Autor Wątek: Sowa - mądra głowa?  (Przeczytany 8354 razy)

Offline Olhado256

• +++++
Sowa - mądra głowa?
« dnia: 2003-04-09 (Śro), 21:49 »
No właśnie - chyba każdy spotkał się z takim określeniem tego drapieżnego ptaka (a raczej rodziny, czy co to tam jest...). Moje pytanie - skąd ten pomysł? Dlaczego ludzie kiedyś uważali sowy za mądre? Myślę nad tym i myślę i nie mogę wymyślić :? .                    
w stanie spoczynku
JID: Olhado256@histeria.pl

Offline [omega]

• ++
Sowa - mądra głowa?
« Odpowiedź #1 dnia: 2003-04-09 (Śro), 22:22 »
Bo sowy w dzien odsypiaja a nocami sie oddaja rozrywce?  Tak na serio to niezle pytanie - rzeczywiscie sowa jest symbolem madrosci, ale dlaczego? Moze ze wzgledu na to, ze w dzien dostojnie siedzi a nie skrzeczy jak inne ptaki...nie wiem.                    

C1

Offline SAVER

• ++
Sowa - mądra głowa?
« Odpowiedź #2 dnia: 2003-04-09 (Śro), 22:28 »
Ja mam pewną teorię: Sowy są drapieżnikami, polują na myszy etc. Do tego jest potrzebna inteligencja,do strategii ataku itp.
Na dodatek lokalizują swoje ofiary echolokacją - pióra wokół oczu, tworzą rodzaj kolistej anteny,która podaje dokładną lokalizację dźwiękową obiektu,bezpośrednio do uszu.
Być może dlatego ludzie od dawna uważali sowy za symbol mądrości.                    
Członek Bractwa Czarnego Kruka

Offline [omega]

• ++
Sowa - mądra głowa?
« Odpowiedź #3 dnia: 2003-04-09 (Śro), 22:34 »
Nie wiem czy sie z tym zgodzic - wiekszosc ludzi myslac o sowie jako o madrym ptaku nie kojarzy, ze to drapieznik - rozdziela sie te sprawy. Kiedy widzimy sowe to bije od niej spokoj i opanowanie -w przeciwienstwie do innych ptakow nie szamocze sie i nie \"strzela\" co chwila glowa, ani tez nie skrzeczy glupio. Ale nie wiem - nie jestem ornitologiem -wiem tyle, ze lubie kurczaka z rozna.                    

C1

Offline Durbik

• DKMiści
  • +++++
  • Obey the Fist!
Sowa - mądra głowa?
« Odpowiedź #4 dnia: 2003-04-09 (Śro), 23:04 »
Sowa jako jeden z nielicznych ptaków ma oczy umieszczone z przodu czaszki, a nie po bokach. Dzięki czemu sowa ma przenikliwe spojrzenie - wydaje się, że mądre. Dochodzą do tego wielkie gały i \'profesorski\' dziób.                    
Tak się teraz przekonuję - w internecie same chuje

Offline Pumbus

• Inteligent forumowy
  • ++++
  • no wiki no pumbus
Sowa - mądra głowa?
« Odpowiedź #5 dnia: 2003-04-10 (Czw), 07:41 »
Ja mam pewną teorię: Sowy są drapieżnikami, polują na myszy etc. Do tego jest potrzebna inteligencja,do strategii ataku itp.
Na dodatek lokalizują swoje ofiary echolokacją - pióra wokół oczu, tworzą rodzaj kolistej anteny,która podaje dokładną lokalizację dźwiękową obiektu,bezpośrednio do uszu.
Być może dlatego ludzie od dawna uważali sowy za symbol mądrości.

musze Cię troche rozczarować
na początek jeden cytat ornitologa z TV zajującego się sowami na temat ich inteligencji:
\"Dziwie się, że to ptaki jeszcze nie wygineły\"
sowy na tyle dobrze rozwinęły się w toku ewolucji, że nie potrzebowały dużego muzgu spalającego dużo niezbędnej energii
Sowy NIE posługują się echolokacją tak jak niepoerze (kto Ci takich głupot naupowiadał?)
Mają po prostu duże uszy z przodu głowy i to w dodatku rozmieszczone niesymetrycznie, żeby lepei słuszej w płaszczyźnie góra-dół
w dodatku ma takie fajne bajerki w postaci jakiś takich zakończeń na piórkach, że lata prawie bezszelestnie, to jej dodaje tajemniczości, a coś co cały czas mądrze się gapi a potem odlatuje bezszelestnie nie może być głupie                    
"Nikt nie powinien kwestionować wiary innych, bo żadna istota ludzka nie może oceniać dróg Boga."   ﻄ °ﮯﮦ

