz do bledu popelnionego przez piszacego :D spodobalo mi sie to :)
podobaja mi sie inne rzeczy w stylu \\\"cofnij sie do tylu\\\". hiehie :)

No to jest pleonazm, a to jest \"fakt autentyczny\" :wink: .
A co do tematu to:
\"poprawna polszczyzna to nie wszystko\"
emade feat. sokół                    
"Non omnis moriar"

Reset-Forever - kultowy zin

Offline Olhado256

• +++++
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #4 dnia: 2003-10-15 (Śro), 17:39 »
hiehie, a kto by sie matura przejmowal? ja na pewno nie. :twisted:

I to jest prawidłowa postawa :D

Natomiast co do tych błędów - to nie są jakieś straszne byki, to są tylko \"niepoprawności\". Straszny byk to zdanie typu \"odbierając pocztę wyskoczył mi błąd\", które nagminnie widzę na forum MozillaPL, a które mnie potwornie denerwują.

A z tymi \"pisze\" i \"jest napisane\" - cóż, jedną z podstawowych cech języka jest to, że się zmienia i tego procesu nie można w żaden sposób powstrzymać. \"pisze\" było kiedyś uznawane za błąd, ale teraz jest tak powszechne, że stało się poprawną formą. Tak samo np. \"huj\" już nie jest błędem. Po prostu językoznawcy poszli po rozum do głowy i przestali TWORZYĆ język, a zaczęli go opisywać. Język tworzy się sam.                    
w stanie spoczynku
JID: Olhado256@histeria.pl

Offline Yahu

• +
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #5 dnia: 2003-10-15 (Śro), 19:06 »
\\\"Spadam w dol\\\"

OK, to jest oczywiscie jest blad, jednak stwierdzenie
\\\"krece w kolko glowa\\\"

moim zdaniem bledem nie jest, tylko zle odczytalas sens tego sformulowania. Wg mnie nalezy je odczytac jako odpowiednik zdania \"krece glawa ciagle (bezustannie itp). Tak wiec radze Ci czasami chwilke zastanowic sie nad sensem wypowiedzi, a dopiero pozniej wytykac komus bledy  :wink:
Btw. dzisiaj w szkole dowiedzialam sie-ze zarowno forma \\\"tutaj jest napisane\\\" oraz \\\"tutaj pisze\\\"- sa poprawne.. :huh: a tyle pracy wlozono, aby nauczyc nas ze nie mozna mowic: \\\"tutaj pisze\\\"...W kazdym razie..naleze do grona osob- u ktorych zwrot: \\\"jest napisane\\\" zostal gleboko zakorzeniony..i nie zamierzam stosowac tej drugiej formy.. :zpain:

Zmiana co do pisowni w podanym przez Ciebie przykladzie, weszla do slownika poprawnej polszczyzny juz jakies kilka miesiecy temu, jednak ja rowniez naleze do osob, ktore juz chyba nigdy nie przestawia sie na forme \"tu pisze\", tak jak nigdy nie powiem, ze gdzies \"poszlem\".

Nie przejmuj sie, matura to bzdura  :P                    
Życie To Nie Bajkał.

Offline Loco

• +
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #6 dnia: 2003-10-16 (Czw), 16:37 »
Proszę kontynuować dalej ten temat.

Loco, ostatni taki post. Nastepne w tym stylu beda kasowane. tym                    
"Chcę wyrwać mu serce i go nim nakarmić (o Lennoksie Lewisie). Chcę zabijać. Chcę rozpruwać ludziom brzuchy i pożerać ich dzieci" - Mike Tyson

Offline Saima

• DKMiści
  • +
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #7 dnia: 2003-10-16 (Czw), 16:46 »
Jutro musze zasiasc za kolkiem w troszke dluzszej trasie..poczekajcie..z moim \"szczesciem\" nie omine zadnego korku! wszystkie moje!  :wink: moze jeszcze cos ciekawego \"wyanalizuje\"  :heh:
Jesli chlopak mowi: \"poszlem\", \"przyszlem\" itd. to brzmi to fatalnie.. :twisted: jak dla mnie: odstraszajaco..                    
"Whatever women do they must do twice as well as men to be thought half as good. Luckily, this is not difficult." Charlotte Whitton

Offline Pumbus

• Inteligent forumowy
  • ++++
  • no wiki no pumbus
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #8 dnia: 2003-10-16 (Czw), 20:15 »
coś mi się zdaje, że ktoś mi coś wykasował... :|
a żeby nie oftopować :D
pewnie poszlem i przyszlem też wkrótce stanie się poprawne :twisted:                    
"Nikt nie powinien kwestionować wiary innych, bo żadna istota ludzka nie może oceniać dróg Boga."   ﻄ °ﮯﮦ

Offline _lili_

• +
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #9 dnia: 2003-10-16 (Czw), 20:44 »
mnie zawsze zastanawilo \'chlopcy\' i \'chlopacy\'.. czasem ta pierwsza forma, az dziwnie brzmiala, ale niby to byla ta poprawana.. a potem sie okazalo, ze obie sa poprawne, tylko zalezy od zdania, kontekstu czy cos w tym stylu :heh:
co do tego \'pisze\' i \'jest napisane\' to raczej dobrze, ze obie sa poprawne, bo po tych wszystkich latach \'jest napisane\' cialge jakos mi sie.. yymmm.. \'opiera\' :D a wyrazy wieloznaczne? te to mnie jush dobiaja.. tzn niedoslownie :D ale to troche bez sensu, zeby dwie rzeczy zupelnie ze soba niezwiazane, nazywaly sie tak samo :roll: ale to jush troche nie ten temat ^^\'..
jezeli chodzi o te \'wyrazenia\' to pelno jest takich: \'skrecic w bok\', \'wzbic sie do gory\', \'widziec na wlasne oczy\' itp.. ale prawda jest taka, ze na wiekszosc z nich nawet nie zwraca sie uwagi, bo slyszy sie je na codzien i chyba mozna powiedziec, ze sie utarly..                    

