Autor Wątek: Tesla itp. - czyli dlaczego jesteśmy zacofani  (Przeczytany 3627 razy)

Offline Greybrow

• DKMiści
  • ++
  • no way
Tesla itp. - czyli dlaczego jesteśmy zacofani
« dnia: 2010-02-07 (Nie), 14:11 »
Rozmawialiśmy wczoraj z B o tym, co by to było jakby nie było ciemnogrodu chrześcijaństwa.
Potem zeszło na Teslę i co by to było, jak by się chłopak zgrał z kimś, kto by jego interesami pokierował tak, żeby nie umierał potem w głodzie, biedzie i osamotnieniu.
I co by było gdyby rzymskie imperium nie upadło.

Przypadkiem Patrys podesłał mi dziś linka: http://www.dailymail.co.uk/news/article-1247230/The-Roman-Army-Knife-Or-ingenuity-Swiss-beaten-1-800-years.html
Rzymskie chłopaki zrobiły sobie scyzoryk wielofunkcyjny.

Może tak zamiast się pchać w nowoczesne badania, wziąć się za odkrywanie przeszłości? Hm...
Ktoś tu czytał "Córkę łupieżcy" Dukaja?

Offline Durbik

• DKMiści
  • +++++
  • Obey the Fist!
Odp: Tesla itp. - czyli dlaczego jesteśmy zacofani
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-02-07 (Nie), 14:35 »
fajnie wiedzieć że tak sobie rozmawiacie!
Tak się teraz przekonuję - w internecie same chuje

Offline Xtense

• ಠ_ಠ
  • +++++
  • ಠ_ಠ
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-02-07 (Nie), 15:01 »
Poważny thread na ppk? NIE WIEŻĘ(tm). No ale dobra, i'll bite.

Lem się z tego zjawiska zbijał w którejś książce, chyba Cyberiadzie albo Dziennikach Gwiazdowych. Przedstawił tam cywilizację, która zajmowała się ciułaniem wiedzy. Doszło tam w końcu do tego, że o wiele szybciej było znaleźć pożądaną informację w cudzych zbiorach niż samemu na nią wpaść, z czego poszła nowa gałąź nauki o szukaniu nauki o jakiejś śmiesznej nazwie, nie pamiętam już, a razem z nią ignorantyka - nauka zajmująca się szukaniem tego, czego się jeszcze nie wie.

Prawdą jest, że gdzieś tam w otchłani świata są odpowiedzi na niektóre trudne problemy dzisiejszej nauki. Weźmy na przykład algorytm, dzięki któremu na komputerach 32bitowych można bardzo szybko przeliczać odwrócony pierwiastek. Przez długi czas problem był uznawany za rozwiązywalny tylko przez rekursywną matematykę, czyli "bardzo dokładnie i procesożerczo". Lata później, ID SOFTWARE HURF DURF udostępnił kod źródłowy silnika Quake'a 3ki, w którym - lo and behold - znajdowała się metoda przybliżonego wyliczenia tego zadania, dokładna chyba do ósmego miejsca po przecinku, nie pamiętam teraz.

Problem ma dwie strony. Jedna polega na tym, że wynalazki są projektowane z myślą o bardzo, bardzo wąskich zastosowaniach, przez co osoby dokonujące postępu niekoniecznie widzą sens publikowania swojego dzieła, skoro skorzystają z niego może dwie osoby na świecie. Druga jest taka, że razem z postępem, coraz mniej szans jest na dokonanie wspaniałego odkrycia przez pojedynczą osobę. Nauka to miliardy ciułaczy, którzy przez całe swoje życia analizują, gromadzą próbki i robią hujwiecojeszcze, oraz kilka osób, która ma siłę to wszystko ze sobą powiązać. Weźmy Stephena Hawkinga - bezsprzecznie kawał musku (na wusku OLOLOLOLOLOLOLOLO!!!!1111one), który razem z pięcioma innymi zjebami dostarczył matematyczne dowody na shit nobody cares about, a których nie mógłby wymyślić bez tych właśnie miliardów ciułaczy.