Offline Po3T

• +
Sowa - mądra głowa?
« Odpowiedź #6 dnia: 2003-04-10 (Czw), 08:27 »
Hehe, fajnie :D
To tak samo jak mnie kiedyś na laborkach profesor zapytał \"dlaczego galwanometr nazywa się galwanometr\"?
Mnie to zatkało, ale spróbowałem, mówię: \"nie wiem, może od Galvaniego(?)\".
A on na to rozbrajająco: \"no ja też nie wiem\" :D:D                    
Styl życia pcheł i tasiemców to najwyższa forma socjalizacji..

Offline Olhado256

• +++++
Sowa - mądra głowa?
« Odpowiedź #7 dnia: 2003-04-10 (Czw), 11:15 »
Zdecydowanie nie chodzi o fantastyczne zdolności sowy w zakresie polowań, tudzież jakieś szczegóły budowy wewnętrznej, bo ludzie w tamtych czasach, kiedy powstało to powiedzenie, nie mogli wiedzieć takich rzeczy! Ja bym stawiał jednak na wygląd - oczy w jednej płaszczyźnie itp.                    
w stanie spoczynku
JID: Olhado256@histeria.pl

Offline Steffek

• +++
Sowa - mądra głowa?
« Odpowiedź #8 dnia: 2003-04-10 (Czw), 16:21 »
To przez te gebe. Jej duze oczy pewnie kojarzyly sie ludzia z bryliami, a to plus pozornie madre spojrzenie daje efekty :)                    

Offline SAVER

• ++
Sowa - mądra głowa?
« Odpowiedź #9 dnia: 2003-04-11 (Pią), 20:47 »
Cytat: \"Pumbus\"

musze Cię troche rozczarować
Sowy NIE posługują się echolokacją tak jak niepoerze (kto Ci takich głupot naupowiadał?)
Mają po prostu duże uszy z przodu głowy i to w dodatku rozmieszczone niesymetrycznie, żeby lepei słuszej w płaszczyźnie góra-dół
w dodatku ma takie fajne bajerki w postaci jakiś takich zakończeń na piórkach, że lata prawie bezszelestnie, to jej dodaje tajemniczości, a coś co cały czas mądrze się gapi a potem odlatuje bezszelestnie nie może być głupie

Pisząc echolokacja miałem na myśli to,że lokalizują ofiary słuchem, ale na Boga nie tak jak nietoperze! , które rozpoznają kształty obiektów echolokacją.
A poza tym, to jesteś ornitologiem co? ;)                    
Członek Bractwa Czarnego Kruka

Offline Pumbus

• Inteligent forumowy
  • ++++
  • no wiki no pumbus
Sowa - mądra głowa?
« Odpowiedź #10 dnia: 2003-04-11 (Pią), 21:12 »
ornitologiem nie jestem, chociaż jakoś biologia łatwo mi zawsze w szkole wpadało do głowy  :wink:
po prostu zauważyłem rażący moim zdaniem błąd natury zoologicznej, zresztą skąd u licha miałem wiedzieć, że pisząc echolokacja miałeś na myśli zwykłe słyszenie :?:  :wink:                    
"Nikt nie powinien kwestionować wiary innych, bo żadna istota ludzka nie może oceniać dróg Boga."   ﻄ °ﮯﮦ

Offline Gosso King

• +
Sowa - mądra głowa?
« Odpowiedź #11 dnia: 2003-04-12 (Sob), 10:09 »
Sowa jest mądra, bo niedźwiedź jest silny, a lis chytry. Po prostu średnowieczni ludzie musieli jakiemuś zwierzęciu psypisać mądrośc, a nie znaleźli lepszego kandydata.                    
>>> dawniej Shrek Zwei <<<

Członek K.U.R.W.A.

Offline B

• Lis Niebieski
  • Moderator Globalny
  • ++++
  • control over men is all
Odp: Sowa - mądra głowa?
« Odpowiedź #12 dnia: 2009-11-19 (Czw), 21:47 »
Niegłupi temat, poważne dyskusje, powoływanie się na fachowe źródła... no i na deser:

Sowa jest mądra, bo niedźwiedź jest silny, a lis chytry. Po prostu średnowieczni ludzie musieli jakiemuś zwierzęciu psypisać mądrośc, a nie znaleźli lepszego kandydata.         
"więc lis postanowił go wyruchać"