Offline Pumbus

• Inteligent forumowy
  • ++++
  • no wiki no pumbus
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #10 dnia: 2003-10-16 (Czw), 21:33 »
\"widzieć na własne oczy\" - przecierz można widzieć przez np. kamerę przemysłową

a co do chłopacy - jak się nauczyłem w podstawówce, tak długo się z tego leczyłem :D                    
"Nikt nie powinien kwestionować wiary innych, bo żadna istota ludzka nie może oceniać dróg Boga."   ﻄ °ﮯﮦ

Offline Keiran

• Naczelny Ekonom
  • DKMiści
  • +++++
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #11 dnia: 2003-10-17 (Pią), 08:55 »
Jezyk polski jest naprawde piekny, chocby dlatego ze juz po chwili mozna uslyszec kto jest debilem :D                    

Offline Syber

• +
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #12 dnia: 2003-10-17 (Pią), 11:10 »
Ja się nie wypowadam. Bo wszyscy sie będą ze mnie śmisc :( <  jak zawsze  :cry:  >                    
PP = Pierdolić Podpis

Offline Yahu

• +
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #13 dnia: 2003-10-17 (Pią), 16:50 »
mnie zawsze zastanawilo \'chlopcy\' i \'chlopacy\'.. czasem ta pierwsza forma, az dziwnie brzmiala, ale niby to byla ta poprawana.. a potem sie okazalo, ze obie sa poprawne, tylko zalezy od zdania, kontekstu czy cos w tym stylu :heh:

I po raz kolejny musze interweniowac ;).
Z tego co sie orientuje, to forma \"chłopacy\" nadal jest uwazana za bledna. Poprawna jest oczywiscie forma \"chlopcy\", a jej rownie poprawnym odpowiednikiem jest forma \"chlopaki\", a zeby bylo smieszniej, to gdy dorzucimy do tego np. slowko \"być\" w odpowiedniej formie, to poprawnymi wersjami zwrotow sa wtedy \"chołpcy byli\" oraz \"chłopaki były\" (nigdy \"chłopacy byli\"). Tak samo sprawa wyglada w zdaniach takich jak: \"chłopcy są ładni\", \"chłopaki są ładne\" (a nie \"chłopaki są ładni\" czy \"chłopacy są ładni\"), \"chłopcy są szybcy\", \"chłopaki są szybkie\" (nigdy \"chłopaki są szybcy\" albo \"chłopacy są szybcy\").
Pozdrawiam i zycze wszystkim wiele radosci jaka daje wladanie naszym jezykiem :).
Wasz Yah Miodek  8)                    
Życie To Nie Bajkał.

Offline sah

• Administrator
  • ++++
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #14 dnia: 2003-10-17 (Pią), 17:05 »
Ja się nie wypowadam. Bo wszyscy sie będą ze mnie śmisc :( <  jak zawsze  :cry:  >

No bo czasem twoje ortografy połączone z poprzestawianymi literkami (za szybko piszesz chyba) wyglądają raczej śmiesznie. Nadal się przez kafeję łączysz? Jeśli nie, to spirać sobie Offica i sprawdź od czasu do czasu czy nie masz wszystkiego podkreślonego. Ja staram się żeby moje posty były w miarę czytelne i nikogo nie raziły ortografami - estetyka również jest ważna.

Za to pełnym, germańskim śmiechem śmieję się z Pumbusa za ten denny post co mu wykasowali. :D Padło tam m.in słowo \'muzg\', jeśli dobrze pamiętam w kontekście tego że nikt mu nie narzuci zasad itp. No stary... wiesz.                    

Offline Pumbus

• Inteligent forumowy
  • ++++
  • no wiki no pumbus
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #15 dnia: 2003-10-17 (Pią), 20:31 »
muzg czy mózg, co za różnica
pozatym jak było takie śmieszne, to nie wiem po kiego ?h*ja go wykasowali :evil:                    

Offline sah

• Administrator
  • ++++
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #16 dnia: 2003-10-17 (Pią), 20:55 »
No nie wiem właśnie, pewnie ten bezduszny robot Jajo (hehe). Różnica jest taka w estetyce głównie - źle napisane słowo jakoś tak razi pewne osoby. Hm, logicznie wytłumaczyć tego za bardzo nie potrafię - ale piszesz posty także dla ludzi, nie tylko dla siebie.