To samo z Teslą, który budował się na pracy - z tych co wiemy - Faradaya, Orsteda/Ampera i Ohma, choć akurat on to dodatkowo był wspaniałym materiałem na archetypowego Szalonego Naukowca(tm). Poza wkładem w okolicach elektryczności i fal radiowych, był, no, co tu dużo gadać - zdrowo popierdolony. Słowa kluczowe: "Death ray", "Earthquake Machine" i parę innych, równie śmiesznych rzeczy. Pokazy swoich odkryć i wynalazków robił z pełnym szołmeństwem, jak jakiś mag. Chłopak cierpiał na OCD, był wybitnie niemiły dla ludzi i, jak Edison zszedł, jeszcze na niego psioczył w gazetach. Z taką osobowością po prostu nie było dla niego szans - nikt nie traktował go poważnie, a inwestorzy tamtych lat bali się mieć z nim cokolwiek do czynienia.
"We are the music makers, and we are the dreamers of dreams. Wandering by the lone sea-breakers and sitting by the desolate streams." --Arthur O'Shaughnessy
18:08 - .Ald: nie mam czasu na takie rzeczy
B - Człowiek Który Miał Różowego iPoda

Offline Durbik

• DKMiści
  • +++++
  • Obey the Fist!
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-02-07 (Nie), 16:23 »
a co do niebycia chrześcijaństwa to by była inna religia, w najlepszym przypadku plemienne wierzenia germanów, zastąpione potem przez nadducha, czyli wyszłoby i tak na to samo ^_^

Offline pedro

• DKMiści
  • +++++
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-02-07 (Nie), 21:48 »
CIEMNOGRÓD CHRZEŚCIJAŃSTWA   > : ((((

Czyli tam religia rzymska np. (choć czegoś takiego nie było, bo nie miało jednej doktryny) była jaśnieoświecona? Poczytaj Grey może coś więcej na ten temat a potem takimi hasłami godnymi chłopaka Dody rzucaj. Chrześcijaństwo z okresu 800 - 1800 n.e. dało taki impuls nauce jako takiej jak żaden inny okres w dziejach ludzkości. Nowożytna ekonomia, biologia, chemia, astronomia, fizyka, medycyna że tam nie wspomnę o dzieidzinach mniej ważnych (np. filozofii!) rozwinęła się własnie w tamtym przedziale czasowym. I tylko dzięki chrześcijaństwu (sieć zakonów + centralny ośrodek kierowniczy) ta nauka miała szansę dotarcia do całych rzesz ludzi, w przeciwieństwie do tak chwalonego w wieku XVIII antyku, gdzie grupka starych pedałów opowiadała swoje wizje grupce kilkunastu przystojnych pasterzy kóz z okolicznych wiosek.

Offline Durbik

• DKMiści
  • +++++
  • Obey the Fist!
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-02-07 (Nie), 22:03 »
komu ty marnujesz... lewactwo, panie... nie do wyplenienia!

Offline Greybrow

• DKMiści
  • ++
  • no way
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-02-08 (Pon), 00:02 »
czyli tak od 0 do 800 był przestój, a potem się już ziemia zaczęła kręcić? hm...
to ja nie wiem, z historii miałem słabe cztery
ale tak mi się kojarzy, że jak coś jest centralnie zarządzane, to potem słabo się rozwija. A tak sobie chrześcijaństwo działało. Póki czegoś tam sobory czy inne papieże nie ustaliły, to tego nie było. A jak ustaliły, to było. Np. usunęli sobie przykazanie o robieniu boskich obrazków, bo zarabiać można było.
Ale może znowu coś przekręcam...
A tych światłych naukowców to mi się kojarzy, że tolerowano tylko z kleru. Ale może to też na odwrót działało.

Tesli szkoda. Ale może gdzieś są te jego papiery i ktoś to tam odszyfrowuje. Leonarda zapiski też przeglądają, bo chłopaka podobny był do Tesli pod względem wybiegania w przyszłość.

Offline Durbik

• DKMiści
  • +++++
  • Obey the Fist!
« Odpowiedź #7 dnia: 2010-02-08 (Pon), 06:45 »
pewnie, jakby w średniowieczu był internet i np każdy mógłsprawdzić na wikipedii bez cenzuty współczesny mu stqan wiedzy.... to nie byłoby średniowiecza!

ale to nie wina papieża że nie było netu raczej! tylko providera

Offline Greybrow

• DKMiści
  • ++
  • no way
« Odpowiedź #8 dnia: 2010-02-08 (Pon), 08:20 »
z tego co kojarzę, to mogło być to coś na łączach, bo pakiety nie przechodziły

Ale jest tu jakiś historyk mądry i mi powie, czemu to grecy/rzymianie budowali jakieś tam budowle, akwedukty itp itd., a jeszcze przez jakieś 1500 lat tuż obok budowali z drewna? (jak mówiłem, ja to miałem słabe cztery)

