PPK (Portal Pism Kultowych)

Off-Topic => Enklawa Ascota 2.0 => Wątek zaczęty przez: Pumbus w 2006-09-15 (Pią), 20:16

Tytuł: PPK
Wiadomość wysłana przez: Pumbus w 2006-09-15 (Pią), 20:16
ppk - to pocisk służący do niszczenia czołgów i innych wozów bojowch przeciwnika. Istnieje duże zróżnicowanie ppk; od ręcznych po duże, montowane na pojazdach lub śmigłowcach, zdolne niszczyć najlepsze pancerze czołgów.

Pociski kierowane mogą być naprowadzane ręcznie - przez operatora (pierwsza generacja) lub półautomatycznie (druga generacja). Komendy sterujące wysyłane są do pocisku przewodem lub drogą radiową. Bardziej zaawansowane systemy mogą używać lasera lub kamery TV umieszczonej w pocisku do śledzenia celu. Istnieją również zaawansowane modele trzeciej generacji działające w systemie strzel i zapomnij.

Większość ppk posiada głowice kumulacyjne.

Środki obrony przeciwko ppk: zastosowanie pancerza wielowarstwowego, pancerza reaktywnego, urządzeń zakłócających (np. rosyjska Sztora) lub też systemów obrony aktywnej (np. rosyjski Drozd lub Arena).

Pancerzownice jak np. Bazooka oraz granatniki przeciwpancerne nie są zaliczane do ppk ponieważ nie posiadają systemu naprowadzania.

========
[ulr]http://pl.wikipedia.org/wiki/Pistolet_Walther_PPK[/url]
http://www.pszczew.pl/ppk.html (http://www.pszczew.pl/ppk.html)
http://www.ietu.katowice.pl/klodnica/PPK_test.htm (http://www.ietu.katowice.pl/klodnica/PPK_test.htm)
http://www.pielgrzymka.kielce.pl/index.php...id=11&Itemid=27 (http://www.pielgrzymka.kielce.pl/index.php?option=com_content&task=category§ionid=16&id=11&Itemid=27)
http://www.verall.com.pl/ppk.htm (http://www.verall.com.pl/ppk.htm)
http://www.dziembowski.net/Dydaktyka/PPK/ (http://www.dziembowski.net/Dydaktyka/PPK/)
http://www.ppwk.com.pl/dokument.aspx?id=23 (http://www.ppwk.com.pl/dokument.aspx?id=23)
http://wilk.wpk.p.lodz.pl/~whatfor/kalach42.htm (http://wilk.wpk.p.lodz.pl/~whatfor/kalach42.htm)ppk na googlach (http://www.google.pl/search?hl=pl&client=firefox-a&rls=org.mozilla%3Apl-PL%3Aofficial&q=ppk+buc&btnG=Szukaj&lr=lang_pl)
Tytuł: PPK
Wiadomość wysłana przez: Durbik w 2006-09-15 (Pią), 20:30
Sztora przepuszcza nawet dragony, hihih
Tytuł: PPK
Wiadomość wysłana przez: trzy86 w 2006-09-15 (Pią), 21:34
Mam się uważać za ppk drugiej generacji?
Tytuł: PPK
Wiadomość wysłana przez: pedro w 2006-09-15 (Pią), 22:19
Durb, jak ma chronić Sztora przed Dragonem, skoro Dragon jest wire-guided. A Sztora zakłóca laser-guided.
Tytuł: PPK
Wiadomość wysłana przez: Durbik w 2006-09-17 (Nie), 23:57
No właśnie dlatego mówię - NAWET dragony. Bo dragon to gniot na kabel a okazuje się że np czeczeńskie chłopaki kupią gniota na zachodzie i ruskim Sztory nie pomogą zanadto. Takie systemy selektywnej obrony IMHO nie są warte swojej sporej ceny. Kto zakłada, że bedzie się waczyć z przeciwnikiem z laserowo naprowadzanymi głowicami ppanc? Teraz czołgi walczą w mieście, strzelają do różnych brunatnych pojebów z erpegami/stingerami po tatusiu/innymi wynalazkami. No chyba że ruscy szykują się na chinoli - wtedy przepraszam. Bo chyba nie liczą na bitwę pancerną z NATO i że sobie bedą mogli pozakłócać hi tech sprzęt. Teraz chyba najlepiej poobwieszać się jak merkavy modnymi łańcuszkami zwisającymi z reaktywnego pancerza i lać na erpegi i inne takie. A takie sztorowe systemy to niby ciekawostka, ale mogła im by się przydać tak 30 lat temu
Tytuł: PPK
Wiadomość wysłana przez: pedro w 2006-09-18 (Pon), 11:27
T-80U powinien przeżyć trafienie Dragona, Hellfire'a już nie bardzo. I po to jest Sztora. Zresztą, Sztora uruchamia się zaraz po opromieniowaniu wiązką lasera - czyli np. gdy pan w Abramsie bądź Leopardzie włączy swój rangefinder i nakieruje go na takiż T-80U, to gówno potem zobaczy - bo Sztora uruchomi zasłonę dymną, a alarm w czołgu pozwoli kierowcy na wykonanie kilku szybkich manewrów, które pomogą ocalić załodze życie.
Tytuł: PPK
Wiadomość wysłana przez: Durbik w 2006-09-19 (Wto), 01:13
Jak wyżej - kto wystrzeli helfajera do ruskich czołgów? Amerykanie? Niemcy? No proszę cię. A ze stu metrów na przykład nawet czołg z litej stali nie wytrzyma dragona.

Jak już chcą montować systemy obronne, to lepiej dużo montować pasywne. Jak w Afganistanie - obudowali silniki hindów pancerną klatką i już stingery nie chwytały heat tracku.
Tytuł: PPK
Wiadomość wysłana przez: pedro w 2006-09-19 (Wto), 19:25
40% irackich T72 zostało rozjebanych Hellfire'ami wystrzelonymi z AH64. Ze Sztorami nie byłoby tak łatwo. A Dragony, TOW'y etc używa się na odległościach >300 metrów.