Hmmm... Ja tu nic nie kasowalem (chyba ;P), takze prosze mnie nie oskarzac o nic (dowody prosze! :P) Jajo                    

Offline GoRo

• +
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #17 dnia: 2004-02-05 (Czw), 00:23 »
Madre mios- mnóstwo bękartów myślowych kwili w tym temacie ! Skomentuje tylko kilka zagadnień:

No to jest pleonazm, a to jest \"fakt autentyczny\"  

Przerabiałem to z logiki - także mogę co nieco powiedzieć

Jest w logice takie coś jak redundancja - nadmierna ilosc informacji, mająca zabezpieczyć przekaz słowny, żeby nadawaca nie był źle zrozumiany. Nadmierna redundancja jest jednak zła: \"fakt autentyczny\", \"akwen wodny\" to PLEONAZWY.
W ww.  przypadkach, gdyby usunąć przymiotnik - nazwy nie straciłyby NIC ze swej infromacyjności.

Btw. dzisiaj w szkole dowiedzialam sie-ze zarowno forma \"tutaj jest napisane\" oraz \"tutaj pisze\"- sa poprawne..

\"Tutaj pisze\" - oczywiscie że błąd, ale niestety w polszczyćnie następuje liberalizacja. Obowiązuje zasada, że jeśli coś zakorzeni się w jezyku jest uważana za jego poprawną formę... Nie dajmy się omamić ! (hhmm.. populizm poczułem w powietrzu ;-)) Formy \"Tutaj pisze\" użwa się, bo jest ona krótasza, ale z logicznego punktu widzenia jest niepoprawna !

Jesli chlopak mowi: \"poszlem\", \"przyszlem\" itd. to brzmi to fatalnie..  jak dla mnie: odstraszajaco..

Oczywiście, że bzmi fatalnie, w SPPUFie nazywamy to \"buractwem językowym\". Pół biedy, jeśli ktoś wywodzi sie ze środowiska, które nie zdaje sobie sprawy z błędności danego sformułowania... ale gorzej, jeśli ktoś nie zwraca na własne buractwo jezykowe uwagi.

Z tego co sie orientuje, to forma \"chłopacy\" nadal jest uwazana za bledna(...)

A pewnie że jest błędna... ale zauważmy, że jeśli słowo\"chłopacy\" zakorzeniłoby się wystarczająco w jezyku (chociażby potocznym), mogłoby być uznane za poprawne... dlaczego? Bo to większość dyktuje zasady (demokracja ma wiele wad, ale to teamt refleksyjno - polityczny).

Ciekawym zjawiskiem jest tzw KOD BERNSTEINA. Bernstein podzielił kod jezykowy na skompliwkowany i prosty.. Kody różnią się zakresem słów, precyzją wyrażania, znajomościa pojęć abstrakcyjnych. Ciekawe że te kody warunkuje najczęściej stan majątkowy, zamożność ludzi (upraszczając: im biedniejszy człowiek tym jego kod prymitywniejszy).

Kulturę dzieli sie na \"wysoką\" i \"niską\". Tak samo jest z językiem !!

Dlatego tak ważne jest, zeby nie rozprzestrzeniać buractwa językowego !
Trzeba trzymać jezyk w ryzach

poprawność językowa SPPUFcizną XX wieku [gdzie sie podział ten temat?]
Krondor is real: Literature & Cyberspace & Your Own Story
DOSBox

Offline Durbik

• DKMiści
  • +++++
  • Obey the Fist!
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #18 dnia: 2004-02-05 (Czw), 14:46 »
Nie ma niestety na buractwo rady. \"Dokładnie\" też się zakorzeniło i co? 75% nie da sobie za chuja wytłumaczyć, że taki przecież za-je-bisty wyraz nie jest poprawny. A nawet jak jest niepoprawny, to nic ich to nie obchodzi. I to mnie martwi.                    
Tak się teraz przekonuję - w internecie same chuje

Offline Steffek

• +++
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #19 dnia: 2004-02-05 (Czw), 14:58 »
Co sadzicie o wypowiedziach tego typu, mozna je czesto spotkac na roznego rodzaju blogach:

O, boshe!!!! Przeciesh ffiem! Jestes kofaniutka, ale kuffa nie kcesz ze mna chodzic!

Mnie krew zalewa jak cos takiego widze! Przeciez taka pisownia nie ma zadnego normalnego uzasadnienia.                    

Offline Durbik

• DKMiści
  • +++++
  • Obey the Fist!
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #20 dnia: 2004-02-05 (Czw), 15:03 »
Ma uzasadnienie. Najczęściej ludzie po prostu nie wiedzą jak się dane coś pisze. I wychodzi \'boshe\', bo nie wiedzą w sumie czy to jest \'Boże\' czy może \'Borze\'.                    

Offline Koki

• +++++
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #21 dnia: 2004-02-05 (Czw), 15:06 »
Steffek - twoja wypowiedź powinna wyglądać tak:

1. Likwidacja znaków przestankowych:
O boshe!!!! Przeciesh ffiem! Jestes kofaniutka ale kuffa nie kcesz ze mna chodzic!

2. Nadmierne użycie wykrzykników:
O boshe!!!!!!!!!! Przeciesh ffiem!!!!!!!! Jestes kofaniutka ale kuffa nie kcesz ze mna chodzic!!!!!!!

3. Tu są dwie możliwości - likwidacja wszystkich dużych liter lub zamiana wszystkich liter w duże:

o boshe!!!!!!!!!! przeciesh ffiem!!!!!!!! jestes kofaniutka ale kuffa nie kcesz ze mna chodzic!!!!!!!
lub
O BOSHE!!!!!!!!!! PRZECIESH FFIEM!!!!!!!! JESTES KOFANIUTKA ALE KUFFA NIE KCESZ ZE MNA CHODZIC!!!!!!! (Tzw. Caps-lock lock ;))

4. Zostało nam już tylko zamienić \'u\' w \'oo\':

o boshe!!!!!!!!!! przeciesh ffiem!!!!!!!! jestes kofaniootka ale kooffa nie kcesz ze mna chodzic!!!!!!!