Offline pedro

• DKMiści
  • +++++
« Odpowiedź #9 dnia: 2010-02-08 (Pon), 10:18 »
Hm, Rzymianie budowali akwedukty, bo... musieli! Największe średniowieczne miasta (Paryż, potem Londyn) były tak z 10 razy mniej ludne od Rzymu, Tarentu, Konstantynopola i nie potrzebowały takich konstrukcji doprowadzających wodę, jako że każdy miał maksymalnie 10 minut spacerkiem do rzeki. Po prostu feudalna kultura średniowiecza, a także fakt że 99% arystokratów mieszkało na wsi zahamowała rozwój miast, traktowanych jako siedlisko Żydów, kurew, żebraków, kupców i STUDENTÓW. Wstyd było w mieście mieszkać po prostu! I nijak się to nie ma do braku umiejętności architektoniczych ludzi średniowiecza. Rzymianie naprawdę nie potrafiliby zbudować takich twierdz jak np. Joannici w Akce, bazyliki św. Piotra (choć to już troche późniejsze czasy), XIII i XIV wieczych gotyckich katedr (majstersztyk architektoniczny chyba po dzień dzisiejszy) itp. itd.

Offline Greybrow

• DKMiści
  • ++
  • no way
« Odpowiedź #10 dnia: 2010-02-08 (Pon), 12:17 »
czyli to dobrze, że chrześcijaństwo było, bo jak nie, to byśmy dalej żyli w średniowieczu?

Offline pedro

• DKMiści
  • +++++
« Odpowiedź #11 dnia: 2010-02-08 (Pon), 12:26 »
Co to znaczy "żyli w średniowieczu"? Jeśli rozumiesz przez średniowiecze: feudalizm, teocentryzm, uniwersalizm - to zaczęło się to i skończyło się dzięki chrześcijaństwu właśnie (reformacja!). Nawet Oświecenie, jak by na to nie patrzeć odnosiło się we wszystkim do chrześcijaństwa (tylko trochę inaczej rozumianego). Dopiero rewolucja we Francji to zmieniła i od tegoż czasu świat zaczął schodzic na psy. Od tej pory podział na świat idei i ludzkich działań został zamazany - głosiciele utopijnych idei zaczęli głosić, iż ich przekonania są jak najbardziej "praktyczne" (np. Marks), natomiast ludzie czynu, swoimi czynami właśnie, stworzyli nowe idee (kontrrewolucyjne ruchy w Hiszpanii, Napoleon etc.).

Offline Greybrow

• DKMiści
  • ++
  • no way
« Odpowiedź #12 dnia: 2010-02-08 (Pon), 13:58 »
uściślę, chodzi o nastawienie: ziemia jest płaska i spalmy tych co mówią inaczej

• +++++
« Odpowiedź #13 dnia: 2010-02-08 (Pon), 15:32 »
Za 3 lata będziecie się wstydzić tych postów.

Offline Greybrow

• DKMiści
  • ++
  • no way
« Odpowiedź #14 dnia: 2010-02-08 (Pon), 16:40 »
Za 3 lata będziecie się wstydzić tych postów.
\m/

A znacie jeszcze jakichś innych szalonych naukowców poza Teslą?

Offline pedro

• DKMiści
  • +++++
« Odpowiedź #15 dnia: 2010-02-08 (Pon), 20:09 »
uściślę, chodzi o nastawienie: ziemia jest płaska i spalmy tych co mówią inaczej

No to opublikuj teraz pracę że w Holokauście zginęło mniej niż 6 milionów Żydów.

Offline zan

• +++
« Odpowiedź #16 dnia: 2010-02-08 (Pon), 21:22 »
5999999

Offline Greybrow

• DKMiści
  • ++
  • no way
« Odpowiedź #17 dnia: 2010-02-08 (Pon), 22:48 »
pedro: słuszna obserwacja
zan: celna riposta

Ale wynika z tego, że to nie religia jest wrogiem postępu, a brak wolności słowa. ?

Offline Durbik

• DKMiści
  • +++++
  • Obey the Fist!
« Odpowiedź #18 dnia: 2010-02-09 (Wto), 07:11 »
postępowi latają różne wrogi - i tak się dzieje! Niestety. Mógłby trochę wolniej, bo człowiek kupuje np gadżet, przychodzi tynkować przed kolegami, a gadżet jest już 2 generacje do tyłu.

Przejebane!

Offline Greybrow

• DKMiści
  • ++
  • no way
« Odpowiedź #19 dnia: 2010-02-09 (Wto), 10:28 »
W sobotę się dowiedziałem, że to co będzie w tzw. "kolekcjach" odzieżowych na przyszły rok, to już leży na magazynach sklepów. A to co będzie za dwa lata jest właśnie wystawiane na targach.

Prockom też się kiedyś przyglądałem ze zdziwieniem, kiedy to kupiłem najnowsze cacko a tu rok nadrukowany jest dwa lata (czy coś koło tego) do tyłu.

Co to może oznaczać? Jacyś masoni i cykliści rządzą światem i dają motłochowi tylko jakieś ochłapy?

Offline Keiran

• Naczelny Ekonom
  • DKMiści
  • +++++
« Odpowiedź #20 dnia: 2010-02-09 (Wto), 10:38 »
wrogiem postepu obecnie jest socjal wszelaki, dotacje, brak wolnosci slowa i prawa autorskie.

Offline Greybrow

• DKMiści
  • ++
  • no way
« Odpowiedź #21 dnia: 2010-02-09 (Wto), 10:46 »
No racja, dzięki "maniu w dupie" praw autorskich chińska gospodarka kwitnie.
A co ma do tego socjal i dotacje?

• +++++
« Odpowiedź #22 dnia: 2010-02-09 (Wto), 12:38 »
Zomg, Korwin postuje na ppk.

Offline Crask

• ++
  • Papapishu
« Odpowiedź #23 dnia: 2010-02-09 (Wto), 14:28 »
Objaśni mi ktoś co prawa autorskie mają wspólnego z socjalem ? No i ciekawi mnie też w jaki sposób blokują rozwój, bo wydawało mi się że wręcz odwrotnie.
"Obvious with hindsight !"

Offline Greybrow

• DKMiści
  • ++
  • no way
« Odpowiedź #24 dnia: 2010-02-09 (Wto), 16:55 »
z socjalem to ja nie wiem
ale z brakiem postępu i owszem
A dokładniej patenty, nie prawa autorskie, bo te ma się niezależnie od patentu (chyba?)

Po pierwsze, się patentuje i tłucze złodziejsko kasę, bo inni nie mogą tego robić, bo patent jest. I nie wymyśla nic nowego, bo po co, skoro się zarabia na starym przez ileśdziesiąt lat.
Po drugie, nie można zrobić czegoś na podstawie/z czymś patentowanym, bo patent.
Np dureń jeden z drugim opatentuje mp3, albo gif, albo prawy klik, albo zagnieżdżone obiekty na stronie, albo podmianę numeru w smsie na nazwę z książki, albo multidotyk ekranu, albo emotikona itp itd. I potem dziwadła powstają, żeby próbować OBEJŚĆ coś dobrego co już jest i działa.
Może powstał dzięki temu ogg i png, ale kto tego używa...

To tak jak palanty próbowały patentować oprogramowanie. Ktoś sobie by pętelkę czy wyjątki zapatentował i potem już żaden program nie powstanie. Chyba że jak wyżej.

Offline Einnar

• voidhead
  • DKMiści
  • ++
« Odpowiedź #25 dnia: 2010-02-09 (Wto), 20:38 »
Patenty nieźle działały odnośnie czysto materialnych wynalazków. Gdy zarówno opis "wynalazku" jak i sam wynalazek jest w sferze idei, to już gorzej. Ale ciężko to było zrozumieć gościowi, który kiedyś wykładał nam na studiach "własności intelektualne" (taka zapchajdziura jednosemestrowa), nic dziwnego, bo sam był z wydziału mechanicznego i dla niego wynalazek = jakaś tam zębatka, czy nowy rodzaj kapsla do butelki.

Zresztą problem z patentami na oprogramowanie bierze się w momencie, gdy się patentuje "funkcjonalność" (czy to bezpośrednio nazwaną czy opisaną algorytmem). Gdyby poprzestano na ochronie konkretnej implementacji byłoby mniej kontrowersji.

Poza tym opatentowanie czegokolwiek samo w sobie nie jest w stanie całkowicie zablokować jego używania, problem raczej w tym że trzeba (nieraz słono) płacić za licencję. Pozostaje liczyć, że ktoś pójdzie po rozum do głowy i dostosuje stare, dziewiętnastowieczne rozwiązania, do dzisiejszych warunków.