5. Ponieważ dłużej trzyma się \'1\' niż Shift to można jeszcze wrzucić kilka jedynek:

o boshe!!!!!!!!!!1111 przeciesh ffiem!!!!!!!1 jestes kofaniootka ale kooffa nie kcesz ze mna chodzic!!!!!!!111

;)                    

Offline Davsar

• ++
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #22 dnia: 2004-02-05 (Czw), 15:07 »
To po jaką cholerę blogi czytasz? :wink:

A tak na serio: jak jakiś wyraz źle powiem(czy to z mojej niewiedzy, czy z \'mojego buractwa językowego\') i ktoś mnie poprawi(np. siostra) to potem staram się mówić poprawnie.                    

Offline Durbik

• DKMiści
  • +++++
  • Obey the Fist!
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #23 dnia: 2004-02-05 (Czw), 15:14 »
Słusznie.

Koki: ew. moze być:

\"o bOsHe!!!!!!!!!! PrZEciEsh fFiem!!!!!!!! jEsTes koFaniUtka alE kuFfa nIe kCesz Ze mNa ChoDziC!!!!!!!\"                    

Offline Einnar

• voidhead
  • DKMiści
  • ++
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #24 dnia: 2004-02-05 (Czw), 15:19 »
Normalnego moze nie, ale w pewien sposob wyraza autorow - jesli musisz rozmawiac z kims tak mowiacy / czytac kogos tak piszacego, to rzeczywiscie minus dla niego, ale jesli robi to w swoim zamknietym kregu to nic mi do tego, niech sie wyraza jak mu pasuje.

Sam tez czasem pisze/mowie na przyklad trza zamiast trzeba, gdy chce nadac wypowiedzi jakis dajmy na to zargonowy ksztalt, ale rzeczywiscie oficjalnie sie wypowiadac w ten sposob to obciach...                    

Offline GoRo

• +
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #25 dnia: 2004-02-05 (Czw), 15:40 »
Co sadzicie o wypowiedziach tego typu, mozna je czesto spotkac na roznego rodzaju blogach:

O, boshe!!!! Przeciesh ffiem! Jestes kofaniutka, ale kuffa nie kcesz ze mna chodzic!

Nie mam pojęci czemu ludzie tak piszą...  jedyny efekt takiej wypowedzi (oprócz efekciarskeigo buractwa) to zmiękczenie brzmienia wypowiedzi.. ale na cóż nam zmiękczanie ??  Mnie takie gadanie przypomina sposób wyrażania małego dziecka...

Hej, a czy przypadkiem niw zauważyliscie, że używający takich słów  mają zazwyczaj nei więcej niż 15 lat ??

Nie ma niestety na buractwo rady. \"Dokładnie\" też się zakorzeniło i co? 75% nie da sobie za chuja wytłumaczyć, że taki przecież za-je-bisty wyraz nie jest poprawny

\"Dokładnie\" - to kalka z angielskeigo \"exactly\"... faktycznie się przyjęło... (ja kiedyś też parę razy sie złapałem na używaniu tego słowa :/) Aha, a tak z ciekawości: jaką wyczerpującą argumentację byś podał, zeby wyjaśnić, iż takie mówienie jest błędne ?

(...)jak jakiś wyraz źle powiem(czy to z mojej niewiedzy, czy z \'mojego buractwa językowego\') i ktoś mnie poprawi(np. siostra) to potem staram się mówić poprawnie.

nie to żebym ci prawił krotochwile ;-) ale grono takich ludzi jak ty ostantio jakby się zmniejsza...

Sam tez czasem pisze/mowie na przyklad trza zamiast trzeba, gdy chce nadac wypowiedzi jakis dajmy na to zargonowy ksztalt, ale rzeczywiscie oficjalnie sie wypowiadac w ten sposob to obciach...

Jeśli używasz jakiegoś słowa świadom jego wydźwięku (burackiego, prowincjonalnego., czy trendowatego  :D  - neologizm od \"trendy\" heh)  to nie ma problemu; ja tez czasem dla szydery ućywam niepoprawnych sformułowań.

A tak poważnie to umysł ludzki sie przyzwyczaja do niektórych sformułowań - używając buractwa czasami może nam że tak powiem wejśćono w krew jako nieciekawa maniera. Dlatego buractwo należy omijać szerokim łukiem - bo (obrazowo mówiąc) jak poplamisz się sokiem z buraków to bardzo trudno zmyć plame
 ;-)                    
DOSBox

Offline Saima

• DKMiści
  • +
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #26 dnia: 2004-02-05 (Czw), 17:06 »
Ja czasami stosuje jakies zmiekczenia..z reszta..zalezy z kim i o czym rozmawiam.. :twisted:  ale zdarza mi sie powiedziec: \"dobla\", albo: \"Nie ciem\" , \"ciem\" itd.. :wink:
Co do kwestii chlopcow i chlopakow  :arrow: nie mam tego problemu..zazwyczaj mowie: faceci, panowie albo zastepuje to jakas inna spontaniczna forma.. :wink:

\"o bOsHe!!!!!!!!!! PrZEciEsh fFiem!!!!!!!! jEsTes koFaniUtka alE kuFfa nIe kCesz Ze mNa ChoDziC!!!!!!!\"
 :huh:  :lol3:  To ChYbA tAkIe Na ToPiE...TaKiE: tReNdY  :wink:                    

Offline Durbik

• DKMiści
  • +++++
  • Obey the Fist!
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #27 dnia: 2004-02-05 (Czw), 17:16 »
Goro: to proste. Dokładnie - to polski przysłówek oznaczający zgodność A z B lub zamykający niedookreśloność wyboru. Dajmy na to: \'odmierzyłem trzy łyżki soli, dokładnie jak w przepisie\'. Albo: \'Zrób to dokładnie, nie pomiń punktu ósmego!\'

Tymczasem stosowanie \'dokładnie\' w sensie potwierdzenia jest błędne, bo jest wyprowadzone z nie tego wyrazu obcego co trzeba. EXACTLY: DOKŁADNIE TAK. I tak powinno się mówić. A dla przysłówkowego DOKŁADNIE maja anglicy inne słówko: EXACT, PRECISE etc.

Ktoś tłumacząc obce exactly i genau pomylił się, pół społeczeństwa małpuje.                    

Offline Steffek

• +++
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #28 dnia: 2004-02-05 (Czw), 18:25 »
\"o bOsHe!!!!!!!!11 PrZEciEsh fFiem!!!!!!!1 jEsTes koFaniUtka alE kuFfa nIe kCesz Ze mNa ChoDziC!!!!!!11\"

:cwm: Fuj, juz moja wersja byla ochydna, a tu sie okazalo, ze jest ona ZA POPRAWNA! :) Haha ha. Eee, jednak to nie jest takie smieszne. Czasami gdy mi sie nudzi zagladam w rozne miejsca. Jak bardzo sie zdziwilem, gdy przywitalem na pewnych blogach... Jak oni tam pisza! Ta probka do ktorej tutaj doszlismy, to jeszcze nic w porownaniu to tych ich calych notek... Poziom gorszy juz chyba nawet niz na czatach.
Zdaje mi sie, ze oni chyba sami nie wiedza dlaczego tak pisza. \"Bo tak jest cool\" Kit, ze 100x gorzej sie wtedy czyta. Ale co tam. Oni musza seplenic, bo sa cool  :evil:

Tymczasem stosowanie \'dokładnie\' w sensie potwierdzenia jest błędne, bo jest wyprowadzone z nie tego wyrazu obcego co trzeba. EXACTLY: DOKŁADNIE TAK. I tak powinno się mówić. A dla przysłówkowego DOKŁADNIE maja anglicy inne słówko: EXACT, PRECISE etc.

Popieram, gdzies juz kiedys slyszalem, ze forma \"dokladnie tak\" jest poprawna.

A z tym dokladnie... Kolejna moga jezykowa. Zastanawia mnie czemu niektore wyrazy staje sie modne i urzywa ich prawie karzdy od babci, po jakiegos hiphopowca. Sam kiedys staralem sie wprowadzic jakies slowa do powszechnego urzytko, ale niestety nie udalo mi sie.                    

Offline GoRo

• +
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #29 dnia: 2004-02-05 (Czw), 19:30 »
Goro: to proste. Dokładnie - to polski przysłówek oznaczający zgodność A z B lub zamykający niedookreśloność wyboru. Dajmy na to: \'odmierzyłem trzy łyżki soli, dokładnie jak w przepisie\'. Albo: \'Zrób to dokładnie, nie pomiń punktu ósmego!\'

Ktoś tłumacząc obce exactly i genau pomylił się, pół społeczeństwa małpuje.

A nie myślałeś, że \"dokładnie\" jest skrótem myślowym właśnie od \"dokładnie tak!\"  albo \"Myśle dokładnie to samo co ty!\" ?

Nie bronie formy - ale jej użytek, jeśl zastosować pewną dozę umowności może ostatecznie mieć sens. Ja staram się używać zamiast \"dokładnie\"  frazy \"no właśnie!\";
\"całkowicie siez tobą zgadzam!\", ale może fatkycznie krócej jest powiedziec \"dokładnie\" ?

Jezyk (zwłaszcza potoczny) zawsze miał tendencję do upraszczania samego siebie.                    
DOSBox

Offline Szczur

• ++
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #30 dnia: 2004-02-05 (Czw), 19:39 »

Nie. Tak:
0 B0Sh3!!!!!!!!!!1111 PrZ3C13sH Ff13M!!!!!!!1 J3St3s k0f4n100tK4 4L3 k00Ff4 N13 Kc3sZ Z3 mN4 cH0Dz1c!!!!!!!111

Mnie krew zalewa jak cos takiego widze! Przeciez taka pisownia nie ma zadnego normalnego uzasadnienia.

Kolega Loco ma na to dobrą radę. Spytajcie się go.

\"Dokładnie\" jest nie poprawną formą? YEAH!                    