[o jak fajnie wygenerować trochę bełkotu, tak z wieczora, po pracy]
« Ostatnia zmiana: 2010-02-09 (Wto), 20:41 wysłana przez Einnar »

Offline Keiran

• Naczelny Ekonom
  • DKMiści
  • +++++
« Odpowiedź #26 dnia: 2010-02-09 (Wto), 20:43 »
dotacje sa problemem stad, ze daje sie je na jakies z gory ustalone rzeczy. a czy taki edison wiedzial, ze wymysli zarowke? stad kasa jest za publikacje i cytowanie. i korupcja w efekcie. z postepem nie maja takie badania nic wspolnego.
a socjal szkodzi bo jest zly sam w sobie. zabiera ludziom kase ktora mogliby na badania wydac.

Offline Greybrow

• DKMiści
  • ++
  • no way
« Odpowiedź #27 dnia: 2010-02-09 (Wto), 21:57 »
Ktoś tu czytał może "Hiszpańskich żebraków"? Tam była fajnie oparta o patent cała amerykańska gospodarka. I jak się patent skończył, skończyła i ona.

Offline pedro

• DKMiści
  • +++++
« Odpowiedź #28 dnia: 2010-02-09 (Wto), 22:00 »
Oj, to było coś o genetycznie usprawnionych ludziach którzy musieli wyemigrować w kosmos? I mieli tak słabe ciała że nawet im kopulacja nie wychodziła? Chyba 3 części tego było, straszna chujnia. Przeczytałem w 8 klasie podstawówki.

Offline Greybrow

• DKMiści
  • ++
  • no way
« Odpowiedź #29 dnia: 2010-02-09 (Wto), 22:17 »
Chyba 3 części tego było, straszna chujnia. Przeczytałem w 8 klasie podstawówki.
nie wiem czy to co piszesz dobrze o tobie świadczy...

Chodziło mi o sam pomysł oparcia gospodarki na tym, że inni muszą płacić za wykorzystanie patentu.

Sam nie wiem co lepsze.
Zamknięcie takich ajfonów czy innych konsol na wszystko i dostarczenie ludziom czegoś co im się mówi, że chcą;
Czy udostępnienie platformy wszem i wobec za darmo i niech se każdy zmienia, (jak w pc)
I tu i tu się da zarobić. Ale rozwój chyba szybciej pójdzie tam, gdzie każdy może coś wymyślić i nikt mu nie przeszkadza.

Offline Einnar

• voidhead
  • DKMiści
  • ++
« Odpowiedź #30 dnia: 2010-02-09 (Wto), 22:38 »
Ktoś tu czytał może "Hiszpańskich żebraków"?
W ramach czytadła ta książka może się sprawdzać, ale jeśli chodzi o ekstrapolowanie większej wizji na podstawie kilku kluczowych, dość "ostrych" założeń, to obawiam się, że pani autorka poległa na całej długości. I nie tylko tutaj, bo czytałem jeszcze przynajmniej jedno jej opowiadanie i tak samo było, za dużo "politykowania" imo i pobożnych życzeń, a za mało cierpliwości w wyszukiwaniu nietypowych, pobocznych efektów tychże założeń (a wbrew pozorom to często takie nieprzewidywalne w szerszym ujęciu konsekwencje np. jakichś wynalazków składają się na tworzącą się przyszłość). Zresztą nie mówiąc już o podejrzeniu, że autorka nie zadała sobie dostatecznego trudu choćby z zapoznaniem się z prawem patentowym...

Offline Durbik

• DKMiści
  • +++++
  • Obey the Fist!
« Odpowiedź #31 dnia: 2010-02-09 (Wto), 22:50 »
przepraszam, o czym jest dyskusja niniejsza? odniósłbym sie chętnie, ale nie wiem do czego - syntetycznie jakby ktoś podał jakie są kwestie, to bym był wdzięczny!

Offline B

• Lis Niebieski
  • Moderator Globalny
  • ++++
  • control over men is all
« Odpowiedź #32 dnia: 2010-02-10 (Śro), 00:22 »
(jezu, czytałem tą książkę, była na poziomie tego serialu co wojtek sah i ja oglądamy)
"więc lis postanowił go wyruchać"

Offline pedro

• DKMiści
  • +++++
« Odpowiedź #33 dnia: 2010-02-10 (Śro), 11:28 »
(jaki serial oglądacie? i dlaczego nic o tym nie wiem?)

• +++++
« Odpowiedź #34 dnia: 2010-02-10 (Śro), 12:22 »
i dlaczego nic o tym nie wiem?

bo jest w real time!

Offline sah

• Administrator
  • ++++

Offline Greybrow

• DKMiści
  • ++
  • no way