Offline RioT

• Blogger|Konsolowiec|Agent
  • +++
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #31 dnia: 2004-02-05 (Czw), 20:31 »
0 B0Sh3!!!!!!!!!!1111 PrZ3C13sH Ff13M!!!!!!!1 J3St3s k0f4n100tK4 4L3 k00Ff4 N13 Kc3sZ Z3 mN4 cH0Dz1c!!!!!!!111

No wiem, że to już nie na temat, aleś szczurek przegiął tego typu \"cuda\" są charakterystyczne dla hack-mowy, a nie dla \"młodych niedopieszczonych\"                    

Offline Szczur

• ++
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #32 dnia: 2004-02-05 (Czw), 20:35 »
Niekoniecznie. Na młodzieżowych forach jest taki modzik co zmienia pismo na jeszcze bardziej \"czytelne\".
btw, nie znam się.
Poza tym, chodziło mi o pismo mające jak najmniej wspólnego z poprawną polszczyzną.                    

Offline Loco

• +
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #33 dnia: 2004-02-05 (Czw), 20:57 »
Zerknąłem przed chwilą na pierwszą stronę i zobaczyłem, co tymbeer dopisał do mojego posta. I widzę, że kompletnie nie skumał, o co mi chodziło.                    
"Chcę wyrwać mu serce i go nim nakarmić (o Lennoksie Lewisie). Chcę zabijać. Chcę rozpruwać ludziom brzuchy i pożerać ich dzieci" - Mike Tyson

Offline Keiran

• Naczelny Ekonom
  • DKMiści
  • +++++
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #34 dnia: 2004-02-06 (Pią), 14:10 »
Niekoniecznie. Na młodzieżowych forach jest taki modzik co zmienia pismo na jeszcze bardziej \"czytelne\".

No ba, nawet u nas taki byl, tylko administracja zdeaktywowala :)                    

Offline waste

• Magister Cieć
  • Administrator
  • ++++
  • <tu wpisz jakiś mroczny tekst>
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #35 dnia: 2004-02-06 (Pią), 16:38 »
Ad. \"boshe ratooj\"
Ma uzasadnienie. Najczęściej ludzie po prostu nie wiedzą jak się dane coś pisze. I wychodzi \'boshe\', bo nie wiedzą w sumie czy to jest \'Boże\' czy może \'Borze\'.
albo sarkazm, którego wykryć mi się nie udało, albo kulą w płot. tak się zwykło pisać, żeby być kewl/cool, nothing less, nothing more. wstyd przyznać... też tak swojego czasu pisałem, ale szybko mi przeszło... na szczęście.

Nie mam pojęci czemu ludzie tak piszą...  jedyny efekt takiej wypowedzi (oprócz efekciarskeigo buractwa) to zmiękczenie brzmienia wypowiedzi.. ale na cóż nam zmiękczanie ??  Mnie takie gadanie przypomina sposób wyrażania małego dziecka...
Hej, a czy przypadkiem niw zauważyliscie, że używający takich słów  mają zazwyczaj nei więcej niż 15 lat ??
niekoniecznie. gorzej jak komuś ten nawyk zostanie (a jak już napisałem, jest to zabieg celowy) i jest święcie przekonany, że pisząc w ten sposób jest szefem kanału. wierz mi, są tacy ludzie.

ps. jak bardzo purystów językowych ubodzie fakt zwrócenia się do nich bez używania wielkich liter? ^_^;;; chciałbym wiedzieć jak dużym heretykiem pisowni jestem. ;>                    
waste / marti.presents.pl / proud member of SPPUF! / Zakon Entombedian walczy!

Offline Loco

• +
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #36 dnia: 2004-02-06 (Pią), 17:03 »
Gydbym miał Cię nazwać heretykiem, to raczej dlatego, że piszesz niepotrzebnie po angielsku...                    

Offline waste

• Magister Cieć
  • Administrator
  • ++++
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #37 dnia: 2004-02-06 (Pią), 17:20 »
Cię?
(kiedyś Durb zdaje się o tym pisał)                    

Offline RioT

• Blogger|Konsolowiec|Agent
  • +++
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #38 dnia: 2004-02-06 (Pią), 17:28 »
Cię?
(kiedyś Durb zdaje się o tym pisał)

Ale o co chodzi? Formę grzecznościową ??                    

Offline Szczur

• ++
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #39 dnia: 2004-02-06 (Pią), 17:34 »
\"Ciebie\" powinno chyba być... Tak?                    

Offline sah

• Administrator
  • ++++
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #40 dnia: 2004-02-06 (Pią), 19:06 »
Nie, z małej litery. Durb mówił że \"Cię\" jest niepoprawne, tylko za bardzo nam wrosło w język...

Gydbym miał Cię nazwać heretykiem, to raczej dlatego, że piszesz niepotrzebnie po angielsku...

Tego też nie znoszę, najbardziej dlatego ze sam tak często robię... Błech.

Podobnym zabiegiem mającym ukryć językową ciemnotę jest pisanie bez polskich liter tam gdzie nie ma powodu żeby ich nie pisać. Kombinują gówniarze sobie np. że \"proboj\" wygląda lepiej niż \"probój\", bo to faktycznie działa - w gąszczu pseudopolskich wywodów przestaję zauważać że ktoś robi fatalne byki, wzrok się jakoś tak ześlizguje po tych nieprawidłowych końcówkach - przynajmniej ze mną tak jest.                    

Offline Loco

• +
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #41 dnia: 2004-02-06 (Pią), 19:08 »
Tak. \"Cię\", \"Was\", Ciebie\" itp. powinno się pisać z dużej litery. Zazwyczaj nie przywiązuję do tego wagi, ale to w końcu thread o poprawnej polszczyźnie, a?                    

Offline Steffek

• +++
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #42 dnia: 2004-02-06 (Pią), 19:19 »
Tak. \"Cię\", \"Was\", Ciebie\" itp. powinno się pisać z dużej litery. Zazwyczaj nie przywiązuję do tego wagi, ale to w końcu thread o poprawnej polszczyźnie, a?

Że co?  :huh: Cię z Ciebie i Was z dużej? Eeee, ja słyszałem, że tylko w listach a normalnie z małej.

Na gg często ludzie piszą \"Cię\" z dużej.                    

Offline GoRo

• +
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #43 dnia: 2004-02-06 (Pią), 19:37 »
Nie, z małej litery. Durb mówił że \"Cię\" jest niepoprawne, tylko za bardzo nam wrosło w język

Eeeee..... Z  tym to sie kategorycznie nie zgodze. Forma \"Cię\" jest poprawna tak samo jak \"Ciebie\" . Jak mi nikt nie da jakiegoś dokumentu to potwierdzajacego teze Durbika  - nie zgodze się z nią. Kiedy niby taka przmeiana z niepoprawnej na poprawną formę się dokonała ?

Dlaczego niby forma \"Cię\" jest niepoprawna? Bo słowo \"Ciebie\" było za długie i ludzie sobie skrócili?

Z tego co ja wiem, to \"Ciebie\" kładzie większy nacisk na wskazanie osoby, niż \"Cię\"
Np.
\"Kocham Ciebie, ukochana\" ma mocniejszy wydźwięk emocjonalny niż \"Kocham Cię, ukochana\";  \"Ciebie\" wskazuje że chodzi tylko o tą daną osobę, a nie o kogoś innego, ma bardziej \"precyzyjny\" charakter                    
DOSBox

Offline Szczur

• ++
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #44 dnia: 2004-02-06 (Pią), 20:32 »
Na gg często ludzie piszą \"Cię\" z dużej.

Mimo, że niepotrzebnie (aj, zrobiłem błąd?? :D ).                    

Offline Keiran

• Naczelny Ekonom
  • DKMiści
  • +++++
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #45 dnia: 2004-02-06 (Pią), 20:36 »
Ja chcialbym zauwazyc ze w jezyku polskim wyrazy piszemy małą albo wielką literą, a nie z dużej lub małej. To wtręt z rosyjskiego                    

Offline Durbik

• DKMiści
  • +++++
  • Obey the Fist!
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #46 dnia: 2004-02-07 (Sob), 14:41 »
A ja chciałem zauważyć GoRo, że ta \'zmiana\' się nigdy nie dokonała, bo zawsze było tak, iż piszemy \'cię\', \'ciebie\', \'tobie\' z małej litery. Otwórz byle jaką książkę. Zobacz czy zdanie, dajmy na to \'nie widzę Cię\' jest tak właśnie napisane. Czy raczej po polsku.

W listach - z wielkiej. Ale forum i GG nie są listami. W odwołaniach do Boga: \'Wychwalam Ciebie, boś Ty wielki\'. Ale nie kiedy indziej.                    

Offline GoRo

• +
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #47 dnia: 2004-02-07 (Sob), 14:58 »
A ja chciałem zauważyć GoRo, że ta \'zmiana\' się nigdy nie dokonała, bo zawsze było tak, iż piszemy \'cię\', \'ciebie\', \'tobie\' z małej litery. Otwórz byle jaką książkę. Zobacz czy zdanie, dajmy na to \'nie widzę Cię\' jest tak właśnie napisane. Czy raczej po polsku.

W listach - z wielkiej. Ale forum i GG nie są listami. W odwołaniach do Boga: \'Wychwalam Ciebie, boś Ty wielki\'. Ale nie kiedy indziej.

Tośmy się nie zrozumieli - ja myślałem że twierdzisz, iż cała forma \"Cię\" (\"cię\") została stworzona poprzez skrót z \"Ciebie\" (\"ciebie\") i wcześnij się jej nie używało  Na taką herezję (będącą jak widać jedynie wynikiem dezaktywacji mego zmęczonego umysłu) musiałem więc zareagować. Dzięki za wyjaśnienie.

A komentując treść posta - uważam że pisownia ww. wymienionych wyrazów wielkimi literami jest dopuszczalna o tyle, o ile nadawca chce wyrazić szacunek do osoby. Jest dopuszczalna nawet przez GG - jeśli np. ktoś chce kogoś przeprosić, zabiegać o wybaczenie, czy względy. Używna stale jest jednak niepoprawna

W listach natomiast jest konieczna - chyba że są to listy bardzo nieformalne.                    
DOSBox

Offline waste

• Magister Cieć
  • Administrator
  • ++++
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #48 dnia: 2004-02-07 (Sob), 18:24 »
to ja mam pytanie co jest wyznacznikiem poprawności form grzecznościowych typu \"Cię\"? Durbik pisze \"list\", ale co to właściwie jest? e-mail to też list? czy tu chodzi o bliskość danej nam osoby, a przez to fakt ukazania naszego - dla niej - szacunku? bo wtedy to wszędzie mogę uczynić, szacunek to szacunek, niezależnie jakiego medium używam do komunikacji.

Podobnym zabiegiem mającym ukryć językową ciemnotę jest pisanie bez polskich liter tam gdzie nie ma powodu żeby ich nie pisać.
auć... sorry. ^_^;                    

Offline sah

• Administrator
  • ++++
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #49 dnia: 2004-02-07 (Sob), 19:06 »
Nie mówiłem o tobie, akurat ty raczej nie masz nic do ukrycia, no offense. ;)                    

Offline Steffek

• +++
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #50 dnia: 2004-02-07 (Sob), 19:16 »
Hmm nie wiedziałem, że pisanie bez polskich znaków jest źle postrzegane. Tak się jakoś przyzwyczaiłem. Kiedyś ktoś mi na ircu powiedział, żebym pisał bez polskich znaków, no i się tak jakoś przyzwyczaiłem. Teraz jakoś tak niezręcznie mi się piszę normalnie, ale jeżeli to przeszkadza, to nie ma sprawy, przestawie się ;)                    

Offline sah

• Administrator
  • ++++
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #51 dnia: 2004-02-07 (Sob), 20:00 »
Na ircu to co innego... Choć ja się tam nie krępuję jak wiem że wszyscy z którymi gadam widzą normalnie polskie litery.                    

Offline GoRo

• +
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #52 dnia: 2004-02-07 (Sob), 20:36 »
\"list\", ale co to właściwie jest? e-mail to też list? czy tu chodzi o bliskość danej nam osoby, a przez to fakt ukazania naszego - dla niej - szacunku? bo wtedy to wszędzie mogę uczynić, szacunek to szacunek, niezależnie jakiego medium używam do komunikacji.

Nie wiem, jak postrzega sprawe Durb, ale wg mnie \"list\" to takie uogólnienie każdej formy pisanej, gdzie strony nie mają możliwości bezpośredniego dialogu. Właściwie  nie ma chyba jakichś sztywnych zasad - szacunek to szacunek - ale jeśli znasz osobę już długo - to troche dziwaczne jest na przykład na GG cały czas używać wielkich liter. Chyba wystarczająco jest świadoma twojego szacunku ...

Wydaje mi się,  całej sprawie chodzi o to, żeby zasady pisania wielkimi literami po prostu nie nadużywać.                    
DOSBox

Offline Durbik

• DKMiści
  • +++++
  • Obey the Fist!
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #53 dnia: 2004-02-07 (Sob), 23:24 »
Tak jak mówi GoRo - oficjalnie, bez możliwości dialogu. Oto list. Nawet listy prywatne powinny być już raczej bez przesady grzecznościowej.

Dla mnie większym brakiem szacunku są byki w pisowni.                    

Offline Saima

• DKMiści
  • +
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #54 dnia: 2004-02-08 (Nie), 00:12 »
Podobnym zabiegiem mającym ukryć językową ciemnotę jest pisanie bez polskich liter tam gdzie nie ma powodu żeby ich nie pisać.

:huh: dzięki...językowa ciemnota..dobrze wiedzieć..jeżeli piszę bez używania polskich znaków, tzn. że nie potrafię poprawnie pisać i stosować odpowiednich form..?
Nigdy nie przykładałam wagi do tej kwestii. Jeżeli jest to jakaś ogólnie przyjęta zasada na forum, aby nie uchodzić za językowego \"buca\", niechaj tak się stanie  :wink:                    

Offline GoRo

• +
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #55 dnia: 2004-02-08 (Nie), 00:42 »
..jeżeli piszę bez używania polskich znaków, tzn. że nie potrafię poprawnie pisać i stosować odpowiednich form..?  
Nigdy nie przykładałam wagi do tej kwestii. Jeżeli jest to jakaś ogólnie przyjęta zasada na forum, aby nie uchodzić za językowego \\\"buca\\\", niechaj tak się stanie

Hmm hm... a my to chyba żadnej kobitki w SPPUF jeszcze nie mamy ?  :D
Aha - to jest jak najbardziej moralna propozycja :]                    
DOSBox

Offline Saima

• DKMiści
  • +
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #56 dnia: 2004-02-08 (Nie), 12:30 »

Hmm hm... a my to chyba żadnej kobitki w SPPUF jeszcze nie mamy ?  :D  
Aha - to jest jak najbardziej moralna propozycja :]

hehe.. dzięki za propozycję (moralna czy też nie, to się okaże :wink: ) W każdym razie nie omieszkam zajrzeć  :smile3:                    

Offline sah

• Administrator
  • ++++
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #57 dnia: 2004-02-08 (Nie), 14:13 »

:huh: dzięki...językowa ciemnota..dobrze wiedzieć..jeżeli piszę bez używania polskich znaków, tzn. że nie potrafię poprawnie pisać i stosować odpowiednich form..?

Grrr... Chciałem tylko powiedzieć, że niektórzy używają pisania bez polskich liter do maskowania tego że nie umieją pisać po polsku - nie mówiłem że każdy kto pisze bez polskich liter to od razu buc. Rozumiecie?                    

Offline Keiran

• Naczelny Ekonom
  • DKMiści
  • +++++
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #58 dnia: 2004-02-08 (Nie), 15:47 »
Nie, bo cholernie zamotales tak ze ja sie pogubilem? To buc jestem jak pisze bez czy nie buc?                    

Offline Durbik

• DKMiści
  • +++++
  • Obey the Fist!
Poprawna polszczyzna ;)
« Odpowiedź #59 dnia: 2004-02-08 (Nie), 16:05 »
Buc, przecież to widać prima facie.